ایران کارگر > اخبار > اخبار اجتماعی > سالهای حکومت جمهوری اسلامی سالهای سرکوب رسانه ها ؛ گزارشگران بدون مرز

سالهای حکومت جمهوری اسلامی سالهای سرکوب رسانه ها ؛ گزارشگران بدون مرز

سرکوب رسانه ها
ایران ـ اجتماعی

 سالهای حکومت جمهوری اسلامی سالهای سرکوب رسانه ها ؛ گزارشگران بدون مرز

در گزارش سازمان گزارشگران بدون مرز آمده که ۳۹ سال حکومت جمهوری اسلامی در ایران سال‌های سرکوب رسانه ها ، روزنامه‌نگاران و خبرنگاران بوده است و تهران را متهم کرد که در این مدت دامنه سرکوب را حتی از مرزهای ایران نیز فراتر برده است.

روز سه‌شنبه ۲۴ بهمن ماه، گزارش این سازمان مدافع آزادی مطبوعات دو روز پس از سالگرد انقلاب بهمن ۵۷ ایران، منتشر شده که با آمارهایی در رابطه با سانسور و توقیف و رسانه ها و اعمال فشار بر روزنامه‌نگاران همراه است.

در این گزارش از جمله آمده که تنها از دوران ریاست‌جمهوری محمد خاتمی به این سو، یعنی در طول ۲۰ سال گذشته «دستکم ۳۵۰ رسانه توقیف شده است و بیش از ۸۰۰ روزنامه‌نگار و شهروند خبرنگار احضار، بازداشت و بازجویی و بیش از ۵۰۰ تن از آنها محاکمه و به حبس‌هایی از ۳ ماه تا ۱۹ سال زندان محکوم شده‌اند. »

این سازمان تاکید کرد که «همه این روزنامه‌نگاران از حقوق قانونی خود در برابر بازداشت‌ و محاکمه محروم بوده‌اند» و این در حالی است که علی خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی، ایران را «آزادترین کشور جهان معرفی می‌کند. »

خامنه‌ای به تازگی گفته که «مبارزه با ظلم و فساد بسیار سخت است. » وی چندی پیش نیز با دیکتاتوری خواندن حکومت پیشین ایران گفته بود که «جوان‌های ما» دیکتاتوری را « ندیده‌اند. »

گزارشگران بدون مرز می‌گوید که اساسا «۳۹ سال است جمهوری اسلامی با سرکوب نظام‌مند آزادی اطلاع‌رسانی، سخت‌گیری تام و تمامی برای مهار اطلاع‌رسانی در ایران به کار می‌گیرد» و «در این مدت سرکوب آزادی اطلاع‌رسانی در مرزهای کشور محدود نمانده است»، بلکه جمهوری اسلامی با «تامین مالی» برخی رسانه های جعلی (Fake News) در خارج از کشور، «شبکه‌ای جهانی» از این رسانه ها پدید آورده تا «پروپاگاندای رسمی» خود را پیش ببرد.

این سازمان مدافع مدافع آزادی مطبوعات در مثال از رسانه های جعلی به «اتحادیه رادیو و تلویزیون‌های اسلامی» اشاره می‌کند که «جمهوری اسلامی موسس و تامین‌کننده منبع مالی آن است» و ۲۱۰ رسانه از ۳۵ کشور جهان در آن عضویت دارند.

سازمان گزارشگران بدون مرز در ادامه به اعمال فشار بر رسانه های خارجی حاضر در ایران می‌پردازد و اظهارات یکی از همکاران سابق خبرگزاری فرانسه را در این باره بازتاب می‌دهد که گفته است «این کنترل گاه با گماردن خبرنگاری از سوی مقامات امنیتی در رسانه برای خبرچینی انجام می‌شود یا با تهدید مستقیم خبرنگاران خارجی. »

وی در ادامه می‌گوید، «موارد زیادی هم بوده است که خبرنگاران خارجی که تحمیل سانسور را نپذیرفتنند، به اعمال منافی اخلاق متهم و به زندان تهدید شده‌اند. »

در بیانیه سازمان گزارشگران بدون مرز به نام روزنامه‌نگارانی مانند جیسون رضاییان، خبرنگار «واشینگتن‌پست» و رکسانا صابری خبرنگار ایرانی- آمریکایی اشاره شده است. هر دو این روزنامه‌نگاران به اتهام جاسوسی در ایران بازداشت شده بودند.

در ادامه بیانیه گزارشگران بدون مرز به نمونه‌های دیگری از اعمال سانسور و فشار بر خبرنگاران خارجی در ایران اشاره کرده و می‌گوید که اطلاع یافته است «شماری از روزنامه‌نگارانی که برای پوشش خبرهای سالگرد انقلاب به ایران رفتند، از رفت‌ و آمد آزاد در تهران منع شده بودند. همچنین برای این خبرنگاران انتشار خبر اعتراض‌ها و برقراری ارتباط با مخالفان و خانواده‌های زندانیان سیاسی ممنوع شده بود. »

سازمان گزارشگران بدون مرز در نهایت یادآوری می‌کند که جمهوری اسلامی ایران در رده‌بندی جهانی آزادی مطبوعات ۲۰۱۷ گزارش‌گران بدون مرز از میان ١٨٠ کشور جهان، در رده ١٦۵ قرار دارد.

به کانال تلگرام ایران کارگر بپیوندید    https://t.me/IranKargar96

مطالب مرتبط

كامنت گذارى

Comment