ایران کارگر > اخبار > اخبار اجتماعی > ادامه حبس مدیران کانالهای تلگرامی پس از ۱۹ ماه در زندان اوین

ادامه حبس مدیران کانالهای تلگرامی پس از ۱۹ ماه در زندان اوین

حبس در زندان اوین
ایران ـ اجتماعی 

ادامه حبس مدیران کانالهای تلگرامی پس از ۱۹ ماه در زندان اوین

علیرضا توکلی، محمد مهاجر و محمدمهدی زمان‌زاده که مدیریت چند کانال تلگرامی را به عهده داشتند، بیش از ۱۹ ماه است در زندان اوین به سر می‌برند. این سه نفر اواخر شهریور ماه سال ۱۳۹۵ بازداشت و هر کدام به ۱۲ سال حبس تعزیری محکوم شدند.

بر اساس گزارشی که دریافت کرده‌ایم، علیرضا توکلی، محمد مهاجر و محمدمهدی زمان‌زاده، از مدیران کانال‌های تلگرامی بازداشت شده در ایران، بیش از ۱۹ ماه است در زندان اوین به سر می‌برند، این سه نفر اواخر شهریور ماه سال ۱۳۹۵ بازداشت شدند و برای هر کدام ۱۲ سال حبس تعزیری تعیین شد.
علیرضا توکلی متولد ۱۴ خرداد ۷۲ در تهران، محمد مهاجر متولد ۲۳ اردیبهشت ۷۲ در تهران، محمدمهدی زمان‌زاده متولد ۳۱ تیر ۷۲ در تهران فعالیت خود را در شبکه‌های اجتماعی از سال ۸۹ آغاز کرده بودند.

این افراد در نامه‌ای می گویند که ماموران وزارت اطلاعات طی چند ماه دوران بازجویی در بند ۲۰۹ زندان اوین قصد داشتند تا پرونده‌ را با انتساب آنها به یکی از سازمانهای اپوزیسیون سنگین‌تر کنند و از این طریق آنها را با محکومیتی بیشتر روبرو سازند.
به گفته این زندانیان، بازجویان برای اعتراف گرفتن از آنها از تهدیدهایی مانند بازداشت اعضای خانواده و محرومیت از کار و فعالیت‌های اجتماعی و … استفاده کرده‌اند.
این فعالین کانال‌های تلگرامی از مهرماه سال ۹۵ تاکنون در بند ۸ زندان اوین نگهداری می‌شوند.

محمد مهاجر، علیرضا توکلی و محمدمهدی زمان‌زاده، که از سوی شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی صلواتی، جمعا به ۳۶ سال حبس تعزیری محکوم شدند، پس از اعتراض به حکم در تاریخ ۱۱ خرداد ۱۳۹۶ در دادگاه تجدیدنظر استان تهران به ریاست قاضی زرگر برگزار شد حاضر شدند.
در این جلسه که متهمان و وکلای آنان حاضر بودند، قاضی زرگر بعنوان قاضی دادگاه حاضر نبود و قاضی بابایی مستشار دادگاه به قضاوت پرداخت.

تشکیل دادگاهی ۵ دقیقه‌ای یا صحرایی

دادگاه اوین

در این دادگاه که حدود ۵ دقیقه به طول انجامید، قاضی بابایی به سه متهم و وکلای آنان گفت که هرکدام دفاعیه و لایحه خود را بنویسند و به دادگاه ارسال کنند.
از قرار اطلاع قاضی بابایی نه تنها به وکلای متهمان اجازه صحبت نداد، بلکه طی جلسه دادگاه به این سه تن گفت: شماها مرتدید و ضد انقلاب و تعجب می‌کنم چرا تا الان اعدام نشده‌اید!

لازم به یادآوری است بر اساس حکم صادره از شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران که ۵ اردیبهشت ماه ۱۳۹۵ ابلاغ شد، هر یک از این فعالین به اتهاماتی از جمله “اجتماع و تبانی علیه نظام” به ۵ سال، “توهین به مقدسات” ۵ سال و “توهین به رهبر و بنیانگذار انقلاب” به ۲ سال، جمعا به ۱۲ سال حبس محکوم شده بودند.

علیرضا توکلی متولد ۱۳۷۲، در تاریخ ۱۲مردادماه ۱۳۹۵ بازداشت و بعد از شش ماه بازجویی مورخ ۷ بهمن ماه به بند هشت زندان اوین انتقال یافت.
محمد مهدی زمان‌زاده متولد۱۳۷۲، مورخ ۱۳ شهریورماه ۱۳۹۵ بازداشت و مدتی بعد در تاریخ ۳ مهرماه به بند هشت زندان اوین منتقل شد.
محمد مهاجر متولد ۱۳۷۲، در تاریخ ۲۰ شهریورماه ۱۳۹۵بازداشت و بعد از حدود یک ماه بازجویی، در تاریخ ۲۵ مهرماه به بند هشت زندان اوین منتقل شد.
این سه فعال ۲۳ ساله در شعبه یک بازپرسی دادسرای اوین توسط بازپرس “علی قناعت کار” تفهیم اتهام شدند و پس از چند مرتبه حضور در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران، مورخ ۲۱ فروردین ۹۶، آخرین جلسه رسیدگی به اتهامات آنان در این شعبه برگزار شد.

به کانال تلگرام ایران کارگر بپیوندید    https://t.me/IranKargar96

مطالب مرتبط

كامنت گذارى

Comment