ایران کارگر > اخبار > اخبار اجتماعی > حکم ۲ سال زندان برای محسن حق‌شناس، دانشجوی دانشگاه تهران

حکم ۲ سال زندان برای محسن حق‌شناس، دانشجوی دانشگاه تهران

زندان برای محسن حق‌شناس
ایران – اجتماعی

حکم ۲ سال زندان برای محسن حق‌شناس، دانشجوی دانشگاه تهران

بنا به خبر منتشره در خبرگزاری‌ها، آقای محسن‌ حق‌شناس ، دانشجوی طراحی صحنه دانشگاه تهران، طی حکمی توسط دادگاه انقلاب تهران به اتهامات اجتماع و تبانی به قصد ارتکاب جرم علیه امنیت کشور و اخلال در نظم و آسایش عمومی از طریق شرکت در تجمعات غیر قانونی مجموعا به تحمل دوسال حبس تعزیری محکوم شد. روز گذشته نیز لیلا حسین زاده و سینا ربیعی دو فعال صنفی ـ دانشجویی دیگر مجموعا به ۸ سال زندان و ممنوعیت خروج از کشور محکوم شده بودند. یکی از نمایندگان مجلس تعداد دانشجویانی که بزودی محاکمه خواهند شد را حدود ۵۰ نفر اعلام کرده بود.

آقای محسن حق شناس در تاریخ ۱۴ اسفندماه سال جاری به اتهامات اجتماع و تبانی به قصد ارتکاب جرم علیه امنیت کشور و اخلال در نظم و آسایش عمومی از طریق شرکت در تجمعات غیر قانونی مجموعا به تحمل دو سال حبس تعزیری محکوم شد.
این خبر را شوراهای صنفی دانشجویان کشور تایید کرده است. با این حال از کیفیت مراحل دادگاهی و روند رسیدگی به پرونده این فعال دانشجویی اطلاعی در دست نیست.

در اعتراضات دی‌ماه امسال (۱۳۹۶۹۶)، هزاران نفر در شهرهای مختلف بازداشت و مورد بازجویی قرار گرفتند. طی این اعتراضات در سراسر ایران دست‌کم ۳۰ تن کشته شدند.
بر اساس اعلام منابع رسمی اعتراضات در بیش از ۸۰ شهر برگزار شد و حداقل حدود ۵ هزار نفر نیز بازداشت شدند.
برخی از بازداشت‌شدگان با تودیع وثیقه و تا هنگام برگزاری جلسه‌ی دادگاه آزاد شده‌اند و برخی از آنها به زندان منتقل شده‌اند. با این حال کماکان از سرنوشت و یا محل نگه‌داری شماری از بازداشتی‌ها اطلاع دقیقی در دست نیست.

قابل توجه اینکه پس از اعتراضات گسترده مردمی در دیماه، مقامات مختلف نظام در صحبتهای خود به کمبودها و اینکه عده‌ای از معترضین مطالبات برحقی دارند اذعان کردند و مسئولیت پذیرفتند. براین اساس مفروض این بود که همه مقامات و ارگانها، اقداماتی در جهت رفع همان کمبودهای مورد اشاره خودشان را آغاز کنند. اما برعکس، آنچه که بوقوع پیوست باز هم همچون گذشته بازداشت و محاکمه معترضین و بالا و بالاتر بردن فضای امنیتی کشور در همه شهرها است. احتمالأ با این فرضیه که موج دستگیریها و قتل بازداشتی ها در زندانها و حکم‌های سنگین حبس و وثیقه‌های سنگین، چنان فضای رعب و وحشتی در جامعه بوجود می‌آورد که دیگر کسی جرأت اعتراض پیدا نمی‌کند اما متولیان امور اینرا نمیدانند و نمی‌خواهند بدانند که این محاسبات غلط در تمام نظامهای دیکتاتوری سرانجام به شکست دیکتاتور و پیروزی مردم می‌انجامد و چنین اقداماتی صرفأ هزینه بیشتری از مردم می‌گیرد وگرنه در شکست دیکتاتوری و پیروزی مردم هیچ تردیدی نیست.

به کانال تلگرام ایران کارگر بپیوندید    https://t.me/IranKargar96

مطالب مرتبط

كامنت گذارى

Comment