ایران کارگر > اخبار > اخبار اجتماعی > در خرمشهر چه گذشت؟! گزارش مستند، کلیپ + عکس

در خرمشهر چه گذشت؟! گزارش مستند، کلیپ + عکس

تظاهرات خرمشهر
ایران – اجتماعی

در خرمشهر چه گذشت؟! گزارش مستند، کلیپ + عکس

روز جمعه ۸ تیرماه ۱۳۹۷شهروندان خرمشهری در اعتراض به قحطی و شوری آب مقابل مسجد جامع این شهر حاضر شده و خواستار شیرین شدن وبهبود کیفیت آب آشامیدنی خرمشهر شدند. آنان اظهار داشتند: « کیفیت آب شرب شهرستان بسیار شورتر شده و در بسیاری از مناطق بوی بسیار بدی می دهد » . علاوه بر اینکه معترضان از کمبود آب نیز شکایت داشتند.

شهروندان معترض تاکید کردند : « افزایش شوری و افت کیفی شاخصهای آب آشامیدنی مردم را به شدت دچار مشکل کرده و مسولان امور باید به دور از شعار و وعده برای رفع این معضل اقدامی عاجل انجام دهند».
شهروندان آبادانی نیز با شوری و بوی بد آب که آب را غیر قابل آشامیدن می‌کند مواجه هستند.
میزان ec (سختی آب) شبکه خرمشهر و آبادان طی سه روز پنجشنبه تا شنبه ۷ تا ۹ تیرماه ۱۳۹۷ به ۱۲ هزار میکروموس بر متر مکعب یعنی ۶ برابر حد مجاز رسیده که عملا آب شرب در این شهرستانها غیر قابل استفاده بوده است.

فرماندار خرمشهر

بدنبال اعتراض عمومی مردم و حضور جمعیت زیاد در خیابانهای خرمشهر، روز جمعه ۸ تیرماه ۱۳۹۷ فرماندار خرمشهر برای ساکت کردن صدای اعتراضی مردم، با وعده و وعیدهای دروغین به خیابان آمد. وی که مثل همه دولتمردان روحانی تلاش می‌کرد با لبخندهای زهرآگین و چندش آور خود را خونسرد و مسلط جلوه دهد مورد اعتراض عمومی مردم قرار گرفت و مردم یکسره فریاد سردادند مسئول بی لیاقت نمی خوایم نمی خوایم.

همین صحنه‌ها که کلیپ های آن بصورت گسترده در فضای مجازی دست به دست می شد بخوبی نشان می‌داد که تظاهرات و اعتراض مردم کاملأ مسالمت آمیز است و درحالیکه فرماندار بی لیاقت را در میان خود داشتند به بیان اعتراض خود و دادن شعار اکتفا کردند. درحالیکه بدلیل انبوه جمعیت، مردم توان انجام هر اقدامی را علیه فرماندار داشتند. ساعاتی بعد و وقتی مشخص شد که مردم با حرفهای بی پایه و اساس فرماندار فریب نخورده و کماکان در خیابان هستند نیروهای انتظامی با فرمان مشخص سرکوب تظاهرات در مسیرهای مختلف مستقر شدند.

در عین حال همین نیروها تلاش می‌کردند با دست زدن به تخریب برخی وسایل و  اماکن عمومی، یا اموال شخصی، تظاهرات مردم را مثل صحنه‌های قیام ۱۳۵۷ خرابکارانه توصیف کند و بهانه برای سرکوب تظاهرات داشته باشد که نمونه آن را در کلیپ زیر مشاهده می کنید:


بنابراین در یک اشتراک وجه تأمل برانگیز، حکومتی که از بام تا شام در بلندگوهای تزویر و ریای خود دم از کربلا و زبان خشک شده امام حسین از تشنگی می زند و به دروغ بر یزید لعن و نفرین می فرستد خود به یزید دوران تبدیل شده و  همان شیوه یزید را در صحنه به نمایش گذاشت و پاسخ مردمی که تنها مطالبه‌شان آب نوشیدنی بود را با شلیک گاز اشک آور و ضرب و شتم معترضین داد.

به این ترتیب تظاهرات و راهپیمایی مسالمت آمیز مردم توسط نیروهای انتظامی و امنیتی به خشونت کشیده شد و شهر حالت جنگ زده به خود گرفت. جوانان دلیر نیز که چاره‌ای جز مقابله با وحوش نیروی انتظامی نداشتند با دست خالی و حداکثر پاره های سنگ و آجر به مقابله با آنها پرداختند و از حق مشروع خود برای بیان خواسته هاشان استفاده کردند.

اگرچه هنوز خبرهای دقیقی در دست نیست اما اخبار و کلیپ‌های رسیده از صحنه‌های مختلف یورش نیروی انتظامی به مردم، نشان می‌دهد که طی این درگیریها دست کم یک تن جان باخته و تعدادی نیز مجروح شده اند. از تعداد دستگیریها و اسامی آنها نیز هنوز خبر موثقی بدست نیامده است.

قابل توجه اینکه صدا و سیمای ضد مردمی نیز خرابکاری‌های عمدی نیروهای امنیتی یا انجام شلیک های کور آنها را به حساب معترضین گذاشت تا سرکوب مردم را توجیه کند. اما هیچکس توضیح نداد اگر مردم قصد درگیری داشتند در همان روز نخست تظاهرات و درحالیکه فرماندار در میانشان بود قادر بودند او را به سزای جنایتهایش برسانند.

صدا و سیمای جمهوری اسلامی نیز بازداشت تعدادی از معترضان را تأیید کرد اما به تعداد و هویت آنها اشاره ای نکرد. مسکوت گذاشتن آمار بازداشتیها و اسامی آنها به دلیل این است تا بعد بتوانند آنها را در زندانها و درحین بازجویی به قتل برسانند و بعنوان« خودکشی » یا « مرگ براثر اعتیاد » اعلام کنند.

یادآوری می‌شود خُرَّمشَهر یکی از شهرهای جنوبی استان خوزستان و مرکز شهرستان خرمشهر است. این شهر در محل تلاقی رودخانه‌های اروندرود و کارون و در ناحیه‌ای باتلاقی و پست در دلتای رودخانهٔ اروندرود قرار گرفته و ۲۳ کیلومتر مربع مساحت دارد. این شهر در زمان جنگ ایران و عراق در طول ۸ سال آسیب‌های بسیار جدی دید و تقریبا بصورت کامل ویران شد..

۳۰ سال پس از پذیرش آتش‌بس در جنگ ایران و عراق توسط جمهوری اسلامی، در کشوری که بردریای نفت و انواع منابع طبیعی قرار دارد مردم کماکان از ابتدایی ترین امکانات زیست محروم هستند و تمام ثروت ایران طی این مدت یا در جیب آقا و آقازاده ها انبار شده است یا در کشورهای منطقه برای دفاع از جانیان و تروریستها در عراق و لبنان و سوریه و یمن و افغانستان و  . . . هزینه شده است.

بدون شک مردم و بویژه جوانان دلیر در مناطق مختلف کشور، از خلال این اعتراضات مسالمت آمیز که اساسأ حول خواسته‌های صنفی شکل می گیرد و واکنش سرکوبگرانه و خشن حکومت راه و روش مقابله با وحوش را می آموزند و در اعتراضات بعدی به کار می گیرند.

تظاهرات خرمشهر تظاهرات خرمشهر تظاهرات خرمشهر

به کانال تلگرام ایران کارگر بپیوندید    https://t.me/IranKargar96

مطالب مرتبط

كامنت گذارى

Comment