ایران کارگر > اخبار > اخبار اجتماعی > حجم نگران‌کننده مصرف مواد مخدر و روانگردان و افزایش دردناک مجرمان زیر ۱۸ سال به ویژه دختران

حجم نگران‌کننده مصرف مواد مخدر و روانگردان و افزایش دردناک مجرمان زیر ۱۸ سال به ویژه دختران

مواد مخدر روان گردان
ایران – اجتماعی

حجم نگران‌کننده مصرف مواد مخدر و روانگردان و افزایش دردآور مجرمان زیر ۱۸ سال به ویژه دختران

حدود ۴/۴ میلیون ایرانی مواد مخدر و روانگردان استفاده می‌کنند و افزایش آمار نگران‌کننده مجرمان زیر ۱۸ سال به ویژه دختران

به اعلام برخی آمارهای تکان دهنده از سوی مقامات دولتی که حاکی از سیر قهقرایی حرکت جامعه ایران طی سالهای پس از انقلاب است توجه کنید:

  • استفاده حدود ۴ میلیون و ۴۰۰ هزار نفر در ایران از مواد مخدر و روانگردان.
  • سیرصعودی آمار مجرمان زیر ۱۸ سال ؛ به ویژه دختران.
  • در ایران به ازای هر ساعت، ۴۹ نفر روانه زندان می‌شوند.
  • به ازای هر ۴ ازدواج ،یک طلاق صورت می‌گیرد.
  • ۱۵ میلیون و ۲۰۰ هزار پرونده قضایی در کشور ۸۰ میلیون نفری ایران وجود دارد.
  • شاخص نشاط ایران از بین ۱۵۷ کشور ۱۰۵ است.
  • شیب تند ایدز در ایران.
  • دومین پرونده قضایی این کشور مربوط به خشونت است.
  • در حوزه اجتماعی شفاف نیستیم.

افزایش آمار نگران‌کننده مجرمان زیر ۱۸ سال به ویژه دختران

موسوی چلک مدیرکل دفتر مدیریت عملکرد سازمان بهزیستی با بیان اینکه بیش از ۳۸ سال است که در حوزه سلامت اجتماعی غفلت

کرده‌ایم!!! ، گفت: در بخش سلامت اجتماعی غفلت دیرینه کرده‌ایم و اگر امروز شروع کنیم شاید دو دهه دیگر آثارش را مشاهده کنیم.

مواد مخدر

موسوی روز سه‌شنبه ۳۰ آبان در همایش سلامت اجتماعی و ضرورت آن در جامعه در استان همدان، با اشاره به علت وقوع زلزله در کرمانشاه و از دست دادن هموطنان، اظهار داشت : ما هم اگر همچون ژاپن تدابیر درستی داشتیم زلزله را غافلگیر کرده و اجازه نمی‌دادیم زلزله ما را غافلگیر کند و صدمات بسیاری را وارد آورد.

وی در ادامه خاطرنشان کرد: طبق آماری که قوه قضائیه اعلام کرده، ۱۵ میلیون و ۲۰۰ هزار پرونده قضایی در کشور ۸۰ میلیون نفری ایران وجود دارد که متأسفانه این آمار نشانه‌ غفلت از سلامت اجتماعی در این کشور است.

وی ‌چلک تأکید کرد: هندوستان با جمعیت یک میلیاردی فقط یک میلیون و ۲۰۰ هزار پرونده قضایی دارد که با این مقایسه می‌توان دریافت حوزه اجتماعی ما از بیماری مزمنی رنج می‌برد.

مدیر کل دفتر مدیریت عملکرد سازمان بهزیستی با بیان اینکه طبق آخرین آمار حدود ۴ میلیون و ۴۰۰ هزار نفر در ایران از مواد مخدر و روانگردان استفاده می‌کنند که عدد کمی نیست بنابراین باید به فکر چاره باشیم ، اعلام کرد: بیش از ۴۰۰ هزار نفر ورودی زندانی داریم به طوریکه متأسفانه به ازای هر ساعت، ۴۹ نفر روانه زندان می‌شوند.

