ایران کارگر > اخبار > اخبار اجتماعی > حذف داروی حیاتی پوکی استخوان از لیست بیمه توسط دولت روحانی

حذف داروی حیاتی پوکی استخوان از لیست بیمه توسط دولت روحانی

پوکی استخوان
ایران – اجتماعی 

حذف داروی حیاتی پوکی استخوان از لیست بیمه توسط دولت روحانی

‌ یک‌شنبه۴آذرماه۹۶ احمدرضا جمشيدي، رئيس انجمن روماتولوژي ايران درباره حذف داروي تري‌پاراتايد از ليست بيمه‌ها گفت: داروي تري‌پاراتايد از تحت پوشش بيمه خارج شده‌ است و علت آن مشخص نيست. اين دارو منحصر به فرد است. زماني كه بيماري استئوپروز يا پوكي استخوان خيلي شديد دارند و به خصوص دچار شكستگي‌هاي مهره مي‌شوند، تنها دارويي كه براي درمان وي مفيد است؛ همين تري‌پاراتايد است.

وی تصريح كرد: به يكباره اين دارو براي حدود ۷ هزار بيمار قطع شده، يعني درمان اين بيماران به شكل ناگهاني متوقف شده است و اين بيماران بلاتكليف مانده‌اند و هيچ درماني نيست كه بخواهند ادامه دهند. طول دوره درمان اين دارو ۱۸ تا ۲۴ ماه است، در حالي كه به طور مثال بيماري شش ماه دارو مصرف كرده و امروز يك دفعه درمان قطع شده است.

او با اشاره به هزينه دارو گفت: باتوجه به اينكه اين دارو تكنولوژي بالايي دارد، بسيار گران است و بيماران بدون حمايت بيمه‌ها قادر به تهيه اين دارو نيستند و عملاً وضعيت به اين گونه شده ‌است كه سازمان بيمه‌گر مي‌گويد؛ من هيچ مسئوليتي در برابر بيماري كه پوكي استخوان شديد دارد و دچار شكستگي استخوان مي‌شود، ندارم. جمشيدي با اشاره به اينكه بيمه‌ها به خاطر مشكلات مالي اين دارو را از ليست حذف كردند، گفت: اين تصميم براي داروهايي بايد گرفته شود كه مشابهش وجود داشته باشد. غالب بيماراني كه دچار پوكي استخوان و شكستگي‌هاي شديد هستند، سطح مالي‌شان از متوسط هم پايين‌تر است كه امروز بي‌پناه رها شدند. اين مسئله حتي توجيه علمي هم ندارد، زيرا اين دارو هيچ مشابهي ندارد.

يكي از بيماران پوكي استخوان كه با اين دارو تحت درمان بوده نيز گفت: حدود يك‌ماه و نيم است كه اين دارو از ليست بيمه حذف شده و دارويي كه با ۶۰ هزار تومان قابل خريداري بود، امروز حدود ۶۰۰ هزار تومان است كه هزينه بسيار سنگيني را تحميل كرده است و متأسفانه به علت عدم توانايي در پرداخت هزينه دارو ناچار به توقف درمان شده‌ام.

بعد از باز شدن چشممان به وضعیت حقوق های معوقه کارگران در خصوصی سازی کارخانه‌جات و کارگاههای تولیدی و تعدیل و اخراج کارگران، حالا دولت روحانی تدبیر جدیدی اتخاذ کرده است و اقدام به حذف حیاتی ترین داروها از لیست بیمه درمانی کرده است.

به کانال تلگرام ایران کارگر بپیوندید    https://t.me/IranKargar96

مطالب مرتبط

كامنت گذارى

Comment