ایران کارگر > اخبار > اخبار کارگری > خبر های اعتراضات کارگری در شهرهای مختلف سه شنبه ۱۰ بهمن

خبر های اعتراضات کارگری در شهرهای مختلف سه شنبه ۱۰ بهمن

خبر
ایران ـ کارگری

خبر های اعتراضات کارگری در شهرهای مختلف سه شنبه ۱۰ بهمن

اعتصاب کارگران شهرداری بروجرد در چهارمین روز خود

بنا به خبر دریافتی،‌ کارگران شهرداری بروجرد، در روز چهارم از اعتراضات متوالی خود، روز سه‌شنبه۱۰بهمن۹۶، با تجمع مقابل شهرداری این شهر، در اعتراض به عدم پرداخت هشت ماه از حقوق‌شان به ادامه اعتصاب خود پرداختند.

لازم به ذکر است که سابقه اعتراض این کارگران و مشکلات مالی آنها به ماههای اخیر ختم نمی شود؛ بلکه در ماه‌ها و سال‌های گذشته نیز بارها این کارگران زحمت‌کش به تجمعات اینچنینی اقدام نموده‌اند. این معترضان معتقدند که هیچ مسئولی پیگیر مشکلات و مطالبات آنها نیست.

نیروهای خدماتی شهرداری بروجرد در اواخر اسفندماه سال ۹۵ در حالی که در اعتراض به عدم پرداخت حقوق ۶ ماهه خود تجمع برگزار کردند،تصمیم گرفتند که زباله های شهر را جمع آوری نکنند.

اما امسال آنها با وضعیت بدتری مواجه شده‌اند و در حال حاضر که کمتر از دو ماه به پایان سال مانده است، نزدیک به صد کارگر این نهاد خدماتی شهرستان بروجرد، بیش از هشت ماه حقوق عقب مانده دارند.

همچنین گفته می‌شود که مسئولان شهرداری بروجرد در این زمینه شانه از زیر بار مسئولیت خالی کرده و مشکل موجود را به گردن شورای شهر و مدیریت سابق شهرداری انداخته‌اند.

این کارگران شهرداری بروجرد با تأکید بر اینکه آنها۱۷۰ کارگر هستند، می‌گویند که بیشتر شان از نیروهای خدماتی شهرداری هستند که وظیفه جمع کردن زباله‌ها و تمیز کردن شهر را بر عهده دارند و در حال حاضر به رغم عدم پرداخت حقوق، وظیفه خود را تمام و کمال انجام می دهند. اما آنها از اینکه اخراج بشوند،‌ نگران هستند.

یکی از سایت‌های رسمی بنا بر مواردی که به آن اشاره شد می‌نویسد:‌ «هنوز چند هفته ای از اعتراضات شهرهای کوچک و متوسط کشور نگذشته است، گویا مسئولان و مدیران اجرایی کشور خسارات آن را فراموش کرده اند! از این روی، بر این مهم تأکید داریم که در سخنان و رفتار آنها نشانه هایی برای کاهش درد و رنج های مردم به ویژه قشر کارگری دیده نمی شود.»

این سایت در ادامه می‌نویسد که  باید منتظر ماند و دید این اعتراضات تا کجا ادامه خواهد یافت و چه پیامدهایی را بدنبال خواهد داشت.

تجمع کارگران شرکت تراورس راه‌آهن در اعتراض به معوقات مزدی

خبر  راه آهن یزد

بر اساس خبر دریافت شده کارگران شرکت تراورس راه‌آهن ، روز سه‌شنبه۱۰بهمن‌ماه۹۶، طبق فراخوان قبلی در اعتراض به پرداخت نشدن حقوق عقب افتاده خود، با تجمع مقابل ساختمان راه‌آهن، دست به اعتراض زدند.

یادآوری می‌شود که روز یکشنبه ۸ بهمن ماه نیز شماری از کارگران تعمیرات خطوط راه‌آهن شمال شرق واقع در شهرستان شاهرود استان سمنان، در اعتراض به سه ماه مزد معوقه و ۵ ماه حق بیمه و نداشتن امنیت شغلی به سبب داشتن قراردادهای کوتاه‌مدت یک‌ماهه، در محوطه کارگاه تجمع کرده بودند.

گفتنی است که شرکت تراورس در نواحی ریلی کشور با قریب به ۷ هزار کارگر هر از گاهی شاهد اعتراضات کارگران نسبت به مطالبات مزدی و بیمه‌ای می‌باشد.

دهمین روز از تجمع اعتراضی کارگران «تراورس» درود

خبر

بنا به خبر دریافتی کارگران راه‌آهن ناحیه درود استان لرستان از ۱۰ روز قبل دست به اعتراض نسبت به معوقات مزدی خود زده‌اند. این کارگران روز سه‌شنبه ۱۰بهمن‌ماه نیز به اعتراضات خود ادامه دادند.

به نقل از یکی از کارگران راه‌آهن ناحیه درود گفته می‌شود که حدود ۱۵۰ کارگر راه‌آهن ناحیه درود که تحت مسئولیت شرکت «تراورس» با سوابق بالای کاری در بخش امور نگهداری خط و ابنیه فنی خط آهن مشغول کارند، از سوی شرکت «تراورس» به بهانه مشکلات مالی از پرداخت دست‌کم سه ماه دستمزد و ۴ ماه حق بیمه‌شان کوتاهی صورت گرفته است. به همین دلیل کارگران برای پیگیری مطالبات خود، کار در بخش نگهداری خطوط را از ده روز قبل متوقف کرده و در محل کار خود جمع شده‌اند.

از قرار معلوم تا این لحظه از جانب مدیران راه‌آهن ناحیه درود استان لرستان به خواسته‌های این کارگران که خواهان مشخص شدن وضعیت پرداخت مطالبات معوقه خود هستند، پاسخ مشخصی داده نشده است.

گفته می‌شود که شرکت «تراورس» با پرداخت نامنظم دستمزد و حق بیمه نزدیک به ۷۰۰۰ کارگر در نواحی ریلی کشور، در گذران زندگی خانواده‌های آنها ایجاد مشکل کرده‌ است.

یکی از کارگران این شرکت در درود گفته است که همزمان با کارگران خطوط راه‌آهن ناحیه درود، سایر همکارانشان در سایر استانها نیز مرتب دست به اعتراض صنفی می‌زنند.

یکی دیگر از مشکلات این کارگران این است که کارفرما هر ماه مبالغی از حقوق کارگران بابت بیمه تکمیلی کسر می‌‌کند؛ اما کارگران از خدمات بیمه تکمیلی به دلیل آنچه واریز نشدن حق بیمه تکمیلی به حساب شرکت بیمه‌گر عنوان می‌شود، بهره‌مند نیستند.

بنا به خبر های رسیده در ماه‌های گذشته شمار زیادی از کارگران زیرمجموعه شرکت تراورس با سوابق بالای کاری به بهانه کاهش هزینه‌های جاری از کار بیکارشده‌اند.

لازم به یادآوری است که دورود در جریان خیزش‌های دیماه امسال، با تقدیم چند شهید، یکی از فعالترین شهرهای کشور در اعتراضات بود.

 

به کانال تلگرام ایران کارگر بپیوندید    https://t.me/IranKargar96

مطالب مرتبط

كامنت گذارى

Comment