ایران کارگر > اخبار > اخبار اجتماعی > شلیک به جوانان معترض جلوی کشت و صنعت کارون و مجروح شدن ۵نفر؛ ۱۳اسفند کلیپ

شلیک به جوانان معترض جلوی کشت و صنعت کارون و مجروح شدن ۵نفر؛ ۱۳اسفند کلیپ

ایران – اجتماعی

شلیک به جوانان معترض جلوی کشت و صنعت کارون و مجروح شدن ۵نفر؛ ۱۳اسفند کلیپ

روز شنبه ۱۲ اسفند ماه، صدها تن از جوانان جویای کار روستاهای حاجات، عبدعون و دهنو باقر از توابع شهرستان دزفول در اعتراض به بیکاری خود و بکارگیری نیروهای غیر بومی مقابل شرکت کشت و صنعت کارون تجمع اعتراضی برگزار کردند.

به دنبال ادامه این تجمع روز یکشنبه ۱۳ اسفند ماه، مأموران نیروی انتظامی وحشیانه به سمت جوانان معترض حمله کرده و با شلیک گاز اشک آور و تیراندازی هوایی آنها را پراکنده کرده و مسیرهای ورودی و خروجی این روستاها را بستند.

در جریان این حمله نیروهای انتظامی، شماری از جوانان منطقه دیمچه از روستاهای حسن کثیر فرحانی، قاسم جمیلی، سامی نیسی و آقای نیسی توسط نیروهای انتظامی دستگیر شدند. از هویت دیگر بازداشت شدگان تا کنون اطلاعی در دست نیست.

همچنین بدنبال شلیک و درگیری بین نیروهای انتظامی با مردم روستای دیمچه شوشتر، یک نفر مجروح شد. بعضی از ساکنان این روستاها می گویند تعداد مجروحین از طرف تجمع کنندگان ۵ نفر هستند. در اثر شلیک نیروهای انتظامی ۵ نفر زخمی شدند که وضعیت دو نفر از آنها وخیم گزارش شده است.

کریم دحیمی یکی از فعالان حقوق بشر شهروندان اهالی منطقه دیمچه از توابع شهرستان شوشتر می‌گوید كه اغلب آنها از شهروندان عرب هستند و از سیاست تبعیض فاحش مسولان غیر بومی رنج می برند به طوری که این مسئله به معضلی بزرگ در خوزستان تبدیل شده و نمایندگان بومی بارها آن را در مجلس مطرح کردند اما این مشکل همچنان ادامه دارد.

این فعال حقوق بشری ادامه می‌دهد:« بیش از ۹۰٪ از استخدام ها در مناطقی که ۱۰۰٪ درصد عرب هستند، غیر بومی هستند، مسئولان این شرکت ها از طریق زد وبندهای اداری که بر اثر فساد ساختاری ادارات ریشه دوانده همه فامیلان و دوستان خود را از شهرستانهای دیگر جلب و فرصت های بومیان را به آنها می دهند و بومیان که زمینهای آنها مصادره شده حتی از اشتغال در این موسسه‌ها محروم می شوند. »

این فعال حقوق بشری می‌افزاید: « مردم این مناطق اکنون کارد به استخوانشان رسیده و حاضرند روبروی گلوله های نیروی انتظامی که از سیستم فساد دفاع می کند بایستند اما صدای مظلومیت خود را برسانند به همین دلیل بیش از صدها نفر که اغلب آنها جوانان دارای تحصیلات عالی می‌باشند در مقابل این شرکت تحصن مسالمت آمیز کردند اما این حرکت مسالمت آمیز آنها با خشونت و تیراندازی نیروهای انتظامی منجر به درگیری شد.»

اهالی منطقه دیمچه از شهروندان عرب و مالکان اصلی بیش از ۳۰۰۰۰ هکتار از زمین‌های این شرکت می باشند . قرارداد اجاره نامه این زمین‌ها چندین سال است که به پایان رسیده است و اکثر جوانان این منطقه بیکار هستند و فقط شاهد اشتغال نیروهای غیربومی در زمین های اجدادی شان هستند.

به کانال تلگرام ایران کارگر بپیوندید    https://t.me/IranKargar96

مطالب مرتبط

كامنت گذارى

Comment