جنگ با اقتصاد ایران چه کرد ؟ - ایران کارگر
ایران کارگر > اخبار > اخبار اقتصادی > جنگ با اقتصاد ایران چه کرد ؟

جنگ با اقتصاد ایران چه کرد ؟

جنگ با اقتصاد ایران چه کرد
ایران – اقتصادی

جنگ با اقتصاد ایران چه کرد ؟

سه دهه پیش، در ۲۷ تیر ۱۳۶۷ ایران قطعنامه ۵۹۸ شورای امنیت را پذیرفت و جنگ هشت ساله ایران و عراق پایان یافت. اما جنگ با اقتصاد ایران چه کرد ؟ با فروکش کردن غبار جنگ، چهره کشور ایران با هشت سال قبل تفاوت‌های آشکاری داشت. جنگ زیرساخت‌های نفتی ایران را ویران کرده بود. خسارت مالی جنگ – دستکم – برابر با حدود یک دهه تولید ناخالص داخلی کشور بود. ایران بخشی از نیروی کار جوان و متخصص خود را از دست داده بود و با یک انفجار جمعیتی رو به رو بود.

مقایسه بعضی از شاخص‌های اقتصادی و جمعیتی ایران قبل و بعد از جنگ
خسارت مالی جنگ چقدر بود؟

قبل از آغاز جنگ، تولید ناخالص داخلی ایران حدود ۷۱ میلیارد دلار بود. یکی از مطالعات جامع را یک استاد دانشگاه در بریتانیا، در دهه ۱۹۹۰ انجام داده است. براساس این مطالعه، خسارت جنگ برای ایران برابر با حدود یک دهه تولید ناخالص داخلی کشور بوده است.

برآورد خسارت‌های جنگ هشت ساله ایران برحسب میلیارد دلار (همان سال )
🔴 خسارت      🔴 تولید ناخالص ملی

جنگ با اقتصاد ایران چه کرد

با این توضیح که در این تحقیق اذعان شده که بسیاری از هزینه‌های انسانی، کمک به خانواده جان باختگان و هزینه‌های از کار افتادگی زخمی‌ها، درنظر گرفته نشده است.

190 هزار کشته و ۶۷۲  هزار مجروح؛ هزینه ایران در جنگ با عراق

اگر بخواهید معیاری امروزی از این خسارت به دست بیاورید، خسارت وارد شده به ایران به دلار امروز حدود یک تریلیون و ۲۴۰ میلیارد دلار می‌رسد.

جنگ با اقتصاد ایران چه کرد

بخشی از خسارت وارده شده به ایران، از کاهش فروش نفت بود. ایران ، یک کشور وابسته به نفت بود که در طول جنگ زیرساخت‌های صادرات نفتش از بین رفت. نمودار زیر کاهش تولید کشور ایران را در آغاز و طول جنگ نشان می‌دهد.

تولید نفت ایران قبل و بعد از اغاز جنگ
میلیون بشکه در روز
🔴ایران

جنگ با اقتصاد ایران چه کرد

زیرساخت‌های صادرات نفت ایران از بین رفت. ایران به دلیل وسعت مرزهای آبی‌اش تا پایان جنگ قادر به صادرات نفت از دریا بود. اما از اواسط جنگ، حجم صادراتش به شدت کاهش یافت.

در حدود سال‌های ۱۳۶۲-۱۳۶۳ آنچه جنگ نفتکش‌ها نامیده شد ایران خلیج فارس را نا‌امن کرد.
صادرات نفت از منطقه خلیج فارس در طول جنگ ایران و عراق
میلیون بشکه در روز
🔴ایران

جنگ با اقتصاد ایران چه کرد

ثروت

قبل از آغاز جنگ، ایران کشوری ثروتمند بود. سرانه تولید ناخالص داخلی ایران، به حدود ۱۰ هزار دلار می‌رسید. این عدد به معنی متوسط ثروت مردم نیست و تنها معیاری برای نشان دادن ثروت موجود در کشور به نسبت جمعیت است.

برای مقایسه، در آغاز جنگ، درآمد سرانه کره جنوبی، حدود ۳ هزار دلار بود. بعد از جنگ درآمد سرانه ایران به چهار هزار دلار رسید و کره جنوبی به ۸ هزار دلار.
مقایسه سرانه تولید ناخالص داخلی قبل و بعد از جنگ ایران برحسب هزار دلار (دلار سال ۲۰۱۰)

🔴ایران    🔴کره جنوبی

جنگ با اقتصاد ایران چه کرد
جنگ با اقتصاد ایران چه کرد

در این دوران، طبیعتا رشد اقتصادی ایران دچار رکود و نوسان شدید شد. این روند باعث شد که ایران از مسیر قابل پیشبینی رشدشان خارج شوند. ایران که قبل از جنگ از موج انقلاب عبور کرده بود راهی کاملا متفاوت از مسیر رشد دوران قبل در پیش گرفت. این برآورد که ایران می‌توانست اقتصادش را به سطح کره جنوبی برساند در سال‌های بعد بارها در رسانه‌های مطرح شد.
مقایسه رشد اقتصادی سالانه ایران با کره جنوبی برحسب درصد
🔴ایران    🔴کره جنوبی

جنگ با اقتصاد ایران چه کرد
جنگ با اقتصاد ایران چه کرد

جمعیت

جنگ با اقتصاد ایران چه کرد

در دوران جنگ، حکومت ایران سیاست افزایش جمعیت را در پیش گرفت. البته این سیاست بیشتر تبلیغاتی بود، چون دولت پولی برای تشویق مالی خانوارها به داشتن فرزند بیشتر نداشت. نتیجه یک انفجار جمعیتی بعد از انقلاب بود.

مقایسه جمعیت قبل و بعد از جنگ به میلیون نفر

🔴ایران    🔴کره جنوبی

افزایش جمعیت، و کاهش درآمد در پایان جنگ باعث شد که ایران در پایان جنگ کشور فقیرتری شود. در این مدت دولت زیرساخت‌ها را برای پذیرش جمعیت بیشتر توسعه نداده بود که باعث کاهش کیفیت زندگی شد.

این یک بررسی تاریخی از عملکردها و سیاستهای جنگ طلبانه حکومت ایران در دوران جنگ با عراق است که جامعه ایران را به فلاکت کشاند و هنوز هم با همان رویکرد ، با همان عملکرد و با همان سیاست ها  ، همان مسئولین بی لیاقت که شایستگی کشورداری نداشته و ندارند بر سر قدرت نشسته اند و بدون توجه به فجایعی که بر سر مردم ایران آورده و می آورند ، در جنگ افروزی در منطقه و به غارت و چپاول کشیدن سرمایه های مردم در داخل ادامه میدهند. آیا انتهایی برای این فجایع قابل تصور است!؟

برگرفته از سایت BBC

به کانال تلگرام ایران کارگر بپیوندید    https://t.me/IranKargar96

مطالب مرتبط

كامنت گذارى

Comment