ایران کارگر > اخبار > اخبار کارگری > جمعی از کارگران شرکت نیشکر هفت تپه: در هفت تپه چه میگذرد؟

جمعی از کارگران شرکت نیشکر هفت تپه: در هفت تپه چه میگذرد؟

عکس کارخانه هفت تپه

ایران – نیشکر هفت تپه

 

جمعی از کارگران شرکت نیشکر هفت تپه: در هفت تپه چه میگذرد؟

جمعی از کارگران شرکت نیشکر هفت تپه با انتشار مطلبی در خرداد ماه سال جاری خواستار رسیدگی به وضعیت بغرنج در شرکت نیشکر هفت تپه شدند. در بخشی از این مطلب چنین میخوانیم:

از روزی که نیشکر هفت تپه به بخش خصوصی واگذار شده است شاهد حوادث بغرنجی هستیم که وجدان آدمی را به درد وامی دارد.

اولا -از روزی که این واگذاری صورت گرفت (هدیه ای که دولت روحانی در کیسه مردم منطقه قرار داد) کمترین باری بوده است که مدیریت جدید شرکت بدون اعتراض و اعتصاب نسبت به پرداخت حقوق کارگران اقدام کرده باشد. بطوریکه اعصاب و روان کارگران را با این همه مشکلات معیشتی و سختی زندگی و گرمای طاقت فرسای خوزستان را به بازی می گیرند و کسی از مسئولین دولتی هم پاسخگوی این معضلات نیست. بطور مشخص حتی دوبار بخشنامه خود را در مورد پرداخت حقوق و پاداش بهره برداری ، زیر پا گذاشته است. مثلا قرار بود که پاداش بهره‌برداری نیمه اول فروردین پرداخت شود که تا این لحظه، چنین امری محقق نشده است. امروز کارگران و پرسنل اداری شرکت کوچکترین اعتمادی به مدیریت شر کت(آقای سیامک افشار) ندارند.گویا اینها امده اند که فقط دروغ بگویند.گویا آمده اند تا سفره کارگران را خالی تر از پیش سازند. ما نمی دانیم دلیل واگذاری شرکت به این عده ی کم سن و سال و جوان(میانگین سنی سهام داران پاینتر از سی سال میباشد) چه بوده است؟ دو سال پیش، درست چند روز قبل از واگذاری با جستجو در سایت خصوصی سازی هیچ نشان و خبری مبنی بر مزایده واگذاری نیشکر هفت تپه، اعم از اسامی طرفهای مزایده و یا شرایط مزایده موجود نبود. تنها یک خبر وجود داشت که حاکی از این بود که نیشکر هفت تپه جهت خصوصی سازی مشتری ندارد و تا دو سال آینده همچنان دولتی می ماند.

لازم به ذکر است که مسئله نداشتن مشتری به هیچ وجه حقیقت نداشت و چندین نفر و گروه در تلاش جهت خرید نیشکر هفت تپه بودند. اما در کمال شگفتی، یکی دو هفته بعد اعلام شد که این شرکت به دو سه جوان کم سن و سال واگذار شده است. هر چند عقیده عموم براین است که این افراد ظاهر ماجرا هستند و در پشت پرده، افراد قدرت مند دیگری حضور دارند. مالکینی که نه تجربه ای در زمینه نیشکر و نه برخورد مناسب و صادقانه ای با پرسنل قدیمی و کار کشته شرکت داشتند.

از روز اول بداخلاقی ها و تهدید و تحقیر پرسنل و کارگران شرکت آغاز گردید.که در چند مورد به نزاع و کتک کاری منجر شد. از طرف دیگر اوضاع امنیتی شدیدی در مجتمع ایجاد کرده اند نصب صدها دوربین دیجیتال و حتا استفاده از پهپاد در کارخانه، به جهت کنترل و زیر نظر گرفتن رفتار و گفتار کارگران از جمله اعمال غیر انسانیست. از این بسیار بدتر، قرار دادن کارگران در مقابل همدیگر، بطوری که با سواستفاده از وضعیت فقر و بیکاری جوانان در منطقه، آنها را به خبر چینی و جاسوسی از دیگر کارگران وا میدارند. یعنی کارگران بر علیه کارگران…

همچنین نکته جالب دیگر اینکه با توجه به واگذاری شرکت بسیار بزرگ و وسیع نیشکر هفت تپه به بخش خصوصی در زمان دولت روحانی، که بدون رعایت هیچگونه مقررات و ضوابط قانونی از طرف سازمان خصوصی سازی صورت گرفت با این حال، مدیریت خصوصی شرکت در زمان تبلیغات ریاست جمهوری به شدت از دولت روحانی حمایت می کردند کما اینکه در موقعی که آقای روحانی به اهواز آمدند چندین دستگاه اتوبوس را به جهت پرشور کردن سخنرانی ایشان گسیل کردند.

در بخش پایانی این مطلب همچنین آمده است:

ما مردم خوزستان، با وجود گرمای طاقت فرسا و هوایی بشدت الوده ،در سرزمینی ثروتمند اما با مردمی فلاکت زده و دردمند، که لااقل با رفع یکی از مصائب ما، برای اصلاح و بهبود شرایط معیشتی ما رسیدگی نمایید و شرکت نیشکر را از این افراد ناصالح باز پس گرفته و به دولت برگردانید. همانطور که هدف اصلی بنیان گذاران هفت تپه از روز اول اشتغال و امنیت در منطقه بوده است و نه سود دهی.

مطالب مرتبط

كامنت گذارى

Comment