خلیج فارس با آسیب‌های نجومی آلاینده‌های نفتی و نقش ایران در آن - ایران کارگر
ایران کارگر > اخبار > اخبار اقتصادی > خلیج فارس با آسیب‌های نجومی آلاینده‌های نفتی و نقش ایران در آن

خلیج فارس با آسیب‌های نجومی آلاینده‌های نفتی و نقش ایران در آن

خلیج فارس
ایران ـ اقتصادی

خلیج فارس با آسیب‌های نجومی آلاینده‌های نفتی و نقش ایران در آن

خلیج فارس ، سومين خليج بزرگ دنيا است؛ و مايه مباهات و افتخار هر ايراني. اما کشور ما بدنبال بی‌تدبیری مراجع مسئول، خود به يكي از عوامل اصلي آلودگي آب‌هاي نيلگون خليج فارس تبدیل شده است. بررسی‌های انجام شده پیرامون علل و عوامل آلودگی آب‌های خلیج فارس در سال‌هاي ۱۳۹۳ تا ۱۳۹۵ نشان می‌دهد که بیشترین نشت نفت از سوی ایران انجام شده است
رهاسازي نفت، پسماندهاي نفتي، پساب‌هاي صنعتي و فاضلاب شهري از سوي ايران در آب‌هاي خليج فارس، آن را به سمت و سوي چرنوبيل شدن، سوق مي‌دهد. ره‌آورد این معضل هم این بوده است که مرجان‌هاي دريايي در تمام مرزهاي آبي ما نابود شده و آب‌هاي ساحلي درحال تبديل شدن به مرداب است.

موضوع پسماند چالش دنياي امروز است؛ بيشتر مردم از پسماند تنها زباله‌هاي خانگي را مي‌شناسند و آن را طلاي كثيف مي‌نامند؛ اما پسماندي كه طي چند دهه اخير در سايه زباله‌هاي خانگي پنهان مانده است و توجه افكار عمومي را به‌خود جلب نكرده، پسماندهاي ويژه و خطرناكي است که یکی از انواع آن پسماندهای نفتی است. پسماندهاي وزارت نفت جزو پسماندهاي ويژه محسوب مي‌شوند كه براساس شواهد طي چند دهه اخير به‌ راحتي در خليج‌فارس، دشت، كوه و بيابان رها شده‌اند. براساس شواهد سالانه بيش از چهار ميليون تن پسماند ويژه، صنعتي و خطرناك در ايران توليد مي‌شود كه حدود ۱۵٪ الي ۲۰٪ آن مربوط به پسماندهاي نفتي بوده كه هيچ قدمي براي امحاء آن برداشته نشده است.

خليج فارس قرباني مافياي پسماند نفتي

رهاسازي پسماندهاي وزارت نفت در خلیج فارس ، دشت‌هاي عسلويه و صدها منطقه ديگر و بي‌تفاوتي مسئولان مربوطه، از وزارت نفت تا سازمان محيط‌زيست، باعث شده تا بسياري باور داشته باشند كه مافيايي در بحث پسماندهاي نفتي وجود دارد. احمد نبوي، كارشناس محيط‌زيست، درباره اين مافيا می‌گوید: « ما يك كشور توليدكننده نفت هستيم كه بعد از انقلاب تمايل به عدم خام‌فروشي و توليد فرآورده‌ها داشتيم؛ در خام‌فروشي تنها با پسماندهاي غيرپيچيده و شيميايي مواجه مي‌شديم. اما امروز از خام‌فروشي دست برداشته و سال‌هاست در حوزه فرآورده‌هاي نفتي كار مي‌كنيم.

امروز نسبت به قبل از انقلاب بسيار در پتروشيمي رشد كرده‌ايم؛ هنگامي‌كه فرآورده‌ها افزايش يابد، پسماند نيز افزايش مي‌يابد. براساس شواهد و مدارك امحاء پسماندهاي ويژه، گردش مالي حداقل ۴هزار ميليارد توماني در سال براي شركت‌هاي امحا‌كننده دارد. يعني براي هر كيلو پسماند ميانگين از يك هزار تا ۴ هزار تومان دريافت مي‌شود، حتي اگر حداقل آن را در نظر بگيريم، بيش از چهارهزار ميليارد تومان توسط توليدكننده‌ها فاكتور مي‌شود؛ اما متاسفانه اين شركت‌ها وجود خارجي ندارند. سهم پسماندهاي وزارت نفت در اين بخش بيش از هزار ميليارد تومان است».

