ایران کارگر > اخبار > اخبار اجتماعی > خطر شیوع وبا در استان خوزستان از عواقب خطرناک کم‌آبی

خطر شیوع وبا در استان خوزستان از عواقب خطرناک کم‌آبی

خوزستان
ایران – اجتماعی

خطر شیوع وبا در استان خوزستان از عواقب خطرناک کم‌آبی

بدنبال مشاهده چندین مورد بیماری هپاتیت A در استان خوزستان، رئیس دانشگاه علوم پزشکی جندی‌شاپور اهواز با توجه به بحران کم‌آبی در استان خوزستان هشدار داده است که وبا و سایر بیماری‌هایی که از طریق آب آشامیدنی منتقل می‌شوند، احتمال شیوع آن‌ها می‌رود.

برای چاره‌جویی درباره بحران کم‌آبی در استان خوزستان، در اهواز ستادی تشکیل شده است. در این ستاد بحران، ضمن هشدار نسبت به شیوع بیماری وبا در استان خوزستان گفته شده است که در حال حاضر در اهواز و چند شهرستان دیگر استان خوزستان، بیماری هپاتیت A مشاهده شده است. همچنین گفته شده است که شیوع بیماری التور(وبا) که پیک آن می‌تواند در ۹ ماهه اول سال باشد، با کاهش آب تشدید می‌شود.

بنا به اطلاع۷۰ ٪ آب شهرهای استان خوزستان از منابع آب‌های سطحی و ۳۰ ٪ از ۱۷۱ چاه‌ عمیق تأمین می‌شود. کاهش منابع آب زیرزمینی به بحران آب در استان خوزستان دامن زده است. شرکت آب و فاضلاب استان خوزستان در بهمن‌ماه سال ۱۳۹۶ اعلام کرده بود که در سال ۱۳۹۷ منابع آب زیرزمینی در سطح استان  ۵۰ تا ۵۵ ٪ کاهش می‌یابد. به این ترتیب استان خوزستان ۸۰ هزار مترمکعب در شبانه‌روز کمبود آب دارد. علاوه بر افت سطح سفره آب‌های زیرزمینی، کاهش دبی رودخانه‌ها، قطعی برق در تأسیسات تأمین آب و ناپایداری شبکه‌های توزیع برق از جمله تأثیرات خشک‌سالی به شمار می‌آیند.

به نقل از رئیس دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز گفته شده است که «افت فشار آب می‌تواند موجب آلودگی‌های زیادی شود.»
پیش از این نماینده استان خوزستان در شورای عالی استان‌های ایران، وضع آب آشامیدنی در استان خوزستان را «فاجعه‌بار» خوانده بود.
علاوه بر ورود زهاب‌های کشاورزی و صنعتی، گزارش شده بود که رودخانه بزرگ کارون میزبان فاضلاب‌های خام انسانی و بیمارستانی نیز شده است.
مشاهده حباب‌هایی به شکل آب اسیدی بر روی برخی نقاط رودخانه کارون و بوی نامطبوع تندی که به مشام می‌رسد از حجم آلودگی در رودخانه کارون حکایت دارد.

کمبود آب و مشکلات بهداشتی

مهم‌ترین روش پیشگیری از شیوع وبا، دفع مناسب پساب و جلوگیری از ورود آن به منابع آب آشامیدنی است. تصفیه، جوشاندن و کلریده کردن آب روش مناسبی برای جلوگیری از سرایت این بیماری است. شیر و غذاهای آماده هم باید پس از جوشاندن مصرف شوند. شایان ذکر است که بیماری وبا معمولاً با نوشیدن آب آلوده وارد بدن می‌شود.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی جندی‌شاپور اهواز اعلام کرده که به دلیل کمبود آب، قطع منظم برق  بیمارستان‌ها، گزارش شده است؛ امری که نگهداری واکسن‌ها را عملاً غیر ممکن می‌سازد.

آنطور که از گفته‌های یکی از نمایندگان اهواز در مجلس بر می‌آید، بسیاری از روستاهای اطراف کارون، کرخه و دز از آب آشامیدنی بی‌بهره‌اند. علاوه بر این در تعیین آب‌بهای کشاورزی نیز سیاست‌های تبعیض‌آمیزی به سود سازمان آب‌وبرق و به زیان کشاورزان اعمال می‌‌گردد. چنین بنظر می‌رسد که دولت از برقی که در استان خوزستان تولید می‌شود و به عراق صادر مى‌گردد، ۱۰ میلیون دلار در سال درآمد دارد؛ اما این درآمدها به تصفیه‌خانه‌های شرق خوزستان اختصاص داده نمی‌شود. قطعی برق در اهواز به ویژه در تابستان‌ها که دمای هوای آن به بالای ۵۰ درجه سانتیگراد می‌رسد، به نارضایتی مردم دامن زده است.

مسئولان محیط زیست سال گذشته را یکی از بدترین سال‌های آبی در ایران کرده‌اند و هشدار داده‌اند که بحران آب ممکن است به بحران‌های اجتماعی دامن بزند.
در همین راستا هرچند که درگیری‌های ادامه‌دار روزهای گذشته اهواز رنگ و بوی قومی ـ سیاسی داشته و در اعتراض به «انکار هویت»‌ اعراب خوزستان بوده است ـ موضوعی که از سوی آنها به سیاست‌های «نژادپرستانه» تعبیر شده است ـ اما مشکل آب نیز می‌تواند به سرعت قالب سیاسی به خود بگیرد و همچون جرقه‌ای، به حریق منجر شود.

به کانال تلگرام ایران کارگر بپیوندید    https://t.me/IranKargar96

مطالب مرتبط

كامنت گذارى

Comment