ایران کارگر > اخبار > اخبار اجتماعی > خودکشی دلخراش دانشجوی برنده المپیاد دانشگاهی

خودکشی دلخراش دانشجوی برنده المپیاد دانشگاهی

خودکشی
ایران – اجتماعی

خودکشی دلخراش دانشجوی برنده المپیاد دانشگاهی

روز یکشنبه۷ آبانماه۹۶ یکی از دانشجویان دانشگاه بهشتی با اقدام به خودکشی ، خود را از بالای ساختمان دانشکده حقوق به پایین پرتاب کرد. نیروهای حراست دانشگاه مانع حضور نیروی انتظامی شدند!

حسن صدوق، رئیس دانشگاه  بهشتی ضمن تایید خبر خودکشی دانشجوی این دانشگاه اعلام کرد که: موضوع و علت این خودکشی در حال بررسی است.محمد علیجانی، دانشجوی رشته حقوق، از نخبگان ورودی این دانشگاه دارای طلای المپیاد ادبی کشور بود که متاسفانه پس از انتقال به بیمارستان طالقانی درگذشت.

محمد علیجانی، دانشجوی رشته حقوق، اهل آمل از دانشجویان ترم سوم مقطع کارشناسی رشته حقوق دانشگاه بهشتی که در خوابگاه دانشجویی سکونت داشت حدود ساعت ۱۵: ۳۰ دقیقه بعد از ظهر یکشنبه ۷ آبان با پرش از پشت بام ساختمان دانشکده حقوق این دانشگاه دست به خودکشی زد.

بگفته شاهدین این دانشجو پس از پرش از ساختمان با سر به زمین برخورد کرده بود. پس از حضور اورژانس در محل حادثه این دانشجو به بیمارستان آیت الله طالقانی منتقل شد، اما در مسیر انتقال به بیمارستان بر اثر شدت جراحات جان سپرد.

هم‌دوره‌های محمد علیجانی ضمن عرض تسلیت به بازماندگان این دانشجو، گفتند که وی از دانشجویان نخبه دانشگاه بهشتی بوده که با کسب مدال طلای المپیاد ادبیات فارسی کشور توانسته بود بدون کنکور وارد دانشگاه بهشتی شود.

به گفته همین دانشجویان علیجانی هیچ مشکل روحی و روانی نداشته است و در دست نوشته‌ای هم که در زمان خودکشی به همراه داشته انگیزه خاصی برای این اقدام خود مطرح نکرده همچنین نزدیکان این دانشجو تاکید دارند که وی هیچ‌گونه سابقه پرخاشگری، اعتراض در سطح دانشگاه و یا نشانه‌ای از داشتن مشکلات مالی و یا آموزشی نداشته است. البته موضوع در دست بررسی است.

تاکنون مدیران دانشگاه بهشتی از ارائه پاسخ دقیق درخصوص علت خودکشی این دانشجو خودداری کرده‌اند

نزدیکان این دانشجو تاکید دارند که وی هیچ‌گونه سابقه پرخاشگری، اعتراض در سطح دانشگاه و یا نشانه‌ای از داشتن مشکلات مالی و یا آموزشی نداشته است.

یکی از مسئولین دانشگاهی اعلام کرد که پس از خودکشی این دانشجو تکه کاغذی در جیب لباس وی  پیدا شد که او قبل از اقدام به خودکشی در آن نوشته است مرگ وی صرفا تصمیم شخصی او بوده است.

یادآوری می‌شود

علت خودکشی از زبان یک روان‌شناس اجتماعی

 بگفته یک خانم روان‌شناس اجتماعی در تهران، تجربه نشان داده خودکشی عوامل اصلی و زمینه‌ای متعددی دارد که یک‌شبه به وجود نمی‌آید. وی می‌افزاید: «خشونت در بین کودکان و نوجوانان در کشور ما رو به افزایش است. درواقع کودکان ما خشونت را آموزش می‌بینند. مهرورزی و گذشت در رفتار والدین وجود ندارد و فرزندان هم همین رفتار را فرا می‌گیرند.» بگفته یک خانم متخصص روان‌شناسی، وقتی کودکان و نوجوانان روزانه با صحنه‌های اعدام در خیابان و محله خود مواجه می‌شوند دچار آسیب‌های روحی روانی جبران ناپذیری می‌شوند که حاصل آن انواع آسیب های اجتماعی و منجمله روی آوردن به خودکشی بعنوان راه حل نجات از مشکلات روزانه است.

شرایط اجتماعی حاکم در کشور گرایش به خودکشی را بیشتر می‌کند

از سوی دیگر اما یک روان‌پزشک عضو هیأت علمی دانشگاه معتقد است، رنج خودکشی در ایران‌ رو به ‌افزایش است و این حوادث هم نمودی از این افزایش خودکشی است. به گفته این روان‌پزشک و عضو هیأت علمی دانشگاه افزایش و گرایش جوانان و نوجوانان به خودکشی به دلیل افسردگی است که به دلایل مختلفی در این سال‌ها در جامعه ایرانی رخنه کرده است: «افسردگی یکی از عوامل اصلی و زمینه‌ساز خودکشی است که طی سال‌های اخیر با شیب تندی در جامعه به‌خصوص در بین جوانان و نوجوانان دیده می‌شود. دلایل این موضوع هم چندان پنهان نیست. وجود رانت‌های مختلف، اختلاف طبقاتی لجام‌گسیخته، شرایط نابرابر اجتماعی، توزیع نامناسب ثروت و عواملی از این دست باعث می‌شود که آینده‌ روشنی پیش‌روی این قشر وجود نداشته باشد. همین کنکور اخیر و حواشی آن برای داوطلبان آن‌که عمدتا از نوجوانان و جوانان کشور هستند چه پیامدهای روانی به دنبال دارد؟ سرخوردگی که شاید سال‌ها با آنها همراه باشد. شرایط اقتصادی و فرصت شغلی هم برای همه به یک میزان مهیا نیست. انبوهی از فشارها و رفتارهای اجتماعی که در آن از اختلاس، رانت تا قانون‌شکنی وجود دارد، در این شرایط یک نوجوان تحت‌تأثیر این بازی اقداماتی را انجام می‌دهد که شاید در نگاه اول برای مخاطب عام جای سوال و تعجب داشته باشد، اما با دقیق‌شدن بر عوامل زمینه‌ساز، بروز چنین رفتاری نه‌تنها دور از ذهن نیست، بلکه قابل‌پیش‌بینی هم هست.»
این روانشناس در ادامه صحبت‌هایش به «شهروند» می‌گوید: «همیشه عوامل ژنتیکی و زمینه‌های فامیلی در بروز اختلالات روانی تعیین‌کننده نیستند. در دوران پست‌مدرن این عصر، شرایطی اجتماعی در کشور ما حاکم است که گرایش به خودکشی را بیشتر می‌کند.»

به کانال تلگرام ایران کارگر بپیوندید    https://t.me/IranKargar96

مطالب مرتبط

كامنت گذارى

Comment