ایران کارگر > اخبار > اخبار اجتماعی > دبیرکل سازمان ملل: حق ایرانیان برای اعتراض مسالمت‌آمیز بایدمحترم شمرده شود

دبیرکل سازمان ملل: حق ایرانیان برای اعتراض مسالمت‌آمیز بایدمحترم شمرده شود

آنتونیو گوترز دبیرکل سازمان ملل
ایران – اجتماعی

دبیرکل سازمان ملل: حق ایرانیان برای اعتراض مسالمت‌آمیز بایدمحترم شمرده شود

آنتونیو گوترز، دبیرکل سازمان ملل متحد در یک کنفرانس خبری گفت حق بیان اعتراض، یکی از حقوق بنیادین بشر است و در مورد معترضان ایرانی نیز باید محترم شمرده شود.

دبیرکل سازمان ملل، آنتونیو گوترز، ۲۶ دی ماه، در جریان یک کنفرانس مطبوعاتی در نیویورک، در پاسخ به پرسشی در مورد اعتراضات اخیر ایران و کشته‌شدن بیش از ۲۰ نفر از معترضان و بازداشت صدها تن دیگر، گفت او خود سال‌ها هم معترض بوده و هم دولتمردی که هدف اعتراضاتی قرار گرفته‌است، و به همین دلیل این موضوع برایش اهمیت بسیار زیادی دارد.

دبیرکل سازمان ملل، آنتونیو گوترز می افزاید: اگر چیزی وجود دارد که من برای آن اهمیت بسیار زیادی قائل هستم، حق اعتراضات مسالمت‌آمیز از طرف مردم است. در نتیجه من به حق ایرانیان برای بیان اعتراض اهمیت می‌دهم و ما به‌روشنی تاکید کرده‌ایم که این حق باید محترم شمرده شود.

او در ادامه گفت: ما از معترضان نیز می‌خواهیم تا این کار را به‌شکل مسالمت‌آمیز انجام دهند؛ اما حق اعتراض، در هرکجای دنیا که باشد، از اساسی‌ترین پایه‌های حقوق بشر است.

در ۱۲ دی ماه، پس از انتشار خبرها در مورد کشته‌شدن شماری از معترضان، سخنگوی آقای گوترز از این موضوع «ابراز تاسف کرده» و از جمهوری اسلامی خواسته بود تا به حقوق معترضان مسالمت‌جو احترام بگذارد.

سخنگوی دبیرکل سازمان ملل، فرحان حق، به نقل از گوترز گفته بود «ما از شنیدن اخبار کشته‌شد‌گان متاسفیم و امیدواریم که از خشونت بیشتر اجتناب شود»‌. او افزوده بود «انتظار داریم که حقوق تجمع مسالمت‌آمیز و آزادی بیان مردم ایران محترم شمرده شود».

از هفتم دی‌ماه نیروهای امنیتی بازداشت شهروندان معترض را در شهر‌های مختلف آغاز کردند و تا زمان انتشار این خبر بازداشت ۳۷۰۰ هزار تن از سوی مقامات تأیید شده است اما به گزارش منابع مطلع آمار بازداشت شدگان بسا بیشتر می باشد.
شهرهای ایران پس از سرکوب خشن معترضان در این اعتراضات، در وضعیت شدید امنیتی به سر می‌برند و عملا یک حکومت نظامی اعلام‌نشده در تمام شهرها برقرار شده است؛ حتی در بعضی شهرها اجتماع چند نفره نیز ممنوع است.
از سوی دیگر اخبار کشته شدن مشکوک تعدادی از این بازداشت‌شدگان در زندان های مختلف نیز تا کنون منتشر شده است.

به کانال تلگرام ایران کارگر بپیوندید    https://t.me/IranKargar96

مطالب مرتبط

كامنت گذارى

Comment