ایران کارگر > اخبار > اخبار اقتصادی > خشکبار با ۳۰ درصد افزایش قیمت در بازار؛ هر کیلو پسته ۱۳۰ هزار تومان

خشکبار با ۳۰ درصد افزایش قیمت در بازار؛ هر کیلو پسته ۱۳۰ هزار تومان

خشکبار
ایران – اقتصادی

خشکبار با ۳۰ درصد افزایش قیمت در بازار؛ هر کیلو پسته ۱۳۰ هزار تومان

با افزایش ۴۰ درصدی قیمت انواع خشکبار در بازار، قیمت هر کیلو پسته با افزایش ۳۰ درصدی بدلیل کاهش تولید آن و افزایش صادرات این محصول، تا ۱۳۰ هزار تومان افزایش یافت. براساس گزارش دریافتی؛ قیمت پسته از کیلویی ۷۰ هزار تومان در بهترین کیفیت به حدود ۱۳۰ هزار تومان رسیده است و اقلام دیگر هم از این افزایش قیمت مستثنی نبوده‌‌اند.

معاون باغبانی وزیر جهاد کشاورزی، محمدعلی طهماسبی ضمن تایید این خبر می‌گوید: قیمت پسته به دلیل کاهش تولید به این میزان افزایش یافته است. او ادامه می‌دهد: سال گذشته جوانه‌های پسته امساله به خاطر گرمای هوا از بین رفت و در بسیاری از استان‌ها مانند کرمان کاهش محصول را شاهد بودیم. دلیل دیگر کاهش این محصول در بازار هم به صادرات آن برمی‌گردد که وزارت جهاد کشاورزی در این امر ورود نخواهد کرد.

از سوی دیگر مصطفی احمدی رئیس اتحادیه خشکبار، هم در خصوص قیمت خشکبار و دلایل افزایش قیمت آن گفت: نوسانات نرخ ارز، کمبود تولید و صادراتی که انجام می‌شود روی قیمت خشکبار مخصوصا پسته موثر بوده است. پسته و گردو از سال قبل سرمازدگی را تجربه کرده و حدود ۶۰ درصد از محصولات ما از بین رفته است.

او در ادامه افزود: تولید نسبت به سال گذشته نزدیک به ۶۰ درصد کاهش یافته و این امر یکی از دلایل افزایش قیمت است. پسته یک جنس صادراتی و بین‌المللی است و از گذشته تا به امروز نرخ ارز قیمت آن را مشخص می‌کند. نوسانات نرخ ارز باعث نواسان در نرخ پسته می‌شود. قیمت پسته ۸ تا ۱۵ دلار است و با نرخ ارز امروز بسیار بالا می‌رود.

مصطفی احمدی رئیس اتحادیه خشکبار در ادامه تصریح کرد: مصرف داخلی در تابستان در خصوص آجیل و خشکبار ۸۰ درصد کاهش پیدا می‌کند و این مسئله می‌تواند مانع افزایش بیشتر قیمت شود.

احمدی؛ میزان تولید پسته در سال گذشته را ۱۹۰ هزار تن اعلام و تشریح کرد: طبق گزارشات میدانی ما میزان تولید امسال پسته ۶۰ درصد کاهش داشته و نمی‌تواند به ۱۷۰ هزار تن برسد. برخی باغات پسته که سال گذشته تا ۴۰ هزار تن برداشت داشته امسال ۱۰ هزار تن برداشت کرده‌اند و تولید بسیار کاهش یافته است.

در رابطه با همین موضوع در خبر دیگری بهره‌مند (رئیس اتحادیه شیرینی فروشی‌ها و قنادی) می‌گوید، شیرینی فروشی‌ها هر کیلو پسته را حدود ۲۸۰ هزار تومان خریداری می‌کنند، این در حال است که گزارش میدانی از بازار صحت چنین رقمی را برای پسته تکذیب می‌کند و قیمت واقعی بسا بیشتر است.

به کانال تلگرام ایران کارگر بپیوندید    https://t.me/IranKargar96

مطالب مرتبط

كامنت گذارى

Comment