ایران کارگر > اخبار > اخبار اجتماعی > جان‌باختن کاسبکار بانه‌ای در پی شلیک مستقیم نیروهای نظامی در مریوان

جان‌باختن کاسبکار بانه‌ای در پی شلیک مستقیم نیروهای نظامی در مریوان

جان‌باختن کاسبکار بانه‌ای
ایران ـ کولبران

جان‌باختن کاسبکار بانه‌ای در پی شلیک مستقیم نیروهای نظامی در مریوان

براساس گزارش دریافتی، ساعت یک بامداد روز پنج‌شنبه ۲۲ شهریورماه ۱۳۹۷، نیروهای نظامی در نزدیکی سد “گاران” از توابع مریوان خودروی شخصی یک کاسبکار کُرد به نام “زانا محمدی” ٢٤ ساله فرزند اسماعیل اهل بانه را مورد تیراندازی قرار دادند که منجر به جان‌باختن کاسبکار بانه‌ای شد.

به گفته یک منبع آگاه، شلیک مستقیم نیروهای نظامی به جان‌باختن کاسبکار بانه‌ای ختم شده است. این منبع آگاه افزود: «نیروهای نظامی به ظن حمل کالای قاچاق خودروی این کاسبکار کُرد را هدف قرار داده‌اند، درحالیکه وی هیچگونه کالای قاچاقی را به‌همراه نداشته است.» این منبع آگاه اظهار داشت: «جسد این کاسبکار کُرد به بیمارستان بوعلی مریوان منتقل و سپس به سردخانه این شهر انتقال یافته است.»

نهادهای حکومتی با کولبران و کاسبکاران در کردستان تحت عنوان “قاچاقچیان کالا” برخورد می‌کنند، در حالیکه ساکنین کُرد مناطق کُردنشین ایران به سبب نبود فرصت‌های شغلی و نگاه امنیتی حکومت به این مناطق، از روی اجبار به شغل پُرخطر کولبری روی برده و در این ارتباط بسیاری از کولبران جان خود را از دست می‌دهند که جان‌باختن کاسبکار بانه‌ای آخرین مورد آن است.

نیروهای مرزی مانند دزدان دریایی در روز روشن با اسلحە و گشودن آتش جلو اتومبیل و بار کاسبکاران را گرفتە و دار و ندار مردم زحمتکش را غارت میکنند. بارها اتفاق افتادە کە ماشین کاسب کاران را همراە با بار و اموال آنها بە سرقت بردە  و هرگز ردی از آن پیدا نشدە است. این افراد مسلح رژیم بدون هیچ واهمەای به سوی کاسبکاران تیراندازی می کنند و به زور بار و ‌ماشین کاسبکاران رو می برند و هیچ ارگانی هم جوابگو نیست.

کاسبکاران و کولبران این راە و شیوەی دشوار زندە ماندن را خودشان انتخاب نکردەاند، حاکمیت و نهادهای امنیتی آن با استفادە از اسلحە و زور گردنە و راەها را می گیرند و اموال آنها را بە تاراج و سرقت می برند، و هردم مرگ را در انتظار آنها نشانده‌اند.

 به کانال تلگرام ایران کارگر بپیوندید    https://t.me/IranKargar96

مطالب مرتبط

كامنت گذارى

Comment