ایران کارگر > اخبار > اخبار اجتماعی > خودکشی و خودسوزی مهلک و بی‌سابقه زنان در بانه و راز و جرگلان

خودکشی و خودسوزی مهلک و بی‌سابقه زنان در بانه و راز و جرگلان

خودکشی و خودسوزی زنان
ایران – اجتماعی

خودکشی و خودسوزی مهلک و بی‌سابقه زنان در بانه و راز و جرگلان

طی چند روز گذشته دستکم دو زندان در شهرهای بانه و راز و جرگلان اقدام به خودکشی و خودسوزی کرده اند.

به گزارش تارنگار حقوق بشر در ایران، روز سه شنبه ٢٣ آبان ماه، یک زن ۱۹ ساله ساکن محله سلیمان بیگ شهرستان بانه با حلق آویز کردن خود در منزل خودکشی کرد. هویت این زن جوان «شبنم خدری» احراز شده است.دلایل خودکشی وی تاکنون مشخص نشده است.

از سویی دیگر فرمانده انتظامی شهرستان راز و جرگلان از مرگ یک زن جوان در اثر خود سوزی خبر داد.
سرهنگ سجادی اعلام کرد: «متاسفانه عصر روز شنبه این خانم در اثر شدت زیاد سوختگیدر بیمارستان جان خودش را از دست داد.»

تقریباً روزی نیست که در رسانه‌ها خبر دردناک خودکشی و خودسوزی هموطنانمان را نشنویم، خودسوزی یکی از فجیع‌ترین راههای خودکشی است که در میان زنان و دختران محروم کشورمان رواج پیدا کرده است، بر اساس آمارها، زنان ایرانی بالاترین رتبه خودکشی را در خاورمیانه و رتبه سوم درجهان را دارند.
خودسـوزی زنان به‌خصوص در مناطق کردستان به‌دلیل فشار مضاعف و اقداماتی است که برعلیه زنان ، در سال جدید شدت یافته است.

در ایران دردمند و محروم ما در حالی خودکشی به خاطر فقر گرسنگی صورت می‌گیرد که از یک سو سالانه۲۰میلیارد دلار پول و سلاح برای کشتار مردم سوریه و عراق و یمن و فلسطین و لبنان و بحرین و افغانستان و …. به تروریستهایی مانند بشار اسد و حسن نصر الله و شبه نظامیان جنایتکار حزب الله و حوثیها  و گروه‌های جنایتکار در افغانستان و القاعده داده می‌شود و از دیگر سو دزدی‌ها و اختلاس‌های میلیاردی توسط مؤسسات دولتی و آقازاده‌ها از جیب مردم صورت می‌گیرد. آنچه نصیب مردم محروم ایران شده است رسیدن به رکوردهای غیر قابل باور و  تاسف بار خودکشـی می‌باشد.

بی‌تردید موج فزاینده خودکشیها و خودسوزیها در اثر فقر، تحقیر و ناامیدی است. حاکمیتی که به هرگونه نیاز و مطالبه شهروندی و رفاهی و تفریحی با منطق زور و خشونت پاسخ می‌دهد، مسئول مطلق این زخم عمیق بر پیکر جامعه ایران است.
فاجعه آن‌قدر گسترش یافته که مقامات مسئول آن را «سونامی خودکشـی» می‌نامند.

به گفته کارشناسان و فعالان در زمینه زنان، قوانین بشدت محدودکننده زنان میهن و فشارهای مختلف اقتصادی – اجتماعی بر زنان منجمله حجاب اجباری و انواع محدودیتها و نیز کمبود مراکز ویژه برای پشتیبانی از زنان و دختران آسیب دیده، از عوامل افزایش خودکشی و خودسوزی در میان زنان است.

به کانال تلگرام ایران کارگر بپیوندید    https://t.me/IranKargar96

مطالب مرتبط

كامنت گذارى

Comment