ایران کارگر > اخبار > دستفروشان و کولبران > جراحت دو کولبر در مریوان بدنبال هجوم و تیراندازی نیروی انتظامی به کولبران

جراحت دو کولبر در مریوان بدنبال هجوم و تیراندازی نیروی انتظامی به کولبران

مجروح شدن دو کولبر
ایران – کولبران

جراحت دو کولبر در مریوان بدنبال هجوم و تیراندازی نیروی انتظامی به کولبران

بر اساس گزارشات رسیده، در روزهای گذشته دسته‌ای از کولبران مورد هجوم نیروهای هنگ مرزی قرار گرفته و در نتیجه از معبر اصلی خود خارج شدند،به دنبال هجوم نیروهای هنگ مرزی، یک کولبر به نام «سعید پیری» ۲۸ ساله از ارتفاع سقوط کرده و از ناحیه‌ی گردن و‌ پشت دچار جراحت شد. او اکنون در بیمارستانی در سنندج تحت مراقبت می‌باشد.
در منطقه مریوان دو کولبر دیگر درپی سقوط از ارتفاع به شدت دچار جراحت شدند. همزمان چند رأس از اسبهای کاسبکاران و اجناسشان در ارومیه مصادره شدند.

بر اساس گزارش دیگری در همین شهرستان روز یکشنبه ۲۴ دی ماه‌ یک کولبر دیگر به

کولبر فرهاد دستور
فرهاد دستور

نام «فرهاد دستور» ٣١ ساله براثر سقوط از گردنه‌ی «تته» به شدت مجروح شده و جهت رسیدگی پزشکی به مراکز درمانی منتقل شد.
همزمان دست کم ۳۰ رأس از اسبهای کاسبکاران و اجناسشان در مرگور ارومیه از سوی نیروهای انتظامی مصادره شدند.

یادآوری می‌شود که نبود کار و منبع درآمد، نابرابری در اشتغال و استخدام و وجود نگاه امنیتی به مسائل کردستان و کُردها و نیز به تاراج رفتن منابع زیرزمینی و ذخایر آن سبب گردیده است تا بخش اعظمی از نیروی کار آنها به سوی قاچاق و امرار معاش از این راه، سوق داده شود.
بخشی از این نیروی کار ناچار به کولبری می‌باشند که یکی از سخت‌ترین شیوه‌های امرار معاش هم از لحاظ فیزیکی و هم از لحاظ روحی و روانی می‌باشد که این هزینه گزاف جسمی و روانی برای نیروی کار جوان تحصیلکرده بسی گزافتر از دیگران است.

فارغ از وجود مشکلات فیزیکی و روانی و مشقات راه و نیز دستمزد ناچیز آن و نیز مبارزه با برودت و سردی هوا و گاه مرگ بر اثر کولاک و بوران و بهمن، یکی از مشکلات فراروی  این مردمان، تیراندازی ماموران حکومتی و کشتار روزمره آنان و تاراج کالاهایشان است که گاه تنها در قبال اخذ دستمزد، برای صاحبان کالا آنرا حمل می‌نمایند، نیروهای نظامی به ویژه نیروهای انتظامی به بهانه “مبارزه با قاچاق کالا” بدون علامت دادن و در نظر گرفتن شرط‌های تیراندازی، کولبران مرزی را هدف تیراندازی قرار می‌دهند.

به کانال تلگرام ایران کارگر بپیوندید    https://t.me/IranKargar96

مطالب مرتبط

كامنت گذارى

Comment