خودسوزی دردناک بیژن قلوزی کارگر آسفالت‌کار کامیارانی سوخته از ظلم و نابرابری - ایران کارگر
ایران کارگر > اخبار > اخبار کارگری > خودسوزی دردناک بیژن قلوزی کارگر آسفالت‌کار کامیارانی سوخته از ظلم و نابرابری

خودسوزی دردناک بیژن قلوزی کارگر آسفالت‌کار کامیارانی سوخته از ظلم و نابرابری

بیژن قلوزی کارگر کارخانه آسفالت کامیاران
ایران – کارگری

خودسوزی دردناک بیژن قلوزی کارگر آسفالت‌کار کامیارانی سوخته از ظلم و نابرابری

بیژن قلوزی کارگر کارخانه آسفالت کامیاران پدر ۵ فرزند برای مطالبه ۱۱ ماه حقوق به تعویق افتاده‌اش به دفتر کار کارفرما رفت و ساعتی بعد با پیکری سوخته از همانجا راهی بیمارستان شد و جان باخت.

بیژن قلوزی کارگر کارخانه اسفالت کامیاران که از روز ۱۹ بهمن با سوختگی ۸۰ درصدی با مرگ وزندگی دست و پنجه نرم میکرد در شب ۲۱ بهمن در بیمارستان جان باخت و دیروز ۲۲ بهمن به زادگاهش شهر کامیاران منتقل شد و قرار است امروز به خاک سپرده شود.

طبق خبرهای رسیده این کارگر ۴۵ ساله با بیش از ۲۳ سال سابقه کار، ۱۱ ماه حقوق معوقه، مستاجر و دارای ۵ فرزند در روز ۱۹ بهمن ماه برای تهیه مخارج ازدواج اولین دخترش به تنگنای مالی دچار میشود و به همین دلیل برای گرفتن حقوق های معوقه اش که ۱۱ ماه توسط کارفرما به تاخیر افتاده بود به دفتر ایشان میرود اما ساعتی بعد پیکر سوخته بیژن از دفتر کارفرما به بیمارستان توحید سنندج منتقل میشود. اینکه در دفتر کارفرما چه گذشت، کسی نمیداند و هنوز این مسئله روشن نشده است.

چیزی که واضح است این است که بیژن با دست خالی و با درخواست دریافت دستمزدهای معوقه وارد دفتر کارفرما شده است. کارگران کارخانه میگویند کارفرما گالن بنزینی را که در دفتر بوده با پا به سمت بیژن هول داده و باعث آتش سوزی وسوختن وی شده است ولی کارفرما میگوید خودش خودسوزی کرده است.

درصورت غیر تعمدی بودن این عمل ازطرف کارفرما ایشان چه اقدامی درجهت جلوگیری از خودسوزی یک کارگر به جان آمده کرده که خواسته او اعاده حقوق معوقه خودش بوده است .

واقعیت  فاجعه آشکار و عیان است وحکایت از جرم و جنایتی نابخشودنی توسط کارفرمایانی دارد  که ماهها حقوق کارگران را به گرو میگیرند و زمانبندی مشخصی هم برای پرداخت آن قائل نیستند و وقتی که کارگران کارد به استخوان رسیده دستمزدهای معوقه خود را طلب میکنند یا با یگان ویژه و سرکوب و زندان و دادگاه مواجه میشوند، یا در نتیجه فشارهای اقتصادی و معیشتی دست به خودکشی میزنند و یا همچون بیژن قلوزی سالم وارد دفتر کارفرما شده و پیکر نیمه جانشان روانه بیمارستان میشود.

بیژن قلوزی نمونه ای  از صدها وهزاران قربانی سیستمی ضد انسانی است که در آن میلیونها کارگر پس از ماهها کار و زحمت، تازه باید وارد میدان جنگی نابرابر و خطرناک برای دریافت دسترنج شان بشوند. در این سیستم قانون و دادگاه و پلیس و نیروی امنیتی، حامی منافع  مشتی دزد و غارتگر، و یار و یاور آنان برای وادار کردن کارگران به کار با شکم گرسنه و با دستمزدهای چندین برابر زیر خط فقر است. این کارکرد واقعی حاکمیت ۳۹ ساله جمهوری اسلامی است که روز بروز حاکمیتش با خون محرومین و زحمتکشان این مرز و بوم عجین شده است.

مرگ دردناک بیژن، آنهم برای دریافت ۱۱ ماه دستمزد معوقه اش، بار دیگر نشان داد کارگران هیچ راهی جز اتکا به نیروی متحد خود و مبارزه ای سراسری برای پایان دادن به وضعیت فلاکتبار موجود ندارند.

۲۳ بهمن ۹۶

به کانال تلگرام ایران کارگر بپیوندید    https://t.me/IranKargar96

مطالب مرتبط

كامنت گذارى

Comment