ایران کارگر > اخبار > اخبار اجتماعی > خوراندن دارو به بازداشت‌شدگان دیماه و تلاش سازمان زندان‌ها برای لاپوشانی آن

خوراندن دارو به بازداشت‌شدگان دیماه و تلاش سازمان زندان‌ها برای لاپوشانی آن

خوراندن دارو به بازداشت‌شدگان دیماه و تلاش سازمان زندان‌ها برای لاپوشانی آن
ایران ـ‌ اجتماعی

خوراندن دارو به بازداشت‌شدگان دیماه و تلاش سازمان زندان‌ها برای لاپوشانی آن

سازمان زندان‌ها در شرایطی در بیانیه‌ خود خبر خوراندن دارو به زندنیان را “دروغ و تهمت بزرگ” می‌خواند که یکی از نمایندگان مجلس (صادقی) به نقل از بستگان یکی از بازداشت‌شدگان تظاهرات اخیر، خبر خوراندن دارو به یک بازداشتی را دو روز پیش از طریق یک پیام توئیتری منتشر کرد. فرد مورد اشاره صادقی «سینا قنبری»، نخستین کسی است که پس از حرکت‌های اعتراضی اخیر، مسئولان جمهوری اسلامی مرگ او در زندان را تأیید و علت آن را “خودکشی”!! اعلام کردند.
بر اساس اعلام بستگان یکی از بازداشت‌شدگان که در زندان فوت کرد، او طی چند تماس باخانواده‌اش اظهار داشته مسئولان، او و دیگر بازداشتی ‌ها را مجبور به خوردن قرص هایی می‌کردند که حالشان را بد می‌کرده.
«وحید حیدری» فرد دیگری از بازداشت‌شدگان حرکت‌های اعتراضی دیماه است که در اراک بازداشت و در زندان این شهر جان باخت. مقام‌های قضایی ادعا می‌کنند هم «حیدری» و هم «قنبری» معتاد بوده و خودکشی کرده‌اند. خودکشی عنوان شناخته شده ای است که مقامات قضایی جمهوری اسلامی برای زندانیانی که در زندان وتوسط مأموران اطلاعات به قتل می‌رسند استفاده می‌کنند. مقامات قضایی جمهوری اسلامی بدون کمترین شرمی بارها و در مورد قتل زندانیان مختلف بخصوص بعد از تظاهرات سراسری اخیر، اظهار داشته اند که زندانی خودکشی کرده است! و بدلیل نبودن کمترین شرم و حیا کسی هم پاسخگو نیست که این چه زندانی است که خودکشی در آن اینقدر رایج است!
در همین حال، روابط عمومی سازمان زندان‌ها با انتشار بیانیه‌ای، منتشرکنندگان خبر بدرفتاری با بازداشت‌شدگان حرکت‌های اعتراضی اخیر را به نشر اکاذیب و تشویش اذهان عمومی متهم نموده است. این نهاد، اشخاص مطرح کننده این به اصطلاح دروغ و تهمت بزرگ را به تحت تعقیب قانونی قراد دادن از طریق دادسرای عمومی و انقلاب تهران تهدید کرده است.

خوراندن دارو به بازداشت‌شدگان دیماه و تلاش سازمان زندان‌ها برای لاپوشانی آن

اتهام سخیف اعتیاد به معترضان

خبرهای غیررسمی دیگری درباره مرگ چند بازداشتی دیگر در روزهای گذشته در زندان‌های ایران، نشر یافته است. نسرین ستوده، وکیل دادگستری، با استناد به اظهارات چند نفر از معترضان بازداشت شده، از وجود پروژه‌ای احتمالی به نام “معتادانگاری معترضان” خبر داده است.

وی در تاریخ۲۷ دیماه ۹۶ می‌گوید: «بازداشت‌شدگان از زندان، تلفن‌های متعددی به من زدند و این موضوع را به شکل یکسان برای من تعریف کردند که زمانی که یکی از مسئولان زندان برای ملاقات با زندانیان در یکی از اتاق‌های زندان مستقر شده، ماموران امنیتی پیشاپیش به آنها توصیه کرده‌اند که اگر مسئول قضایی از شما پرسید که چه درخواستی دارید بگویید که اعتیاد داریم و «متادون» می‌خواهیم تا زودتر شما را آزاد کنیم.»

یادآوری می‌شود «متادون» داروی مخدری است که به صورت قرص یا شربت برای ترک اعتیاد به معتادان به مواد مخدر قوی‌تر مانند تریاک یا هروئین داده می‌شود.

خانم ستوده می‌افزاید که با توجه به تاکید مسئولان بر اعتیاد بازداشت‌شدگانی که در زندان جان سپرده‌اند و پیام توئیتری محمود صادقی، احتمال وجود “پروژه‌ای برای معتادانگاری معترضان و بی‌اهمیت کردن مطالبات آنان” دور از ذهن به نظر نمی‌رسد.

وی تاکید دارد که حتی اتهام اعتیاد به متهمان، اگر به فرض، درست هم باشد[که نبوده و نیست]، تاثیری بر حقوق آنان و مسئولیت قوه قضائیه در قبال حفظ جان و سلامتی آنان ندارد و دستگاه قضایی باید پاسخگوی وضعیت و سرنوشت بازداشت‌شدگان باشد.

مصاحبه اجباری پدر سارو قهرمانی بر علیه پسر

«سارو قهرمانی»جوان سنندجی، یکی دیگر از بازداشت‌شدگان حوادث دی ماه است که به گفته‌ی خانواده‌اش۱۲ دیماه بازداشت شد و ماموران وزارت اطلاعات ۲۳ دی جسدش را به آنها تحویل داده‌اند.

به ادعای وزارت اطلاعات،«سارو قهرمانی»در یک درگیری مسلحانه کشته شده؛ اما اعضای خانواده‌اش می‌گویند که بر بدن او جای اصابت گلوله وجود نداشته و فقط آثار ضرب و شتم بر بدنش نمایان بوده است.

ماموران وزارت اطلاعات سنندج یک روز پس از خاکسپاری «سارو قهرمانی»، پدرش را مجبور کرده‌اند تا علیه فرزند خود شهادت بدهد و فیلم آن را از صدا و سیمای جمهوری اسلامی پخش نموده‌اند.

در پی افشاء مرگ چند تن از بازداشت‌شدگان تظاهرات و اعتراضات دیماه و ابهام درباره سرنوشت شماری دیگر از آنها، تعدادی از نمایندگان مجلس(در هراس از بالا گرفتن اعتراضات) از دستگاه قضایی درخواست کردند، امکان بازدید آنها از زندان و گفت‌وگو با بازداشت‌شدگان را فراهم کند.

اما خیلی‌ها بر این باورند که همچون خیمه شب‌بازی‌های گذشته، این اقدام جز فریفتن خانواده‌های قربانیان و بازداشت‌شدگان و منحرف کردن اذهان عمومی، هدفی دیگر را دنبال نمی‌کند و به اصطلاح چاقو هیچگاه دسته خود را نمی‌برد.

به کانال تلگرام ایران کارگر بپیوندید    https://t.me/IranKargar96

مطالب مرتبط

كامنت گذارى

Comment