ایران کارگر > اخبار > اخبار اجتماعی > جان باختن فرزاد چگنی از جوانان بازداشت شده در تظاهرات سراسری در زندان

جان باختن فرزاد چگنی از جوانان بازداشت شده در تظاهرات سراسری در زندان

جان باختن فرزاد چگنی از جوانان بازداشت شده در تظاهرات سراسری در زندان
ایران – اجتماعی

جان باختن فرزاد چگنی از جوانان بازداشت شده در تظاهرات سراسری در زندان

فرزاد چگنی جوانی از محله مدرس دزفول که در تظاهرات سراسری دیماه، در شهر دزفول همراه جمعیت انبوه مردم در تظاهرات شرکت داشت.

روز یکشنبه ۱۰ دی ۱۳۹۶ در جریان تظاهرات وسیع مردمی، نیروهای امنیتی فرزاد را بازداشت کرده و به محل نامعلومی بردند و دیگر اثری از او نبود. خانواده فرزاد در مراجعه به ارگانهای مختلف نتوانستند خبری از او بگیرند.

اما ۲۰ روز بعد مأموران پیکر بی‌جان فرزاد را به خانواده‌اش تحویل دادند و خطاب به خانواده داغدار گفتند که مراسم دفن او باید بدون سر و صدا و بدون برگزاری هیچ مراسمی انجام شود.

یادآوری می‌شود در جریان تظاهرات سراسری دیماه ۱۳۹۶ چندین هزار نفر از مردم توسط ارگانهای مختلف امنیتی و انتظامی بازداشت شدند و متعاقبأ خبر جان باختن تعداد زیادی از بازداشت شدگان رسانه‌ای شد.

شکنجه و کشتار بازداشت‌شدگان تجمعات و تظاهرات اعتراضی، روش معمول قضائیه جمهوری اسلامی است که پیشتر نیز بعد از قیام سال ۱۳۸۸ بطور سیستماتیک مورد استفاده قرار گرفت و بسیاری از قتل‌ها در زندان مخفی کهریزک انجام شد که بعدها ماجراهای تکان دهنده آن بصورت گسترده در رسانه‌ها منتشر شد.

اسامی برخی از بازداشت‌شدگان تظاهرات سراسری دیماه ۱۳۹۶ که تاکنون رسانه‌ای شده است بشرح زیر است:

  • سینا قنبری جوان ۲۳ ساله دستگیرشده در قرنطینه زندان اوین درگذشت. «مراجع اطلاعاتی» جمهوری اسلامی طبق شیوه معمول خود مدعی شدند که وی خودکشی کرده است.
  • وحید حیدری جوان ۲۳ ساله اهل اراک، در زندان این شهر درگذشت. در سه‌شنبه ۱۹ دی، دادستان عمومی و انقلاب استان مرکزی، مرگ دومین بازداشتی اعتراض‌ها در ایران را تأیید و ادعا کرد او نیز خودکشی کرده‌است. کمپین حقوق بشر در ایران به نقل از نزدیکان وحید حیدری گزارش داد که در زمان رویت جنازه، روی سر او آثار ضرب و شتم و کبودی دیده شده‌است.
  • آریا روزبهی بابادی، جوانی از طایفه بابادی ایل بختیاری که جنازه وی در ۱۹ دی در رود کارون پیدا شد. وی درطی تظاهرات دی ماه مفقود شده بود.
  • سارو قهرمانی جوان ۲۴ ساله اهل سنندج که در ۱۲ دی دستگیر شد و در تاریخ ۲۳ دی ماه جنازه وی برای دفن سریع به خانواده اش تحویل شد. مادر سارو قهرمانی تأکید کرد که بر روی جنازه او آثار ضرب و شتم وجود داشته‌است
  • کیانوش زندی جوان ۲۴ ساله اهل سنندج که بعد از اعلام خبر کشته شدن سارو قهرمانی، توسط اقوام سارو اعلام شد فردی به نام کیانوش زند نیز همانند سارو در زندان و تحت شکنجه کشته شده‌است. در ۳۰ دی ۱۳۹۶ و ۶ روز پس از آنکه سرهنگ بازنشسته نیروی انتظامی و شوهرخاله سارو قهرمانی یعنی محمدرضا آرین، به فرد دیگری به نام کیانوش زند اشاره کرد که همراه با سارو در زندان سنندج جان خود را از دست داده‌بود، کمپین حقوق بشر در ایران اعلام کرد که در گفتگو با خانواده کیانوش زندی، به آنها اعلام شده‌است که در ۲۳ دی ماه مأموران وزارت اطلاعات با مراجعه به خانه کیانوش زندی، مادر او را برای دفن جسد در قبری که از پیش در در بهشت محمدی سنندج آماده کرده بودند برده و او را دفن کرده‌اند. براساس گفته‌ی خانواده وی، کیانوش در ۱۲ دی مفقود شده بود.
  • علی پولادی جوان ۲۶ ساله اهل روستای گویتر از توابع بخش مرزن آباد شهرستان چالوس، توسط نیروی انتظامی دستگیر و در ۲۳ دی ماه به خانواده وی اعلام شد که برای تحویل جنازه وی مراجعه کنند.[۲۷۳]
  • سید شهاب الدین ابطحی زاده جوان ۲۰ ساله اهل اراک که در ۱۲ دی دستگیر شد و جنازه وی در ۲۲ دی درمقابل منزلش رها شد.

قاسم عبداللهی رئیس کل دادگستری استان مرکزی در ۲۷ دی ماه ضمن تأیید پیدا شدن جنازه این فرد در جمعه ۲۲ دی در یک منزل متروکه در حاشیه شهر اراک، در کمال وقاحت و بی‌شرمی که فقط در نظام ولایت مدار جمهوری اسلامی یافت می‌شود ادعا کردکه با بررسی‌های انجام شده، این فرد به دلیل تزریق مواد مخدر جان خود را از دست داده‌است. بر روی بدن شهاب ابطحی، جراحاتی دیده می‌شد که به نظر می‌رسید بر اثر جراحات باتوم ایجاد شده بود.

  • مریم (فروزان) جعفرپور جوان ۲۷ ساله دانشجوی مهندسی برق که به نقل از پدرش، در یکی از تجمع‌های اعتراضات سراسری بازداشت می‌شود و سپس جسد او را پس از کالبدشکافی تحویل خانواده می‌دهند.[۲فعلاً جزییات بیشتری از این فرد دردسترس نیست.

به کانال تلگرام ایران کارگر بپیوندید    https://t.me/IranKargar96

مطالب مرتبط

كامنت گذارى

Comment