ایران کارگر > اخبار > دستفروشان و کولبران > جسد بی‌جان یک کولبر زحمتکش در میان برف و کولاک کوهستان

جسد بی‌جان یک کولبر زحمتکش در میان برف و کولاک کوهستان

کولبر زحمتکش
ایران – کولبری

جسد بی‌جان یک کولبر زحمتکش در میان برف و کولاک کوهستان

روز شنبه ۱۲ اسفندماه ۱۳۹۶، جسد بی‌جان یک کولبر زحمتکش به نام “خضر عبدالهی” ٦٠ ساله اهل پیرانشهر توسط نیروهای مردمی پیدا شد.

این کولبر شریف و زحمتکش درپی سرمای شدید در کوهستان ” کانی خدا” جان باخته و جسد وی با کمک نیروهای مردمی در میان برف و کولاک پیدا شده است.

فرزند این کولبر کُرد در این‌باره گفته است: پدرم برای تامین مایحتاج زندگی به کولبری در مناطق مرزی روی برده بود و پس از بستن مرزها توسط حکومت ایران و دولت عراق مجبور شده بود که راه دیگری را برای کولبری انتخاب کند.

وی افزود: پدرم بخاطر ۷۰ هزار تومان برای تامین مایحتاج زندگی جان خود را از دست داده است.
روز چهارشنبه ۱۱ بهمن‌ماه نیز، جسد دو کولبر دیگر به نام‌های “جدیح و صبری ولی‌نژاد” اهل روستای “آوک” از توابع منطقه ترگور که درحین کولبری در ارتفاعات مارمیشو در مرز ارومیه در زیر بهمن مفقود شده بودند، کشف گردید.

با آغاز فصل سرما، بارش برف سنگین از دیگر خطراتی است که کولبران مرزی کردستان را با خطر روبرو ساخته است. بار این کولبران، اجناس و اقلام متعلق به تاجرین شهرهای بزرگ ایران است که خارج از قوانین گمرکی جابجا می‌گردد.

یادآوری می‌شود که در هفته گذشته از روز شنبه ۵ اسفندماه شهرهای بانه، مریوان و پیرانشهر از جمله شهرهایی بودند که در اعتراض به بسته شدن مرزهای کردستان بر روی کولبران این مناطق برای چند روز دست به اعتصاب زدند. به گفته یک منبع آگاه، معیشت بسیاری از مردم مزرنشین کردستان وابسته به این مرزها می‌باشد که مدتی‌ست از سوی حکومت بسته شده‌اند.

از جمله مطالبات کولبران و کاسبکاران، بازگشایی بدون قید و شرط مرزها ، آزاد کردن کولبران و کاسبکاران زندانی، پرداخت دیه و غرامت بابت کشته شدن صدها کولبر و کاسبکار و آسیب و خسارات سنگین جسمی و مالی آنها و تعیین حقوق بیکاری برای کارگران و کاسبکاران بالای ۱۶ سال که به دلیل نداشتن کار به ناچار شغل پر خطر کولبری را برگزیده‌اند، بوده است.

به کانال تلگرام ایران کارگر بپیوندید    https://t.me/IranKargar96

مطالب مرتبط

كامنت گذارى

Comment