ایران کارگر > اخبار > اخبار اجتماعی > حاشیه نشینی در چابهار، رشدی سرطان‌گونه و پیش‌رونده

حاشیه نشینی در چابهار، رشدی سرطان‌گونه و پیش‌رونده

حاشیه نشینی در چابهار
ایران – اقتصادی

حاشیه نشینی در چابهار، رشدی سرطان‌گونه

 فرماندار چابهار، ایوب درویشی طی سخنانی موضوع حاشیه نشینی در چابهار ‌را ویژه دانست و گفت: باید به چابهار با نگاهی ویژه نگریستو تصمیمات ویژه‌ای گرفته شود‌.

وی در ادامه بیان کرد: با توجه به نگاهی که در قالب طرح توسعه سواحل مکران دیده شده بایستی حاشیه نشینی را مدیریت کنیم نه اینکه آن را نادیده بگیریم، قطعاً با نادیده گرفتن این معضل در چابهار دیگر توسعه سواحل مکران معنایی پیدا نخواهد کرد‌.

درویشی افزود: هرچند اقداماتی در این مورد انجام شده اما با وسعت کار همخوانی ندارد‌.

وی گفت: متاسفانه ما با شهری مواجه هستیم که یک سوم آن به صورت غیر رسمی شکل گرفته‌ که در نوع خود در کشور بی نظیر است.

فرماندار ویژه چابهار گفت: بحث حاشیه نشینی در چابهار ابعاد مختلفی دارد در بعد اول افرادی سودجو به صورت سازمان یافته و با برنامه ریزی اقدام به تصرف اراضی می‌کنند و پس از مدتی آنها را به فروش می‌رسانند که باید با آنها مقابله جدی شود‌. بعد دوم مردم بومی کم بضاعت و مستحق منطقه هستند که اقدام به تصرف می‌کنند که بایستی پس از شناسایی در مکان مناسبی ساماندهی شوند و بعد آخر‌ افرادی از شهرستان‌ها ‌یا استان‌های هم جوار هستند که به چابهار آمده و اقدام به تصرف می‌کنند که با آنها نیز باید بصورت قاطع برخورد شود‌.

‌درویشی از رشد بی رویه و سرطان گونه حاشیه نشینی به شدت ابراز نگرانی کرد و گفت: با اقدامات کنونی نمی‌توان با آن مقابله کرد‌.

وی در ادامه افزود:

متاسفانه دولت قبل یک نگاه صرفاً بولدوزری به این معضل داشت که نه تنها جلوی رشد آن را نگرفت بلکه نتیجه آن چیزی شده است که ما امروز شاهد آن هستیم‌.

وی در پایان گفت: طبق مصوبه‌ای که استاندار دستور آن را داده‌اند، باید ۳۰ درصد اعتبارات استانی به حاشیه نشینی اختصاص داده شود‌ که متاسفانه علی رغم این مصوبه هنوز این مهم محقق نشده است‌.

اما نه فرماندار درویشی و نه هیچیک از مقامات نمی‌گویند چگونه است که دولت با انبوه منابع مادی در کشور از انجام کمترین سرمایه‌گذاریها در مناطق محروم عاجز است اما سخاوتمندانه هزینه دهها و صدها ساخت و ساز در اوگاندا، در ونزوئلا، در سوریه، در لبنان، در عراق، در یمن، در افغانستان و . . . را تأمین می‌کند؟

واقعیت این است چابهار و سایر مناطق محروم و تمام اقشار زحمتکش و کم درآمد و لشکر بیکاران کشور و فارغ‌التحصیلان بیکار و . . . همه و همه حاصل سالها حاکمیت ناکارآمدی است که نه قصد و اراده و نه توان حداقل خدمات دهی به مردم ایران را ندارد و تلاش میکند با خاص‌‌خرجی‌های میلیاردی در این

گوشه و آن گوشه جهان برای حفظ حاکمیت ناحود خود حامیان خارجی بتراشد.

یادآوری می‌کنیم که پیشتر و در مرداد سال جاری در گزارشی تحت عنوان :

فاجعه حاشیه‌نشینی و شرایط دهشتناک زندگی حاشیه نشینان در چابهار

به شرایط اسفناک زیست محیطی در میان حاشیه نشینان چابهار پرداخته بودیم همچنین در گزارش دیگری تحت عنوان:

بحران کم آبی روستاهای چابهار و وعده‌های بی سرانجام

به وضعیت بحرانی و غیر بهداشتی تهیه آب در چابهار اشاره کرده بودیم

حاشیه نشینی در چابهار

حاشیه‌ نشینی در چابهار

حاشیه نشینی در چابهار

حاشیه نشینی درچابها

حاشیه نشینی در چابهار

به کانال تلگرام ایران کارگر بپیوندید    https://t.me/IranKargar96

مطالب مرتبط

كامنت گذارى

Comment