ایران کارگر > اخبار > اخبار اجتماعی > خودسوزی هولناک جوان خوزستانی و مصدومیت ۳عضو خانواده

خودسوزی هولناک جوان خوزستانی و مصدومیت ۳عضو خانواده

خودسوزی
ایران – خودسوزی

خودسوزی جوان خوزستانی و مصدومیت ۳عضو خانواده

ساعت ۱۷:۱۴روز شنبه ۱۳آبان ۱۳۹۶ پسر جوان یک خانواده خوزستانی اقدام به خودسوزی می‌کند که مادر و خواهر وی در تلاش برای جلوگیری از سوختگی وی، خود نیز دچار سوختگی می‌شوند.
بنا‌ به گزارشهای رسیده درصد آسیب وارده به مادر و دختر خانواده کمتر ولی درصد سوختگی پسر جوان بیشتر است.
تقریباً روزی نیست که در رسانه‌ها خبر دردناک خودکشی و خودسوزی هموطنانمان را نشنویم، خودسوزی یکی از فجیع‌ترین راههای خودکشی است که در میان زنان و دختران محروم کشورمان رواج پیدا کرده است، بر اساس آمارها، زنان ایرانی بالاترین رتبه خودکشی را در خاورمیانه و رتبه سوم درجهان را دارند.

افزایش ۶۶درصدی خودکشی در میان زنان ایرانی طی ۵ سال

خبرنامه «رویداد ۲۴» مورخ ۳ آبان ۱۳۹۶ در گزارشی می‌نویسد: «خودکشی در جامعه ایرانی به شکل عجیبی در حال افزایش است. آمارها در حوزه خودکشی سال‌هاست بدرستی در اختیار رسانه‌ها قرار نمی‌گیرد و نهاد‌های مسئول در این زمینه، عمدتا این آمارها را رسانه‌ای نمی‌کنند.

با این حال بررسی آمارهای مندرج در سالنامه آماری کشور در بخش امورقضایی و پرونده‌های حوزه‌استحفاظی نیروی انتظامی نشان می‌دهد از سال ۱۳۹۰ تا سال ۱۳۹۴ خودکشی در ایران افزایش قابل توجهی داشته است. علت مندرج نشدن آمار سال ۱۳۹۵ نیز مربوط به ساز و کار انتشار سالنامه‌آماری است که همیشه با یک سال تاخیر منتشر می‌شود.

براساس این آمار پرونده‌های اقدام به خودکشی در حوزه‌های استحفاظی نیروی انتظامی طی ۵سال از سال ۱۳۹۰ تا ۱۳۹۴ افزایش ۶۶ درصدی در میان زنان و افزایش ۷۱ درصدی در میان مردان داشته است.»
بیشتر بخوانید:‌

خودسوزی یک زن ۲۹ساله در اهواز

یک زن ۲۹ساله در اهواز روز شنبه ۲۲مهر 96 درزیر پل کابلی این شهر با ریختن بنزین به روی خود اقدام به خودسوزی کرد. وضعیت وی به‌دلیل ۸۲درصد سوختگی وخیم است.
رئیس بیمارستان سوانح و سوختگی در اهواز در این باره گفت: «با توجه به‌شدت و عمق سوختگی، وی قادر به صحبت کردن نیست و هم‌اکنون به دستگاههای کمک تنفسی متصل است، اما به‌دلیل شدت سوختگی به نظر نمی‌آید مدت زیادی زنده بماند».

خودسوزی یک زن جوان سقزی

یک زن جوان سقزی به‌نام اختصار ‘ف’ در روستای صاحب از توابع سقز روز شنبه 15مهر 96 با ریختن بنزین و به آتش کشیدن خود دست به خودسوزی زد و متأسفانه جان سپرد.
از دلیل خودسوزی این زن جوان که دارای دو فرزند است، گزارشی منتشر نشده است.
وضعیت خودکشی در سقز به مرحله بحرانی رسیده است و هر هفته خبری در این باره منتشر می‌شود.

زن جوان بندر ترکمنی که خودسوزی کرده بود جان باخت

‌یک زن جوان 23ساله به همراه فرزندش در روستای نیازآباد شهرستان بندر ترکمن اقدام به خودسـوزی کرد که متآسفانه به‌علت شدت بالای سوختگی این مادر جوان، جان باخت. بنا‌ به گزارشهای منتشر شده فرزند این مادر جوان زنده است ولی در وضعیت وخیمی به‌سر می‌برد. فرماندار رژیم در بندر ترکمن خودسوزی زن جوان بهمراه فرزندش را مورد تأیید قرار داد.

زن جوان جوانرودی که خودسوزی کرده بود جان باخت

بنا‌ به گزارشات رسیده، روز سه‌شنبه 14شهریور 96، یک زن جوان اهل جوانرود ساکن جوانسر روز شنبه 10شهریور اقدام به خودسوزی کرده بود، پس از سه روز تحمل درد ناشی از سوختگی در یکی از مراکز درمانی شهر جان باخت.
گفته می‌شود این شهروند کرد متاهل و مادر ٢ فرزند می‌باشد.
خودسـوزی زنان به‌خصوص در مناطق کردستان به‌دلیل فشار مضاعف و اقداماتی است که برعلیه زنان ، در سال جدید شدت یافته است.

بی‌تردید موج فزاینده خودکشیها و خودسوزیها در اثر فقر، تحقیر و ناامیدی است. حاکمیتی که به هرگونه نیاز و مطالبه شهروندی و رفاهی و تفریحی با منطق زور و خشونت پاسخ می‌دهد، مسئول مطلق این زخم عمیق بر پیکر جامعه ایران است.
فاجعه آن‌قدر گسترش یافته که مقامات مسئول آن را «سونامی خودکشی» می‌نامند.

 

به کانال تلگرام ایران کارگر بپیوندید    https://t.me/IranKargar96

مطالب مرتبط

كامنت گذارى

Comment