ایران کارگر > اخبار > دستفروشان و کولبران > توقف فوری اقدامات مسلحانه و قهرآمیز علیه کولبران ؛ فراخوانی از وکلای کرد

توقف فوری اقدامات مسلحانه و قهرآمیز علیه کولبران ؛ فراخوانی از وکلای کرد

کولبران مسلحانه شلیک

ایران ـ کولبران

توقف فوری اقدامات مسلحانه و قهرآمیز علیه کولبران ؛فراخوانی از وکلای کرد

جمعی از وکلای کُرد در بیانیه‌ای اقدامات مسلحانه و کشتار کولبران توسط نیروهای نظامی حکومت ایران را محکوم کردند.

در هفته های اخیر در مناطق مختلف مرزی کردستان جان باختن کولبران زحمتکش براثر شلیک مستیم نیروی انتظامی یا نیروهای سپاه به یک امر روزانه تبدیل شده است. کولبرانی که در شرایط سنی مختلف و بدلیل فقر و مشکلات معیشتی با تحمل سختی و فشارهای طاقت فرسا، در مسیرهای صعب العبور کوهستانی در دل شب، در گرما و سرمای طاقت‌فرسا اقدام به حمل کالا می‌کنند تا بتوانند حداقل نیازهای معیشتی خود و خانواده‌شان را فراهم سازند و در مقابل همسر و فرزندانشان شرمنده نباشند.

اما نیروی انتظامی و نیروهای سپاه مستمرأ این کولبران زحمتکش را مورد حمله مسلحانه و شلیک مستقیم قرار میدهند و هر چندروز یکبار یک یا چند کولبر زحمتکش و بدون پشت و پناه قانون را از پای در می‌آورند و همسر و فرزندان آنها را در سرنوشتی تاریک و غم انگیز فرو می‌برند.

با بالا گرفتن موج محکومیت این اقدامات ضدانسانی نیروهای امنیتی در شهرهای مختلف استان و سایر استانها، بنابر گزارشهای رسیده بیش از ۱٠٠ نفر از وکلای کُرد با انتشار بیانیه‌ای در اعتراض به کشتار کولبران کُرد، ضمن محکومیت کشتار کولبران بر تعقیب و مجازات آمران و عاملین این کشتارها تأکید کردند.

متن کامل این بیانیه بشرح زیر می‌باشد:

باز هم گلوله‌های شلیک شده از سوی پرسنل نظامی که بایستی حافظ جان، مال و امنیت مردم و کشور باشند و اسلحه‌هایشان را جز برای تامین امنیت بکار نگیرند، بدون رعایت هیچ یک از الزامات قانونی مستقیماً بر قلب و سینه کولبران نشست و افراد بی‌گناهی در خون خود غلتیدند و جنازه‌ی آنها تحویل خانواده‌هایشان شد که چشم به راه بازگشت ایشان با دست‌هایی پر برای سفره‌هایی خالی بود.
این اولین بار نیست که کولبری، بدون رعایت نظامات و مقررات آنگونه که در قانون نحوه‌ی بکار گیری سلاح توسط نیروهای مسلح آمده است، هدف گلوله مرزداران قرار گرفته و کشته می‌شود و خانواده‌ای یتیم و داغدار می‌گردد.
تا زمانی که همت ملی و عزمی راسخ برای توقف این کشتار ها بوجود نیاید، این درب بر همان پاشنه خواهد چرخید و هر از گاهی کولبرهای بیگناه بسیاری در حالی که تلاش می‌کنند سفره شان خالی نباشد، در خون خود می‌غلتند و کشته می‌شوند.
ما امضا کنندگان این بیانیه بعنوان وکلای دادگستری که قسم یاد کرده‌ایم پاسدار قانون و حافظ عدالت باشیم، ضمن تاکید بر بی‌گناهی ذاتی کولبران، هرگونه برخورد قهر آمیز و خشونت آمیز با این افراد را در هر شکلی، نقض صریح قانون می‌دانیم و اعلام می‌کنیم نقض قانون از طرف هر شخص یا ارگانی و با هر انگیزه‌ای صورت گیرد محکوم است و خواستار توجه و اهتمام به موارد ذیل می‌باشیم:
١. توقف فوری اقدامات مسلحانه و قهر آمیز علیه کولبران.
٢. رسیدگی عادلانه و بدون تبعیض به اتهامات کلیه اشخاصی که در شلیک به کولبران و کشته و یا مجروح شدن آنان مباشرت و معاونت داشته‌اند.
٣. تاکید بر تعقیب و مجازات آمران و عاملین اصلی و اینکه محکومیت یک یا چند سرباز وظیفه که بدون رعایت مقررات مبادرت به شلیک به سمت کولبران نموده‌اند اجرای عادلانه و بدون تبعیض قانون را تضمین نخواهد نمود.

مشاهده کلیپی از رنجهای کولبران محروم در حمل بارهایشان

به کانال تلگرام ایران کارگر بپیوندید    https://t.me/IranKargar96

مطالب مرتبط

كامنت گذارى

Comment