ایران کارگر > اخبار > اخبار کارگری > خبر های کوتاه از تجمعات اعتراضی کارگران در شهرهای مختلف؛ دوشنبه ۲۵ دیماه

خبر های کوتاه از تجمعات اعتراضی کارگران در شهرهای مختلف؛ دوشنبه ۲۵ دیماه

خبر های کوتاه
ایران ـ کارگری

خبر های کوتاه از تجمعات اعتراضی کارگران در شهرهای مختلف؛ دوشنبه ۲۵ دیماه 

پرداخت یک ماه از معوقات مزدی کارگران معدن طزره در پی اعتراضات آنان

بنا به خبر هایی که بدستمان رسیده است، بدنبال تجمع روز شبنه ۲۳دیماه ۹۶، کارگران معدن طزره در اعتراض به عدم پرداخت معوقات مزدی خود، ظهر یکشنبه ۲۴دیماه موفق به دریافت معادل یک ماه از مجموع دو ماه معوقات مزدی خود شدند.

منابع کارگری در معدن زغال سنگ طزره در البرز شرقی گفتند: پس از اعتراض حدود ۶۰۰ نفر از کارگران شیفت صبح معدن زغال سنگ طزره از زیرمجموعه‌های معادن زغال سنگ البرز شرقی نسبت به تعویق دو ماه مطالبات مزدی خود که از روز شنبه آغاز شده بود، آنها دو ماه از معوقات مزدی خود را دریافت کردند.

به گفته این کارگران، در حال حاضر آنها غیر از یک ماه مزد پرداخت نشده، بابت چند ماه سهم بیمه تکمیلی پرداخت نشده، هنوز از کارفرما طلبکارند.
از قرار اطلاع کارگران معدن طزره تصریح کرده‌اند که مشکلاتی که در زمینه پرداخت مطالبات مزدی آنها بوجود آمده است، باعث نگرانی کارگران در آستانه سال نو شده و آنان نیازمند دریافت همه معوقات حقوقی خود هستند.

اعتراض کارگران تعمیرات خطوط راه‌آهن شمال شرق

خبر های کوتاه

بر اساس خبر گزارش شده، گروهی از کارگران تعمیرات خطوط راه‌آهن شمال شرق در انتقاد به پرداخت نشدن حقوق معوقه خود دست به اعتراض صنفی زدند.
گزارشی می‌گوید: نزدیک به ۶۰۰ کارگر پیمانی راه‌آهن شمال شرق از روز شنبه ۲۳ دیماه ۹۶، تاکنون در اعتراض به تاخیر در پرداخت ۳ ماه مزد و ۵ ماه حق بیمه از سوی پیمانکار، دست به تجمع زده‌اند.

این کارگران که از طریق شرکت پیمانکاری «تراورس» در خطوط راه‌آهن شمال شرق مشغول به کار هستند، مدعی‌اند سه ماه مزد و ۵ ماه حق بیمه خود را از پیمانکار طلبکارند، به همین دلیل از صبح روز شنبه با اعتراض در محل کارشان، خواستار پیگیری مطالبات خود از کارفرما شده‌اند.
به گفته این کارگران که از ۴ تا ۸ سال دارای سابقه کار هستند، معوقات حقوقی نیروی کار این واحد صنعتی در ماه‌های مهر، آبان و آذر به تعویق افتاده است.

کارگران در ادامه تصریح کردند: جدا از موضوع به تاخیر افتادن مطالبات مزدی، حدود ۵ ماه است که حق بیمه ما به سازمان تامین اجتماعی واریز نشده است. به طوری که تمدید دفترچه‌های درمانی هرچند ماه یکبار با مشکل تامین اعتبار روبرو می‌شود.

به ادعای این کارگران، شرکت تراورس در نواحی ریلی کشور حدود ۷ هزار کارگر دارد که مجموع این کارگران نگران شرایط موجود هستند.
کارگران مورد نظر که در زمینه تعمیرات خطوط راه‌آهن مشغول کار هستند، می‌گویند: حداقل دستمزدی که به عنوان کارگر تعمیرکار از پیمانکاران دریافت می‌کنیم؛ کفاف زندگی ما را نمی‌دهد.

