ایران کارگر > اخبار > اخبار کارگری > حقوق های معوقه و بیکاری موضوع اعتراض کارگران در شهرهای مختلف

حقوق های معوقه و بیکاری موضوع اعتراض کارگران در شهرهای مختلف

اعتراض کارگران صابون‌سازی خرمشهر به عدم پیگیری مطالبات ۶ساله‌شان
ایران ـ کارگری

حقوق های معوقه و بیکاری موضوع اعتراض کارگران در شهرهای مختلف

اعتراض کارگران صابون‌سازی خرمشهر به عدم پیگیری مطالبات ۶ساله‌شان

بر اساس خبر دریافتی، نزدیک به۱۲۰ کارگر کارخانه صابون‌سازی یاس خرمشهر، با گذشت ۶ سال از زمان توقف فعالیت این واحد صنعتی بیکار شده‌اند. کارگران باقی‌مانده نیز به‌رغم حقوق‌های معوقه چندین میلیون تومانی‌‌شان، در دریافت مطالبات مزدی خود، همچنان سرگردانند.

از قول منابع کارگری در واحد صنعتی صابون‌سازی یاس خرمشهر گفته می‌شود که با توقف فعالیت تولیدی این کارخانه از ابتدای سال ۹۱، در حال حاضر حدود ۵۹ کارگر باقیمانده، بعد از گذشت ۶ سال، همچنان برای وصول مطالبات مزدی‌شان بلاتکلیف مانده‌اند.

این کارگران می‌گویند وضعیت پیش آمده درحالی است که در این مدت بسیار طولانی، مسئولان کاری برایمان نکردند.

کارگران صابون‌سازی خرمشهر با کنایه می‌گویند: «شش سال تلاش‌مان برای وصول مطالبات قانونی‌مان بی‌نتیجه بوده است. باید به مسئولان برای شش ساله شدن مطالباتمان تبریک گفت.»

بر پایه اظهار کارگران، هریک از آنها به دلیل داشتن نزدیک به ۲۰ سال سابقه انجام کارهای سخت و زیان‌آور، اکنون در آستانه بازنشستگی قرار دارند اما به دلیل وضعیت نامعلوم کارخانه صابون‌سازی خرمشهر، امکان بازنشستگی آنها وجود ندارد.

آنها که طی چند سال گذشته و نیز ماه گذشته بار‌ها مقابل نهاد‌های مختلف دولتی در استان و شهرستان خرمشهر به اعتراض  پرداخته‌اند، می‌گویند: «آخرین تجمع ما جمعه گذشته در مصلای شهر خرمشهر بعد از برگزاری نماز جمعه انجام شد.»

با آنکه همه مسئولان استانی و کشوری از وضعیت این واحد تولیدی و کارگرانش باخبر هستند، تاکنون هیچ اقدامی انجام نداده‌اند.

معوقات مزدی کارگران کارخانه قند فسا در پاس‌کاری بین دولت و مدیر کارخانه

معوقات مزدی کارگران کارخانه قند فسا در پاس‌کاری بین دولت و مدیر کارخانه

یک خبر رسانه‌ای شده از عدم پرداخت ۲ماه مزد کارگران کارخانه قند فسا به‌رغم راه‌اندازی خطوط تولید این کارخانه، حکایت دارد. این در شرایطی است که کارفرمای کارخانه، کمبود نقدینگی این واحد تولیدی را عامل آن دانسته‌اند.

یک عضو شورای کار کارخانه قند فسا در ارتباط با شرایط شغلی خود و همکارانش گفت: «وضعیت تولید و گردش مالی این واحد تولیدی به قدری بهبود یافته که برخلاف گذشته ظرفیت تولید زیاد شده و مدت زمان فعالیت کارخانه نیز افزایش یافته و به ۹ ماه در سال رسیده است.»

گفته می‌شود که با وجود بهبود وضعیت این واحد تولیدی، اکنون دو ماه است که این کارخانه دستمزد کارگران را نداده است.

این کارخانه در یک دهه گذشته بیش از ۷۵۰ کارگر داشته است که در این مدت، رقم یاد شده بجای افزوده شدن، کم شده و به حدود ۲۵۰ کارگر رسیده و ۵۰۰ نفر در این مدت در مجموع تعدیل شده‌اند.

در رابطه با وضعیت ایمنی کار نیز گفته می‌شود اوضاع چندان مساعد نیست و کارگران چندماه است درخواست تهیه کفش مخصوص برای کار داده‌اند، اما هنوز پاسخی به آنها نداده‌اند.

گفتنی است که مدیرعامل شرکت قند فسا تاخیر در پرداخت حقوق کارگران طی دو ماه اخیر را عدم وجود نقدینگی به‌خاطر عدم وصول طلب کارخانه از دولت و نیز از بانکداران بخش خصوصی، دانسته است.

کارگران می‌گویند که عدم پرداخت به موقع حقوق در بین بسیاری از شرکت‌ها تبدیل به یک رویه عادی شده است.

بیکاری دامن‌گیر کارگران غار علی‌صدر شد

بیکاری دامن‌گیر کارگران غار علی‌صدر شد

بنا به خبر دریافتی کارگران غارعلی‌صدر باوجود سالها سابقه کار، بیکار شده‌اند. این کارگران در استان همدان به وضعیت نابسامان شغلی خود معترض هستند.

از قرار معلوم حدود ۵۰ تن از آنان روز یکشنبه ۸بهمن ماه ۹۶، در محوطه غار، تجمع اعتراضی برگزار کردند. آنها شاکی هستند که با وجود سالها سابقه، تا پایان سال به آنها نیاز ندارند.

این کارگران همچنین با بیان اینکه امنیت شغلی نداریم می‌پرسند که چرا هیچ نهادی از ما کارگران بومی حمایت نمی‌کند. کارگران نگران‌اند که اگر قرار باشد ماه‌های منتهی به شب عید را بیکار و بدون درآمد باشند، به‌طور جدی دچار مشکل شوند.

لازم به ذکر است که کارگران فصلی غار علی‌صدر تحت قرارداد یک شرکت پیمانکاری به نام شرکت غار علی‌صدر هستند و اکثر این کارگران ۷ یا ۸ سال سابقه کار دارند.

به کانال تلگرام ایران کارگر بپیوندید    https://t.me/IranKargar96

مطالب مرتبط

كامنت گذارى

Comment