ایران کارگر > اخبار > اخبار اجتماعی > جامعه ایران در مسیر زوال اجتماعی؛ مقصر کیست؟

جامعه ایران در مسیر زوال اجتماعی؛ مقصر کیست؟

جامعه رو به زوال
ایران ـ اجتماعی

جامعه ایران در مسیر زوال اجتماعی؛ مقصر کیست؟

مقاله‌ای از رضا رخشان کارگر مجتمع نیشکر هفت‌تپه:

اخیرا عباس آخوندی، وزیر راه و شهرسازی در مقاله‌ای از وضعیت هولناک جامعه‌ی ایران سخن رانده و گفته است که جامعه رو به زوال است. آخوندی می‌گوید: «واقعیت این است که جامعه ما در حال زوال اجتماعی است. یعنی امکان اینکه مشکلات بنیادی خود را رفع کند، ارزش افزوده ایجاد کند و امید را تزریق کند، ندارد. این یک واقعیت است که اگر آن را در لفافه بیان کنیم، راهی برای درمان آن پیدا نخواهیم کرد.»

او از پایین آمدن بردباری اجتماعی و اینکه تجمعات مسالمت آمیزمردم، فورا به خشونت کشیده میشود گله می‌کند. او از همه اینها می‌گوید؛ اما یک چیز را نمی‌گوید، اینکه چرا به این مرحله رسیدیم؟  قطعا مردم در پیدایش این مصائب ودرد ورنج، تقصیری نداشتند. چرا آخوندی حاضر نیست بپذیرد که عملکرد مشعشع ایشان و دولتی که قرار بود بذر امید و تدبیر بکارد و بهبودی اوضاع جامعه را سامان ببخشد، کار را به جایی رسانده است که اکنون روزانه از در و دیوار، مشکل و بدبختی بر سر مردم بینوا آوار می‌شود. خیلی از بانک‌ها ورشکسته شده‌اند و مابقی هم لاجرم به همان سرنوشت دچار خواهند شد. خیلی از کارخانه‌ها ورشکسته شده اند و مابقی هم در مسیر همان سرنوشت، خیلی از کارگاههای تولیدی از چرخه تولید افتاده اند و مابقی هم بناچار در همان مسیر و . . .

مقصر کیست؟ مردم؟ تورم زیاد  و کاهش ارزش پول ملی، سرعتی شتابان گرفته است. چه کسی  مقصر است؟ هر روز و در گوشه کنار کشور شاهد برملا شدن اختلاس‌ها و دزدی‌های هزار میلیاردی هستیم؛ بطوریکه گویا مسابقه‌ای برای زدن بالاترین رکورد گینس در زمینه اختلاس برگذار شده است! باز هم مقصرکیست؟ یک روز تراژدی پلاسکو، روزی دیگر حادثه سانچی؛ بعد سقوط هواپیمای مسافربری؛ بازهم  مقصر همه اینها چه کسانی هستند؟ اگر مردم سنگ هم بودند به صدا در می‌آمدند.

آقای آخوندی خود را به کوچه علی چپ نزنید. در همه اینها شما مقصرید. این عملکرد فاجعه‌بار شما بوده است که این چنین ملت را شاکی و عصبی کرده است. چرا هیچ نقدی از خودتان نمی‌کنید؟

بحران سوء مدیریت

چرا به سوءمدیریت دولت مطبوعتان هیچ اشاره‌ای نمی‌کنید؟ مدیریت بحران شما ،کدام فاجعه ملی را از زلزله کرمانشاه گرفته تا پلاسکو وغرق شدن سانچی، توانست به خوبی مدیریت کند؟ بازهم مردم مقصرند؟ اینکه عصبانی شده‌اند؟ اینکه ناسپاس شده‌اند؟ شما همیشه بجای پاسخگویی و پذیرش خطاهای فاحش، با فرافکنی وفرار روبه جلو، سعی در تغییر معادله داشته‌اید. کجا رفت آن همه شعارهای پر طمطراق و دهن پرکن دولت به اصطلاح تدبیر و امید؟ کلیدهایتان به چکار آمد وقتی که خودتان قفل بودید؟ این ملت خسته است. این ملت ناراحت و خشمگین است. این همه معضل و اتفاقات تلخ در کشور به وقوع می پیوندد، دریغ از یک عذرخواهی، دریغ ازیک مسئولیت‌پذیری، دریغ ازیک استعفا و دریغ ازیک برکناری و پذیرش خطا. اکنون که در فصل زمستان وسرما هستیم مردم زلزله زده کانکس ندارند. تو بعنوان وزیر راه وشهرسازی برای مردم کرمانشاه چکار کرده‌ای؟ عزیز من، شما بعنوان شاکی از زوال جامعه ایران، نتوانسته‌ای کانکس برای زلزله‌زدگان تهیه کنی، آنوقت در نقش تئوریسین و به عنوان مقاله‌نویس از کاهش بردباری جامعه سخن میرانی؟ مقصر اول و آخر این زوال، عملکرد هولناک شخص شما و سایر مسئولینی است که این چنین موجب درد و رنج در جامعه شده‌اند.

لطفا فرار رو به جلو نکنید! شما باعث زوال ما شدید. آیا براستی به دنبال دلیل می گردید؟

چند نمونه از این ستم اجتماعی را می‌گویم. شما بهترین خانه و ویلا را در منطقه اعیان نشین لواسان دارید؛ اما ما کارگران  از این سو، گدایی حقمان هستیم. شما حقوق‌های چند صد میلیونی و نجومی برای خود صادر می‌کنید؛ اما ما حقوق پایین‌تر از خط فقر را با تاخیرهای چند ماهه دریافت می‌کنیم. شما در بانک‌های خارج کشور صاحب سرمایه هستید؛ اما موسسات ملی در داخل کشور، سپرده‌های مردم را بالا می کشند. آقا‌زاده‌هایتان‌، سوار پورشه و مازاراتی در خیابان‌های تهران مشغول پزدادن ثروت بابا هستند؛ اما ما کارگران شرمنده زن و بچه‌هایمان هستیم. شما به راحتی صاحب املاک نجومی می‌گردید؛ اما ما هنوز اندر خم مسکن مهر هستیم. هنوز هم بگویم؟

لطفا مقاله ننویسید؛ یا به وظایفتان عمل کنید و یا با پذیرش عجز و ناتوانی از مسئولیت کنار بروید.

با آرزوی دنیایی بهتر و انسانی‌تر.

به کانال تلگرام ایران کارگر بپیوندید    https://t.me/IranKargar96

مطالب مرتبط

كامنت گذارى

Comment