ایران کارگر > اخبار > اخبار کارگری > خبر های کارگری از شهرهای مختلف؛ چهارشنبه ۲۲فروردین

خبر های کارگری از شهرهای مختلف؛ چهارشنبه ۲۲فروردین

خبر اعتراض کارگران
ایران – کارگری

خبر های کارگری از شهرهای مختلف؛ چهارشنبه ۲۲فروردین

تجمع اعتراضی کارگران بیکارشده چاپخانه جام‌جم مازندران مقابل استانداری

بنابه خبر های رسیده ، روز ۲۱ فروردین ماه چاپخانه جام‌جم مازندران در ابتدای سال ۹۷ پس از ۱۳ سال کار تعطیل و ۱۵ کارگر آن بیکارشدند.کارگران بیکار شده دست به تجمع مقابل استانداری مازندران زدند.

کارگر 40 ساله در این رابطه گفت: چاپخانه جام‌جم مازندران 13 سال پیش در ساری آغاز به‌کار کرد و سهمیه روزنامه جام‌جم استان‌های خراسان رضوی، خراسان شمالی، سمنان، گلستان مازندران و گیلان در این چاپخانه منتشر می‌شد که اخیرا به دلیل سوء مدیریت پیمانکار جدید به بهانه افزایش دلار و افزایش مواد چاپ و دستمزدها و کاهش تیراژ تعطیل شد.

این کارگران با اشاره به وضعیت بیکاری در جامعه و بالا رفتن سن آنها پس از 15 سال کار و تلاش از مسئولان خواستند به جای حمایت از پیمانکار چاره‌ای برای بیکاری کارگران چاپخانه جام‌جم بیاندیشند.

قابل یادآوری است که با تعطیلی این چاپخانه 45 نفر بطور غیر‌مستقیم شغلشان را از دست دادند.

تاخیر دوازده ماهه در پرداخت کارانه پرستاران مشهدی

 خبر پرستاران

بر اساس خبر دریافتی، کادر درمان بیمارستان‌های مشهد کارانه‌ی سال گذشته خود را دریافت نکرده‌اند. رئیس سازمان نظام پرستاری مشهد خواستار پرداخت به موقع مطالبات مزدی کادر پرستاری شد.

یک پرستار مشهدی در این رابطه می‌گوید: پایه دستمزد پرستاری بسیار پایین است و «کارانه» بخش قابل توجهی از هزینه‌های زندگی پرستاران را پوشش می‌دهد؛ حال اگر قرار باشد کارانه‌ را به موقع پرداخت نکنند و حتی شب عید نیز این مطالبات مزدی را نپردازند، زندگی کادر پرستاری که ماهیت شغل‌شان سخت و جان‌فرساست، با مشکل مواجه می‌شود.

سیدرضا مظلوم (رئیس هیات مدیره سازمان نظام پرستاری مشهد) با اظهار تأسف از پرداخت نشدن به‌موقع کارانه‌ها در ادامه اظهار کرد: باید کارانه چندین ماه پرستاران به یک‌باره پرداخت شود تا این عقب افتادن ۱۲ ماهه جبران شود.

مظلوم با بیان این‌که باید دست‌کم ۶ ماه از کارانه پرستاران یکجا پرداخت شود، افزود: باید شیوه پرداخت اصلاح شود تا پرستاران بتوانند از حقوق و دستمزد خود در همان سال استفاده کنند.

در همین رابطه، رئیس هیئت مدیره نظام پرستاری مشهد گفت: اینکه کاری در سال ۹۶ انجام و حقوق و دستمزد آن در سال ۹۷ پرداخت شود، صحیح نیست و باید اصلاح شود. البته این تأخیر در پرداخت کارانه شامل حال همه کادر درمان اعم از پزشک، پرستار و غیره می‌شود.

بیکاران عسلویه و کنگان خواستار اشتغال در پروژه‌های نفت، گاز و پتروشیمی هستند

خبر بیکاران عسلویه

بنا به خبر های دریافتی بیکاران منطقه پارس جنوبی در ماه‌های پایانی سال گذشته، کمپینی تحت عنوان «کمپین بیکاران پارس جنوبی» راه‌اندازی کردند. هدف از ایجاد این کمپین، اعتراض به مسئولان امر برای بیکاری  گسترده جوانان منطقه است

بیکاران عسلویه و کنگان از «اداره اشتغال منطقه ویژه» می‌خواهند فکری به حال اشتغال بیکاران بکند. آنها در روزهای گذشته مقابل اداره اشتغال منطقه ویژه پارس جنوبی تجمع اعتراضی برگزار کردند،

آنها می‌گویند: با این همه پروژه‌های نفت، گاز و پتروشیمی، نباید جوانان این منطقه که در بین آنها افراد تحصیلکرده و متخصص هم هست، بیکار باشند.

یک کارگر از این بیکاران که در تجمعات اعتراضی روزهای گذشته شرکت کرده است، می‌گوید: صدها نفر از ما در عسلویه و کنگان بیکارند. اوضاع به‌قدری وخیم است که در روزهای گذشته یکی از همشهری‌های بیکار ما قصد خودکشی داشت که با وساطت مردم منصرف شد. امیدوارم در سال جدید اداره اشتغال، کارفرماها و پیمانکاران را موظف کند که از  بیکاران منطقه در پروژه‌ها استفاده کنند. ما مردم عسلویه و کنگان با «آلودگی محیطی» پروژه‌ها را می‌سازیم. چاره‌ای هم جز سوختن و ساختن نداریم. انصاف نیست سهمی درخور از اشتغال در این پروژه‌ها نداشته باشیم.

به کانال تلگرام ایران کارگر بپیوندید    https://t.me/IranKargar96

مطالب مرتبط

كامنت گذارى

Comment