خسارت‌های جبران ناپذیر رهاسازي پسماند نفتي در طبيعت

او درباره نحوه امحاء پسماندهاي نفتي اظهار داشت: « شواهدي در دست است كه پسماندهاي نفتي به‌راحتي در دشت، بيابان و كوه رها مي‌شوند. حال پرسش اين است كه زمين‌هاي اطراف پتروشيمي جم و عسلويه تا چه اندازه ظرفيت قبول اين پسماندها را دارند. براساس نظر كارشناسان بيش از يك هزار سال اين خاك‌ها ديگر قابليت بازيافت ندارند و امكان كشت روي آن‌ها از بين مي‌رود؛ اين همه نابودي به چه بهايي انجام مي‌شود. اما موضوع تنها بخش مالی یا وظایف وزارت نفت نیست. مساله‌اي كه كمتر به آن توجه شده ، اين است که چرا سازمان حفاظت محيط زيست كه ناظر بر مديريت پسماندهاي كشور بوده، تاكنون به وزارت نفت تذكري نداده است؟ یا اگر تذکری داده، نتیجه آن چه بوده است؟ طبق قانون، وزارت نفت بايد پسماندها را كدگذاري و  از پروسه‌اي كه سازمان محيط‌زيست تعيين ‌كرده امحا كند؛ آمار توليد لجن پالايشگاهي بسيار زياد است. اگر ۸۰۰ هزار تن را باور كنيم، وزارت نفت بايد پاسخ دهد كه اين پسماند كجاست؟ براساس شواهد اين‌ها در دريا، كوه، دشت و بيابان رهاسازي مي‌شود .اگر وزارت نفت خلاف اين ادعاي من را دارد، آدرس مكان‌هاي امحاي پسماند‌ها را دراختيار رسانه‌ها قرار دهد».

نبوي خاطر نشان كرد:«اگر به اسناد مالي مراجعه كنيد، درمي‌يابيد كه براي امحاي پسماندها مبالغ هنگفتي پرداخت شده است.آن اسناد مالي از نظر من باطل است چون مركز امحا وجود ندارد و پسماند در آب رها شده و اسناد مالي هم برايش صادر كرده‌اند. اين چرخه مالي به اين معناست كه  از يك سو به بيت‌المال بابت پولي كه براي امحا دريافت كرده، خسارت زده‌اند و از سوي ديگر  به ‌دليل رهاسازي پسماند در طبيعت، فجايع زيست‌محيطي را به‌بار آورده‌اند. حال پرسش اينجاست كه نقش سازمان بازرسی کل کشور و دادستان كشور به‌عنوان مدعي‌العموم چيست؟».

تهدید سلامت مردم و شروع سونامی سرطان، در اثر تغییر ژنتیکی آبزیان

او با اشاره به فجايع زيست محيطي پسماندهاي وزارت نفت تصريح كرد:« يك گروه غواص آزاد مي‌تواند برود و بررسي كند كه‌ لوله‌هاي پسماند در زير دريا ، چه بلايي بر سر خلیج فارس آورده است. شاهد تغييرات بسياري در اكوسيستم دريا بوده و تغيير ژنتيكي آبزيان را داشته‌ايم. به‌عنوان مثال يك كارشناس غذايي به ما بگويد كه ميگوها در ۲۰ سال گذشته چه تغيير ژنتيكي كردند. نكته ديگر درخصوص پسماندهاي نفتي، علاوه‌ بر هدر رفت بيت‌المال و تخريب محيط‌زيست، تهديد سلامت مردم ايران است. بسياري از كارشناسان بهداشت مي‌گويند سونامي سرطان در كشور شروع شده ». سالانه حدود ۱.۵ میلیون تن نفت(معادل ۷.۵ میلیون بشکه) به خلیج فارس نشت می‌کند.؛ رقمی سرسام‌آور!

به کانال تلگرام ایران کارگر بپیوندید    https://t.me/IranKargar96

مطالب مرتبط

كامنت گذارى

Comment