ایران کارگر > اخبار > اخبار اجتماعی > حمایت جمعی از نویسندگان ایرانی و خارجی از اعتراضات سراسری در ایران

حمایت جمعی از نویسندگان ایرانی و خارجی از اعتراضات سراسری در ایران

حمایت جمعی از نویسندگان ایرانی و خارجی از اعتراضات سراسری در ایران
ایران – اجتماعی

حمایت جمعی از نویسندگان ایرانی و خارجی از اعتراضات سراسری در ایران

شماری از نویسندگان ایرانی بیانیه‌ای را نوشته‌اند که چند تن از نویسندگان جهان نیز از آن حمایت کرده‌اند.

در این بیانیه گفته شده است: «امروز زنگ‌ها در ایران به صدا در آمده‌اند. »

تعدادی از نویسندگان ایرانی، از جمله اسماعیل خویی، رضا قاسمی، شهریار مندنی‌پور، ساقی قهرمان، ساسان امجدی، سپیده جدیری، داریوش ارجمندی و… در واکنش به اعتراضات سراسری اخیر در بیانیه‌ای نوشته‌اند: «زنگ‌های خطر در ایران به صدا در آمده‌اند. زمین می‌لرزد و فساد در تمام سطوح حکومت، ما را به قتل می‌رساند. »

این نویسندگان با اشاره به وضعیت کنونی ایران و تبعیضی که بر کشور حاکم است از زبان مردم ایران نوشته‌اند: «نفت ما، آن‌ها را فربه می‌کند و مدام در کار ثروت‌اندوزی‌اند به روش‌هایی نامشروع و خشونت‌بار. روز به روز، زمین و منابع طبیعی ملی ما نابود می‌شود و فرو می‌رویم در بحران‌های اقتصادی، در گسترش بی‌حد و حصر فقر، ناامنی عمومی، بی‌مسئولیتی سیاسی و شعارهایی بی‌معنی و مضحک که برای ما مردمِ بی‌پناه جز تیره‌بختی به‌بار نمی‌آورند.»

امضا کنندگان این بیانیه به مسائل سیاسی ایران نیز پرداخته و گفته‌اند: «نهاد ملی انتخابات، به سیرکی بدل شده است که رهبران بی‌رحم و بی‌مسئولیت، در مقیاسی عالم‌گیر، بی‌شرمانه مشغولِ تحقیر ما هستند. آن‌ها فریبکارانه روال‌های دموکراتیک را برای تمسخر دموکراسی به بازی می‌گیرند. انتخابات‌ها را مهندسی و دستکاری می‌کنند تا قدرت بیشتری به کف آورند و بیشتر تحقیرمان کنند. کارزارهای انتخابات، شهروندان را خریدارانی فراموشکار به حساب می‌آورند که هرگز سؤال نمی‌کنند و تضمینی هم نمی‌خواهند. »

اعتراضات سراسری در شهرهای ایران از پنج‌شنبه ۷ دی آغاز شد و تا روز پنج‌شنبه ۱۴ بر اساس آمار رسمی شمار کشته‌شدگان در این اعتراضات به دست‌کم ۲۱ نفر رسیده‌ و ۱۷۰۰ نفر بازداشت شده‌اند.

نویسندگان از زبان معترضان نوشته‌اند: «ما علیه جنگ، زندگی مطالبه می‌کنیم. علیه سکوت، خواهان کلام و احترام هستیم. علیه فراموشی، حافظه مطالبه می‌کنیم. علیه اهانت و تحقیر، کرامت می‌خواهیم. علیه سرکوب، قیام می‌کنیم. علیه وهم دموکراسی، دمکراسی و آزادی حقیقی می‌جوییم. علیه جنایت حاکمان، عدالت مطالبه می‌کنیم. »

نویسندگان خارجی حمایت کننده این بیانیه عبارتند از: پل استر، آنتونیو گاموندا، ادواردو میلان، ماریو بلاتین، سیری هاستوت، پی‌یر ژوریس، ژروم روتنبرگ، چارلز برنشتاین، مایکل واترز، راب استافورد، لارنت میندون، پیتر جردن، پیتر استراب و… .

به کانال تلگرام ایران کارگر بپیوندید    https://t.me/IranKargar96

مطالب مرتبط

كامنت گذارى

Comment