ایران کارگر > اخبار > اخبار اقتصادی > خوزستان در حسرت آب؛ گزارشی از بی آبی و پیامدهای آن + مجموعه عکس

خوزستان در حسرت آب؛ گزارشی از بی آبی و پیامدهای آن + مجموعه عکس

خوزستان

ایران – بی آبی

گزارشی  از بی آبی در استان خوزستان

آب در همین حوالی و ما تشنه لبان می‌گردیم
بی آبی در کنار سدهای کارون، همه خوزستان بشکه به دست در حسرت آب!
دروازه ورود به استان خوزستان بی شک دهدز است که با قرار گرفتن در همسایگی استان چهارمحال و بختیاری بهشت گمشده خوزستان است. جمعیت دهدز حدود ۳هزار نفر است.
از مهمترین ویژگی های دهدز وجود سدهای مخزنی عظیم کارون۳ و ۴ است که اطراف این شهر را احاطه کرده اند و آب شرب، صنعت و کشاورزی بسیاری از مناطق ایران را تامین می کند.
از فروردین ماه ۹۶متاسفانه ساکنان این منطقه از آب شرب مطلوب و مورد نیازشان محروم شده اند و مسئولین محلی دلیل این امر را خشک شدن سفره های زیر زمینی و مصرف بی رویه آب اعلام کرده اند. هم اکنون برخی از اهالی برای تامین آب شرب محتاج تانکرهای آبرسانی هستند . از سویی دیگر روستاییان به دلیل زیر آب رفتن سکونتگاه ها در جریان سد سازی ها، به ناچار به شهر کوچ کرده اند.
با کوچ روستاییان و افزایش جمعیت دهدز، تانکرها قادر به تامین نیاز کل مردم نیستند و برخی از خانواده مجبور به صرف هزینه و تامین آب از سر چشمه شده اند.
پدیده بی آبی که در پی ایجاد سدهای متعدد بر روی رود کارون به وجود آمده است، باعث شده که آب و چشمه‌های پایین‌دست به طور کلی از بین رفته و مردم این مناطق برای رفع مشکل آبی خود چشم انتظار باز شدن چند ساعته آب در لوله‌های شهری و روستایی باشند.
اما با این وجود میلیون‌ها متر مکعب آبی که تنها برای تولید برق و به کام وزارت نیرو به توربین‌ها وارد می‌شود پس از خروج از آن، بی‌حاصل در دره برجای مانده از رودی که هزاران سال تاریخ‌سازی و تمدن‌سازی کرده است بی‌جان و بی مصرف عبور می‌کند.
این شرایط در حالی در حال رقم خوردن است که غرق شدن ساکنان گرفتار در آب منطقه تنها بهره مردم از آن بوده است و هیچ‌گونه استفاده مناسبی از آب آن جهت آشامیدن و کشاورزی نمی‌شود و بخار شدن حاصل گرمای تابستانی در منطقه خواهد بود.

 

خوزستان خوزستان خوزستان خوزستان خوزستان خوزستان

به کانال تلگرام ایران کارگر بپیوندید    https://t.me/IranKargar96

مطالب مرتبط

كامنت گذارى

Comment