ایران کارگر > اخبار > دستفروشان و کولبران > جان باختن یک کولبر زحمتکش بر اثر سرما در ارتفاعات کیله‌شین

جان باختن یک کولبر زحمتکش بر اثر سرما در ارتفاعات کیله‌شین

جان باختن کولبر در سرما
ایران – کولبران

 جان باختن یک کولبر زحمتکش بر اثر سرما در ارتفاعات کیله‌شین

یک کولبر کُرد اهل شهرستان اشنویه براثر سرما در ارتفاعات کیله‌شین جان خود را از دست داد.

عبدالله مصطفوی
بنابر گزارشات رسیده، سه‌شنبه شب  ٧ آذر۹۶ ، سرما جان یک کولبر کُرد به نام عبدالله مصطفوی معروف به (هیوا) ٣٢ ساله اهل روستای “پوش آباد” از توابع اشنویه را در ارتفاعات کیله‌شین گرفت.

جسد این کولبر کُرد از سوی مردم روستای “میرآباد” کشف و به خانواده‌اش تحویل داده شده است. از آغاز سال ٢٠١٧ تاکنون، ١٣ کولبر کرد به دلیل سرما، ریزش بهمن و کولاک جان خود را از دست داده اند.

یادآوری می شود که زمستان سال گذشته نیز دستکم ٨ کولبر کُرد در مرزهای کُردستان منجمله سردشت، پیرانشهر و ارومیه بر اثر سرما شدید جان خود را از دست دادند.

از طرف دیگر، لقمان واحدی، کولبـر کُرد اهل پیرانشهر که روز دوشنبه بیست و نهم آبان‌ماه براثر انفجار مین به شدت مجروح شده بود، دو چشم و یک پای خود را از دست داده است. این کولبـر  در این حادثه همچنین از ناحیه کمر و گردن دچار آسیب‌دیدگی شده و هم‌اکنون در بیمارستان بستری و نیاز فوری به عمل جراحی دارد. وی در کوهستان “کانی خدا” پیرانشهر دچار حادثه شده است.
کولبری بیشتر در میان مرزنشینان استان‌ها کرمانشاه، کُردستان و آذربایجان‌غربی رواج دارد. استان‌هایی که به لحاظ سرمایه‌گذاری در حد نصاب بسیار پایینی قرار دارند و کمتر مورد توجه دولت مرکزی قرار گرفته‌اند.

کار کولبری یکی از خطرناک‌ترین شغل‌ها به حساب می‌آید که مردم کردستان به دلیل نبود شغل مناسب و مشکلات مالی به این شغل در مناطق مرزی رو می آورند که در این رابطه طی سال‌های ‌اخیر شمار زیادی از کولبران کُرد به دلیل سقوط بهمن، سرما، رفتن روی مین و شلیک مستقیم نیروهای انتظامی و نیروهای مرزی جان خود را از دست داده‌اند.

به کانال تلگرام ایران کارگر بپیوندید    https://t.me/IranKargar96

مطالب مرتبط

كامنت گذارى

Comment