وی با تأکید بر افزایش آمار نگران‌کننده مجرمان زیر ۱۸ سال به ویژه دختران، یادآورشد: در کشوری زندگی می‌کنیم که به ازای هر ۴ ازدواج یک طلاق صورت می‌گیرد.

وی با اشاره به اینکه حدود ۱۹ میلیون نفر در مناطق حاشینه‌نشینی که حداقل خدمات عمومی را ندارد، زندگی می‌کنند، تصریح کرد: متأسفانه شاخص نشاط ایران از بین ۱۵۷ کشور ۱۰۵ است که این آمار عدم نشاط ما را نشان می‌دهد.

خشونت خانوادگی، دومین پرونده قضایی کشور

موسوی‌چلک اضافه کرد: دومین پرونده قضایی این کشور مربوط به خشونت به ویژه خانوادگی است. بنابراین آسیب‌های اجتماعی ،خانواده را که رکن اساسی جامعه است، نشانه گرفته است ؛چرا که اگر مشاهده کنید می‌بینید صحبت‌های ما در خانواده به ۱۵ دقیقه هم نمی‌رسد.

وی با بیان اینکه سالمندآزاری سومین علت مداخله اورژانس اجتماعی در کشور است، خاطرنشان کرد: متأسفانه برخی‌ها سالمندان که برکت خانه‌اند را می‌زنند.

شیب تند ایدز در ایران

‌موسوی‌چلک به شیب تند ایدز در ایران اشاره کرد و افزود: اگر نسبت به این بیماران پذیرش اجتماعی صورت نگیرد و تدابیر درستی لحاظ نکنیم، معلوم نیست این جامعه به کجا کشیده می‌شود.

وی با تأکید بر اینکه فاصله حرمت‌ها کم شده است، یادآورشد: امروزه ماشین‌ها شاسی‌بلند، گوشی‌ها هوشمند و مدل خانه‌ها لوکس‌تر شده اما اخلاق اجتماعی را از دست داده‌ایم. تمام این موارد نشانه‌ای از یک بحران است بنابراین باید متوجه این نشانه‌ها شده و برای بهتر شدن آن تلاشی بیش از گذشته انجام دهیم.

موسوی‌چلک بدون اینکه هیچ اشاره ای به نقش مخرب و ویرانگر سیاست های غلط و عقب مانده حکومت بکند با بیان اینکه سلامت اجتماعی باید جایگزین برخی از موارد جزئی شود، با کلی گویی و بیان برخی باید و نباید ها ، می گوید: همه ما اگر ایران را دوست داریم باید در این زمینه کاری انجام دهیم بنابراین لازم است نگاهمان را تغییر داده و با سلامت اجتماعی آشنایی یافته و برای بهتر شدن آن بکوشیم.

وی با تأکید بر اینکه در این راستا از همه ظرفیت‌ها باید استفاده شود، گفت: برنامه و سیاست‌گذاری‌های کنونی هدفمند نبوده که به این آمارها رسیدیم پس بیایید برنامه‌ریزی درستی انجام داده و به آن عمل کنیم. آیا مشکل در جامعه ایران فقط فقدان برنامه ریزی است؟

نباید از مطالبه‌گری اجتماعی بترسیم

موسوی‌چلک با بیان اینکه نباید از مطالبه‌گری اجتماعی بترسیم، ادامه داد: در حوزه اجتماعی شفاف نبودیم در حالیکه باید با مردم شفاف باشیم چرا که اگر اینطور عمل نکنیم برای مدیریت اجتماعی نمی‌توانیم از مشارکت هوشمند مردم استفاده کنیم. وی در ادامه خاطرنشان کرد: طبق آماری که قوه قضائیه اعلام کرده، 15 میلیون و 200 هزار پرونده قضایی در کشور 80 میلیون نفری ایران وجود دارد که متأسفانه این آمار نشانه‌ غفلت از سلامت اجتماعی در این کشور است.

به کانال تلگرام ایران کارگر بپیوندید    https://t.me/IranKargar96

مطالب مرتبط

كامنت گذارى

Comment