ایران کارگر > اخبار > اخبار اجتماعی > توقف اعدام نوجوانان، درخواست سازمان ملل از جمهوری اسلامی

توقف اعدام نوجوانان، درخواست سازمان ملل از جمهوری اسلامی

سازمان ملل
ایران – اجتماعی

توقف اعدام نوجوانان، درخواست سازمان ملل از جمهوری اسلامی

کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد آقای زید رعد الحسین، از جمهوری اسلامی خواست که اعدام افراد مرتکب جرم در خردسالی را متوقف کند.

روز جمعه ۲۷ بهمن ماه ۹۶ برابر با شانزدهم فوریه، کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد، از ایران خواست اعدام کسانی را که پیش از رسیدن به سن قانونی مرتکب جرم شده‌اند، فورا متوقف کند.

آقای زید رعد الحسین، کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد، گفت: “اعدام افرادی که در خردسالی مرتکب جرم شده‌اند، فارغ از نوع جرم و شرایطی که جرم در آن اتفاق افتاده، مغایر با حقوق بین‌الملل است.”

او با اشاره به اعدام این افراد در ایران گفت که این امر نقض دو معاهده بین المللی است که این کشور امضا کرده است؛ یعنی کنوانسیون بین المللی حقوق مدنی و سیاسی و کنوانسیون حقوق کودک.

رعد الحسین، کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد اضافه کرد:”متأسفانه باید بگویم که ایران این ممنوعیت قطعی را نقض کرده… بسیار بیشتر از هر کشور دیگر. “

کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد گفت از ابتدای سال میلادی تاکنون سه نفر شامل دو مرد و یک زن را، که در زمان خردسالی مرتکب جرم شده‌ بودند، اعدام کرده است.

این مقام سازمان ملل می‌گوید، هشتاد محکوم دیگر از این نوع در ایران، در انتظار اعدام به سر می‌برند.

آقای رعد الحسین، همچنین مصرانه از نظام جمهوری اسلامی ایران خواست تا سریعاً مقررات بازبینی تمامی موارد انفرادی که مطابق قانون قاچاق مواد مخدر محکوم به اعدام شده‌اند را در دستور کار قرار دهد و در این رابطه به اصول شفافیت و پروسدور قانون توجه شود تا نمایندگی حقوقی موثری برای همه کسانی که محکوم شده‌اند در نظر گرفته شود.

در حال حاضر حدود  ۵۳۰۰ زندانی در ایران در صف جرایم مواد مخدر قرار دارند.

به کانال تلگرام ایران کارگر بپیوندید    https://t.me/IranKargar96

مطالب مرتبط

كامنت گذارى

Comment