ایران کارگر > اخبار > اخبار اجتماعی > مشخص شدن زمان دادگاه تجدید نظر شهروندان مسیحی

مشخص شدن زمان دادگاه تجدید نظر شهروندان مسیحی

شهروندان مسیحی
ایران – اجتماعی

مشخص شدن زمان دادگاه تجدید نظر شهروندان مسیحی

روز چهار شنبه ۵ اردیبهشت ۱۳۹۷چهار شهروند مسیحی در شعبه ۳۶ دادگاه تجدید نظر محاکمه خواهند شد.

به گزارش تارنگار حقوق بشر در ایران، دادگاه تجدیدنظر هادی عسگری، امین افشار نادری، ویکتور بت تمرز و کاویان فلاح محمدی روز چهارشنبه ۵ اردیبهشت در شعبه ۳۶ دادگاه تجدید نظر برگزار خواهد شد؛ این شهروندان مسیحی در تیرماه سال ۱۳۹۶، جمعا به ۴۵ سال حبس و هر یک به دو سال ممنوع الخروجی محکوم شدند.
اتهام مشترک این مسیحیان در پرونده‌هایشان «اقدام علیه امنیت ملی از طریق راه‌اندازی و شرکت در کلیساهای خانگی» عنوان شده است.

شایان ذکر است که هادی عسگری و امین افشار نادری در آخرین مورد در روز جمعه ۵ شهریورماه سال ۱۳۹۵ به همراه چند تن دیگر از نوکیشان مسیحی، در یک باغ خصوصی در فیروزکوه به اتهام «عضویت در کلیسای خانگی» بازداشت شدند.
روز چهارشنبه ۲۲ فروردین ۱۳۹۷ هادی عسگری پس از ۲۰ ماه حبس با قرار وثیقه ۱۰۰ میلیون تومانی از اوین آزاد شد.
شهروند مسیحی دیگر، امین افشار نادری نیز در مردادماه ۱۳۹۸ پس از تودیع وثیقه آزاد گشت.

برخورد با اقلیت‌های مذهبی و به‌ویژه نوکیشان مسیحی که در این گزارش نیز به آنها اشاره شده در ایران سابقه‌ای چندین ساله دارد و سازمان‌های مدافع حقوق بشر و آزادی مذاهب بارها دراین‌باره ابراز نگرانی کرده‌اند.

بر اساس قانون اساسی، شهروندان مسیحی در ایران مانند سایر هم‌وطنانشان از حقوق اجتماعی برخوردارند و شهروند درجه یک شناخته می‌شوند، ولی خروج بی‌شمار مسیحیان از کشور که از همان سال‌های ابتدایی تشکیل جمهوری اسلامی در ایران آغاز شده و تاکنون ادامه یافته است بر واقعیت دیگری گواهی می‌دهد: ممانعت از پیشرفت و ارتقا به مناصب مهم، بسته و متروک شدن بسیاری از کلیساهای ایران، جلوگیری از پخش و انتشار کتاب انجیل به زبان فارسی، جلوگیری از تبلیغ آیین مسیحیت، بازداشت تعدادی از کشیشان و پیروان جدید دیانت مسیحی و قتل و کشتار کشیشان مسیحی مواردی بوده‌اند که موجب عدم امنیت و آسایش شهروندان آئین مسیحیت در ایران شده و آنها را مجبور به مهاجرت اجباری از کشور کرده است.
گفتنی است، از انقلاب سال ۱۳۵۷ تاکنون چند رهبر کلیسا در ایران کشته‌شده‌اند و صدها مسیحی نیز تحت بازجویی بوده و زندانی‌شده‌اند.

به کانال تلگرام ایران کارگر بپیوندید    https://t.me/IranKargar96

مطالب مرتبط

كامنت گذارى

Comment