ایران کارگر > اخبار > اخبار اجتماعی > خطای پزشکی در ایران با آمار روزانه ۱۲۳مورد و خطای منجر به مرگ ۸مورد در روز

خطای پزشکی در ایران با آمار روزانه ۱۲۳مورد و خطای منجر به مرگ ۸مورد در روز

خطای پزشکی در ایران
ایران ـ اجتماعی

خطای پزشکی در ایران با آمار روزانه ۱۲۳ مورد و خطای منجر به مرگ ۸ مورد در روز

برپایه یک آمار رسمی، خطای پزشکی در ایران آماری هولناک دارد. در سایه بی‌کفایتی و بی‌توجهی مسئولان مرتبط، بالاخص مسئولان وزارت بهداشت، هر ساله دستکم ۴۵ هزار نفر از شهروندان ایرانی، بویژه در استانهای محروم، قربانی خطای پزشکی می‌شوند. از این تعداد خطا، نزدیک به ۳ هزار مورد منجر به مرگ آنها می‌شود.

بر اساس آمارهای حکومتی، روزانه ۱۲۳ مورد خطای پزشکی در ایران روی می‌دهد که به سبب فقدان تجهیزات و کادر متخصص، می‌باشد. در این میان روزانه ۸ نفر جان خود را از دست می‌دهند.

این خطاها و «قصور»پزشکی، شامل جراحی پای سالم، جا گذاشتن وسیله جراحی در بدن بیمار، مرگ بیمار بر اثر عدم حضور پزشک جراحی که او را عمل کرده است، مرگ بیمار بر اثر تشخیص نادرست عارضه و….می‌شود.

گزارشات حاکی از آن است که، مراکز درمانی با افت شدید نیروی انسانی و کادر درمانی مجرب مواجه بوده و خود این امر نیز نشان از بی‌توجهی به پرسنل درمانی در ایران است. همچنین، داروخانه‌ها موظف به کنترل نسخ درمانی صادره از سوی پزشکان معالج است؛ اما متاسفانه به علت عدم کنترل بر داروخانه‌ها و مافیای دارویی در ایران، این امر در داروخانه‌های کشور فاقد آسیب‌شناسی بوده و سبب مرگ جمع کثیری از شهروندان ایرانی می‌شود.

در ارتباط با موضوع خطای پزشکی در ایران ، علی فاطمی جانشین سازمان غذا و داروی وزارت بهداشت و درمان اعلام کرد: «تعداد آمار اعلام شده از مرگ و میر ناشی از خطای پزشکی و دارویی، بیشتر از آمارهای اعلام شده می‌باشد و تعدادی از بیماران نیز اطلاع چندانی در این زمینه ندارند. …بیماران آسیب دیده از خطای پزشکی به سبب مشکلات و معظلات اداری و ناکارآمدی قوانین، فاقد توانایی مبنی بر رسیدگی و یا تشکیل پرونده قضایی در این خصوص هستند.»

لازم به ذکر است که خطای پزشکی در ایران ، صرفا مختص دارو و یا عدم تشخیص پزشک نمی‌شود؛ گاها در عمل‌های جراحی نیز شاهد قصور کادر درمانی و مرگ بیمار می‌باشیم. قصور و خطای پزشکی در ایران ، طی سالهای اخیر، روند افزایشی داشته و تاکنون هیچ برنامه جامع و مدونی جهت برخورد با خاطیان و یا ممانعت از این اقدام در دستور کار دولت و وزارت بهداشت‌ودرمان قرار نگرفته است و هیچگونه برنامه‌ای جامع و تدوین شده در دسترس مسئولان مرتبط نیست.

به کانال تلگرام ایران کارگر بپیوندید    https://t.me/IranKargar96

مطالب مرتبط

كامنت گذارى

Comment