ایران کارگر > اخبار > اخبار کارگری > «خط فقر ۴ میلیون‌تومانی در تهران و شهرهای بزرگ»

«خط فقر ۴ میلیون‌تومانی در تهران و شهرهای بزرگ»

خط فقر ۴ میلیون‌تومانی در تهران و شهرهای بزرگ
ایران ـ کارگری

«خط فقر ۴ میلیون‌تومانی در تهران و شهرهای بزرگ»

کارگران طی سال‌های گذشته بارها خواستار تعیین دستمزد بر مبنای سبد معیشت شده‌اند. در حالیکه دستمزد فعلی آنها چندین برابر زیر خط فقر است.

خواسته کارگران ایران تعیین دستمزد بر مبنای سبد معیشت است. سبدی که بر اساس برآورد تشکل‌های کارگری حداقل ۲.۵ میلیون تومان هزینه دارد.

شورای عالی کار اما همچنان بر تعیین دستمزد بر مبنای نرخ تورم اصرار می‌ورزد و وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی می‌گوید: دستمزد کارگران پلکانی افزایش خواهد یافت.

از قول رئیس اتحادیه کارگران قراردادی و پیمانی در تاریخ جمعه ۱۳ بهمن گفته شده است که دستمزد کارگران بیش از ۱۰ روز هزینه‌ها را «جواب نمی‌دهد»

براساس اعلام فعالان کارگرانی حداقل ۸۵ درصد از کارگران در ایران به صورت قرارداد موقت مشغول به کار هستند. اما معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی از موقت بودن قرارداد ۹۰ درصد کارگران خبر داده است.

پیش از این برخی از اعضای شورای عالی کار و وزیر کار، افزایش دستمزدها بر مبنای سبد معیشت را خارج از توان کارفرمایان و به زیان تولید دانسته‌اند. این در حالی است که مرکز پژوهش‌های مجلس، سهم هزینه دستمزد در تولید را ۷ درصد برآورد کرده است.

استثمار نیروی کار

کمیته مزد شورای عالی کار، سال گذشته هزینه سبد معیشت یک خانوار چهار نفره را ۲ میلیون و ۴۸۹ هزار تومان برآورد کرده بود که ۲.۵ برابر بیشتر از حداقل دستمزد اعلام شده، است.

یک کارشناس مسائل اقتصادی اما حداقل هزینه خانوار در شهرهای بزرگ را حداقل ۴ میلیون تومان برآورد کرده است.

معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی، پیش از این خط فقر ملی را ۷۰۰ هزار تومان اعلام کرده بود.

راغفر «سرکوب مزدی چند ساله» را موجب ایجاد فاصله زیاد میان دستمزد‌ و واقعیت‌های زندگی نیروی کار خواند و گفت: در برخی از شهرها «نیروی کار استثمار می‌شود و با دستمزد‌های نازلتر از حداقل تعیین شده کار می‌کند، چرا که اساسا کار نیست و نیروی کار ناگزیر است به دستمزد‌های نازل تن دهد برای اینکه فقط بیکار نباشد».

مرکز آمار ایران نرخ بیکاری رسمی را نزدیک به ۱۲٪ اعلام کرده است اما کارشناسان مسائل اقتصادی و اجتماعی نرخ بیکاری واقعی را حداقل دو برابر نرخ بیکاری اعلام شده یعنی ۲۵٪ می‌دانند.

براساس گزارش‌ نهادهای دولتی حداقل یک چهارم خانوارها در ایران فاقد یک فرد شاغل هستند.

دولت جمهوری اسلامی در حالی از ایجاد حداقل ۸۰۰ هزار فرصت شغلی در سال آینده خبر می‌دهد که کارشناسان و فعالان کارگری آمار مشاغل ایجاد شده در سال‌های گذشته را نیز نادرست می‌دانند.

طبق ماده ۴۱ قانون کار باید سبد معیشت در کنار نرخ تورم ملاک تعیین حداقل مزد قرار بگیرد.

حال آنکه تا کنون هیچ اقدامی در جهت تحقق همین امر هم صورت نگرفته است.

به کانال تلگرام ایران کارگر بپیوندید    https://t.me/IranKargar96

مطالب مرتبط

كامنت گذارى

Comment