ایران کارگر > اخبار > اخبار اجتماعی > بخاطر امام‌ زمان برسین به دادمان؛ خانوده‌ای در یک دخمه در دل شهر ایلام ،کلیپ

بخاطر امام‌ زمان برسین به دادمان؛ خانوده‌ای در یک دخمه در دل شهر ایلام ،کلیپ

ایران ـ اجتماعی  

بخاطر امام زمان برسین به دادمان؛ زندگی خانوده‌ای در یک دخمه در دل شهر ایلام ، کلیپ

موقعیت این آلونک، از اداره کل اطلاعات استان ایلام که تا فرسنگها آنسوی مرزها را رصد می کند ۵۰ متر به سمت شرق, از کمیته امداد استان ۵۰۰ متر به سمت جنوب غرب و دقیقا روبروی مجتمع فرهنگی هنری ارشاد استان خانواده ای ۱۰ نفره را مشاهده می‌کنید که دخمه خوابی را در اوایل هزاره سوم میلادی در بدترین شرایط ممکن تجربه می کنند.
اعضای این خانواده، ۸ دختر و پسر نوجوان و جوان, دو نوزاد ۸ و ۱۱ ماهه بیمار و رنجور، بدون آب و برق و گاز در دل شهری زندگی میکنند که عده‌ای در کاخها ساکن بوده و خبر از دردهای زیر پوست شهر ندارند.

اینجا بوی تعفن و گاز شدید چراغ نفتی در دخمه ای که همه دیوارهای آن سیاه و چرکین شده بود تحمل وضعیت موجود را سخت کرده است.
سه تن از دختران ساکن در دخمه به علت عفونت شدید ریه، در درد و تب به خود پیچیده و هیچ فریاد‌رسی برای آنها وجود ندارد. پدر خانواده به همین علت (عفونت شدید ریه که قطعا در نتیجه ی زندگی در همین محیط آلوده بوده) از دنیا رفته و مادر خانواده بی‌کس و تنها در گوشه بیمارستان بستری شده است.

لرزه‌ی اندام طفل یازده ماهه به علت تب شدید عرش آسمان و زمین را به لرزه در می آورد. ولی تعجب این است که چرا مسئولین ما از این لرزه های شدید خبر دار نمی شوند.

دخمه‌ی محل سکونت این خانواده همانطور که در فیلم پیوست آمده است نه حمام دارد و نه آب و نه برق و نه گاز. ده نفر در دخمه ای به حال خود رها شده و با وجود اینکه در دل شهر ایلام با مرگ دست و پنجه نرم می کنند هنوز هیچ مسئولی از هیچ نهاد حمایتی به سراغ آنها نرفته است.
این خانواده استحمام خود را در حوض آبی در وسط حیاط انجام می‌دهد و این وضعیت تاسف بار در زمستان سخت هم ادامه دارد. هرچند این دخمه آب ندارد ولی ماهی یکبار به وسیله ی بشکه آبی تهیه کرده و استحمامی اگر لازم باشد انجام می گیرد.

اما بدون شک هستند خانواده هایی که در این شهر و دیار زندگی کرده و عدالتی در مورد آنها اجرا نشده است. این نگون بختها از سفره انقلاب سهمی ندارند. شناسنامه جمهوری اسلامی را داشته و شهروند ایلام هستند، ولی از این شهروند بودن سهم مثبتی نداشته‌اند. این عدالت خنده دار است. یکی در ناز و نعمت زندگی کرده و همسایه‌ی دیوار به دیوارش در دخمه ای سرد و تاریک فقط و فقط چشم انتظار مرگ باشد. یکی بهترین و بیشترین امکانات را قبضه کرده ودیگری حتی در استفاده از اکسیژن هم به اندازه آنها سهم ندارد. یکی شاسی بلند سوار شده و فقط حاشیه می سازد و زیر پوست شهر خانواده هایی هستند که هر لحظه آرزوی مرگ دارند.

ولی این خانواده دخمه خواب در دل شهر ایلام ساکن هستند.

به کانال تلگرام ایران کارگر بپیوندید    https://t.me/IranKargar96

مطالب مرتبط

كامنت گذارى

Comment