ایران کارگر > اخبار > اخبار اجتماعی > خاطره‌ای از جهان‌پهلوان تختی و زلزله بویین‌زهرا

خاطره‌ای از جهان‌پهلوان تختی و زلزله بویین‌زهرا

تختی و زلزله زدگان
 ایران – اجتماعی – زلزله

خاطره‌ای از جهان‌پهلوان تختی و زلزله بویین‌زهرا

«وقتی تختی کشکول را می چرخاند, جمعیتی عظیم حول او می آمدند تا در کمک رسانی به حادثه دیدگان زلزله سهیم باشند. یک بار خانمی که خود به لحاظ مالی, استطاعتی نداشت, چادر خود را تقدیم کرد که این صحنه همه را منقلب کرد.»

در سال ۱۳۴۱ حدود ساعت ۱۰ و پنجاه و پنج دقیقه شامگاه ۱۰ شهریور زمین لرزه ای شهرستان بوئین زهرا را لرزاند. بزرگی این زمین لرزه ۷.۲ ریشتر بود که موجب مرگ حدود ۲۰ هزار نفر شد؛ فاجعه ای که با نام غلامرضا تختی گره خورد.

تختی پهلوان نامی تاریخ ایران زمین که می دانست, بوئین زهرا یک منطقه محروم است خود شخصأ دست به کار شد. تختی گفته بود: … مردم جنوب شهر خود به خود به کمک میان . . . او از چهارراه پهلوی (ولیعصر فعلی) به راه افتاد و آن کاروان عظیم را به راه انداخت.

در آن زمان با وجود اعلان سازمان شیر و خورشید مردم ترجیح می دادند که کمک هایشان را به جهان پهلوان تختی بسپارند. حتی پس از آن که اعانه ها و وجوه جمع آوری شده به همت تختی به عدد قابل توجهی رسید, مسئولان این سازمان از تختی خواستند که این وجه را در اختیار آنها قرار دهد اما او حاضر به این کار نشد و تصمیم گرفت وجوه و کمک های مردم را خود شخصاً به مناطق حادثه دیده ببرد. تختی هیچگاه نتوانست ناظر منفعل رویدادها باشد. او هر جا که کاری از دستش برمی آمد, بی اذن و اجازه و حاشیه در میدان حاضر می شد. خبر کشکول گردانی تختی در آن سال که نوعی گلریزان فراگیر محسوب می شد ابتدا توسط نامه ای سرگشاده که در روزنامه کیهان به چاپ رسید, به اطلاع مردم رسید.

جهان پهلوان در این حادثه به صورت خودجوش توانست سیل عظیمی از کمک های مردمی را به حادثه دیدگان زلزله برساند که این نیز از محبوبیت او ناشی می شد. وقتی او کشکول به دست می گرفت و پول جمع می کرد, مدتی نمی گذشت که کشکول پر می شد؛ چرا که مردم برای کمک سر از پا نمی شناختند. در خیابان وحدت اسلامی (شاهپور سابق) این صحنه ها مکرر خلق می شد. وقتی تختی کشکول را می چرخاند, جمعیتی عظیم حول او می آمدند تا در کمک رسانی به حادثه دیدگان زلزله سهیم باشند. یک بار خانمی که خود به لحاظ مالی, استطاعتی نداشت, چادر خود را تقدیم کرد که این صحنه همه را منقلب کرد.

با جمع آوری کمک های مردمی و حضور گروه های امداد خارجی بعد از مدتی ساکنان شهر بوئین زهرا و بازماندگان آن فاجعه بار دیگر به زندگی بازگشتند. روستای توفک در پنج کیلومتری جنوب بوئین زهرا توسط جمعیت صلیب سرخ کشور هلند در مدت یک سال به طور کامل بازسازی شد و روستای رودک که در فاصله حدود سه کیلومتری توفک واقع است نیز در همان مدت توسط استادان و دانشجویان دانشگاه تهران بازسازی شد.

امروز در زلزله مناطق غربی باز هم این کمکهای مردمی است که به سمت مردم داغدار زلزله زده روان شده‌است و چنانکه در گزارشات متعدد مردمی به عیان دیده می‌شود حتی باگذشت ۵ روز از واقعه زلزله، هنوز هیچ ارگان دولتی و مسئولی به برخی مناطق زلزله زده سر نزده اند.

به کانال تلگرام ایران کارگر بپیوندید    https://t.me/IranKargar96

مطالب مرتبط

كامنت گذارى

Comment