 اخراج۲۰۰ تن از کارگران کارخانه شیر«وارنا»

خبر های کوتاه

بر اساس خبر نقل شده از یک فعال کارگری در ورامین، ۲۰۰ کارگر کارخانه شیر وارنا در پی تمدید نشدن قرارداد کاری خود؛ بیکار شده‌اند.
دبیر خانه کارگر ورامین با اعلام این خبر افزود: کارخانه شیر وارنا وابسته به بخش خصوصی واقع در قرچک ورامین بیش از ۴۰۰ کارگر دارد که به جهت مشکلات بوجود آمده، با حدود ۲۰۰ کارگر، قرارداد خود را تمدید نکرده است.

او با بیان اینکه کارگران تعدیل شده هرکدام بین ۲ تا ۸ سال سابقه کار دارند، افزود: در حال حاضر کارگرانی که در این واحد تولیدی مشغول کارند با دو ماه مزد معوقه؛ نگران از دست دادن شغل خود شده‌اند.
بنا به اظهار وی، در شرایط کنونی آنچه برای کارگران این کارخانه حائز اهمیت است، حفظ امنیت شغلی است چرا که در منطقه محل کارشان فرصت شغلی دیگری وجود ندارد و آن‌ها باید پاسخگوی نیازهای خانواده‌هایشان باشند..

در این زمینه رئیس اداره تعاون کار و رفاه اجتماعی شهرستان ورامین با تایید خبر تعدیل حدود ۲۰۰ نفر از کارگران کارخانه «وارنا» گفت: این کارگران تقریبا از دو ماه قبل به مرور بعد از اتمام قرارداد کار از سوی کارفرما اخراج شده‌اند.
به گفته وی، عمده‌ترین مشکل این واحد تولیدی انباشت بدهی‌های مالی کارخانه به چند نهاد دولتی و خصوصی همانند اداره تامین اجتماعی، چندین بانک و همچنین اداره دارایی است.

اعتراض دو روزه کارگران پیمانکاری پارس جنوبی در کنگان به عدم پرداخت معوقات

خبر های کوتاه

صبح دوشنبه۲۵دیماه برای دومین روز متوالی، کارگران پیمانکاری فازهای ۲۲، ۲۳ و ۲۴ پارس جنوبی واقع در کنگان، دست از کار کشیدند و در محوطه کارگاه دست به تجمع زدند.
از قرار معلوم، مسئولان شرکت پیمانکاری با حضور در جمع معترضان به آن‌ها وعده دادند که معوقات مزدی را به زودی پرداخت می‌کنند.

کارگران پیمانکاریِ کنگان که دو روز است به قصد اعتراض، تجمع برگزار می‌کنند، می‌گویند: برخی از ما از شهریور ماه دستمزد نگرفته‌ایم؛ در این شرایط هیچ انگیزه‌ای برای ادامه کار نداریم؛ امیدواریم این بار نیز مثل دفعه‌های قبل نباشد و وعده‌ها به نتیجه برسد.

لازم به یادآوری است که صبح یکشنبه ۲۴دیماه۹۶، حدود صد نفر از کارگران پیمانکاری پارس جنوبی در اعتراض به معوقات مزدی خود دست از کار کشیدند و در ورودی مجتمع تجمع کردند.
این کارگران که در فازهای ۲۲، ۲۳ و ۲۴ پارس جنوبی مشغول به کار هستند، در ماه‌های گذشته مطالبات مزدی خود را دریافت نکرده‌اند.

این کارگران می‌گویند؛ دستمزد ما از ابتدای پاییز پرداخت نشده و هرچه به کارفرما که‌‌ همان شرکت پیمانکاری است، مراجعه کرده‌ایم، نتیجه نداشته‌است.
این کارگران پیش از این نیز بار‌ها در اعتراض به عدم پرداخت معوقات مزدی خود تجمع اعتراضی برگزار کردند.

به کانال تلگرام ایران کارگر بپیوندید    https://t.me/IranKargar96

مطالب مرتبط

كامنت گذارى

Comment