ایران کارگر > اخبار > اخبار اجتماعی > حسن ممتازی و پیمان قیامی دو شهروند بهایی در شیراز و کرمانشاه بازداشت شدند

حسن ممتازی و پیمان قیامی دو شهروند بهایی در شیراز و کرمانشاه بازداشت شدند

حسن ممتازی و پیمان قیامی دو شهروند بهایی در شیراز و کرمانشاه بازداشت شدند
ایران – اجتماعی

حسن ممتازی و پیمان قیامی دو شهروند بهایی در شیراز و کرمانشاه بازداشت شدند

طی هفته جاری دو شهروند بهایی از جمله حسن ممتازی، از اساتید سابق دانشگاه بهایی و زندانی سابق در شیراز و پیمان بقایی از شهروند‌ ‌‌‌ان بهایی ساکن کرمانشاه که اخیرا با قید وثیقه آزاده شده بود بازداشت شدند.
چهارشنبه ۲۴ آبان ماه حسن ممتازی از اساتید سابق دانشگاه بهایی که در سال ۹۰ به تحمل ۵ سال حبس محکوم شده بود توسط نیروهای امنیتی بازداشت شد.

وی در منزل مادری خود در شهر شیراز بازداشت شد، منابع مطلع نزدیک به آقای ممتازی گفتند احتمالا این زندانی برای اجرای حکم حبس بزودی به زندان اوین منتقل خواهد شد.
حسن ممتازی پس از اینکه در سال ۹۰ بازداشت شد به رای دادگاه در تاریخ ۶ اسفند ۱۳۹۲ در شعبۀ ۲۸ دادگاه انقلاب اسلامی تهران به ریاست قاضی مقیسه به تحمل ۵ سال حبس تعزیری محکوم شد.

این حکم حدود هفت ماه بعد در مرحله تجدیدنظر در شعبه۳۶ تجدیدنظر دادگاه انقلاب تهران هم عینا تایید شد.
حسن ممتازی که متهم است در تدریس به دانشجویان بهایی در دانشگاه آنلاین این شهروندان که از تحصیلات عالیه در ایران محروم هستند مشارکت کرده در قسمتی از نامه خود پس از محکومیت آورده بود “بنده هم همانند سایر همکارانم به جرمی محاکمه و محکوم شده ام که اساساً نه تنها جرم نیست که وظیفه انسانی هر کسی است که توانایی علمی داشته باشد و بتواند به جبران محرومیّتی، که برخلاف حقوق طبیعی و انسانی جوانان بهائی ایران، به آنان تحمیل شده است قدمی بردارد و از این نظر خوشحالم و مفتخر که سهمی اندک در این زمینه داشته ام. “
یک هموطن دیگر به نام شیوا اخلافی شهروند بهایی در شیراز که دوران محکومیت خود را سپری می کند، با توجه به اینکه تنها دو ماه به پایان حبس او باقی مانده است اجازه یافته بصورت “رای باز” یا حبس نیمه محصور این مدت را سپری کند. این موضوع به معنی این است که خانم اخلاقی مدت حبس خود را بصورت پاره وقت در زندان خواهد بود.
از شهر کرمانشاه نیز گزارش شده است که یک شهروند بهایی در این شهر به نام پیمان قیامی پس از احضار به مراجع قضایی بازداشت شده است.
نزدیکان پیمان قیامی می گویند:” ۹ نفر از شهروندان بهایی بازداشت شده در کرمانشاه از جمله پیمان قیامی، اواخر مهرماه با تودیع وثیقه از بازداشت آزاد شدند. با اینحال پیمان قیامی از طریق احضار تلفنی و همینطور ارسال پیام با واسطه وثیقه گذار به محل دادسرای عمومی و انقلاب کرمانشاه احضار شد. “
همین منابع می‌افزایند “آقای قیامی به نشانه حسن نیت در معیت مادر خود به بازپرس یازی در دادسرا مراجعه کردند. مدت ۴۵ دقیقه بازپرس با پیمان پشت درهای بسته صحبت کرد و در نهایت مادر پیمان شاهد بازداشت فرزند خود توسط دو تن از ماموران اطلاعات شد.”
تا کنون از دلایل بازداشت پیمان قیامی اطلاعی در دست نیست اما با توجه به اینکه در دوره پیشین بازداشت این شهروند مورد بدرفتاری قرار گرفته از جمله ساعتها بازجویی توام با توهین و ضرب و شتم در شرایط محروم از خواب و غذا، خانواده او در نگرانی از شرایطش به سر می برند.

به کانال تلگرام ایران کارگر بپیوندید    https://t.me/IranKargar96

مطالب مرتبط

كامنت گذارى

Comment