ایران کارگر > اخبار > اخبار اجتماعی > تهدید به مرگ «ژاکان باران» شاعر اهل ملکشاهی، توسط اداره اطلاعات ایلام

تهدید به مرگ «ژاکان باران» شاعر اهل ملکشاهی، توسط اداره اطلاعات ایلام

ژاکان باران
ایران ـ اجتماعی 

تهدید به مرگ «ژاکان باران» شاعر اهل ملکشاهی، توسط اداره اطلاعات ایلام

براساس گزارش رسیده اداره اطلاعات ایلام یک شاعر کُرد به نام “حسین باقری” متخلص به “ژاکان باران” ٣٦ ساله اهل شهرستان ملکشاهی را تهدید به مرگ نمود.

در نامه تهدیدآمیز ارسال شده به این شاعر کُرد آمده است: “اگر تذکرهای ما به شما و خانواده‌ات مفید واقع نشود و از اصلاح شما ناامید بشویم مجبور خواهیم شد طور دیگری برخورد کنیم که بدون شک برای شما گران تمام خواهد شد کمی به فکر مادر بیمارتان باشید، فکر کنید بعد از سربه‌نیست شدن شما چه حالی خواهد شد.”
در این نامه تهدیدآمیز، تاکید کرده‌اند: “شاید سال‌ها بعد جنازه‌ای پیدا شد بدون قلمی برای نوشتن شعرهای ضدانقلابی، بدون کلاه قرمز رنگ و بدون سوار بر پرادو استیل، تنها چند مشت استخوان، آن روز دیگر کسی شما را بیاد ندارد و خانواده شما تنها ممکن است بخاطر پلاتین‌های کمر و پایتان تشخیص دهند که این استخوان‌ها متعلق به فرزندشان است.”

یک منبع آگاه در این رابطه اعلام کرده است که “تهدید این شاعر کُرد در حالی است که پرونده وی به اتهام اقدام علیه امنیت ملی و نوشتن شعار سیاسی در دادستانی ملکشاهی درحال بررسی می‌باشد.”
پیشتر و در تاریخ ۲۵ آذرماه ۱۳۹۶ نیز ، نیروهای لباس شخصی وابسته به اداره اطلاعات ایلام به منزل شخصی این شاعر کُرد یورش برده و پس از تفتیش منزل، اقدام به بازداشت وی کرده بودند.

یادآوری می‌کنیم که ژاکان باران پیش از این در نوشته‌ای به پاسخ‌گویی نسبت به اهانت یک شاعر به قوم ترک پرداخته است. او در این یادداشت می‌نویسد:‌
ما در کشوری زندگی می‌کنیم که به ما آموخته اند تا دیگر زبان، گویش و لهجه ها را هموارە مورد تمسخر قرار دهیم و کوچک بشماریم. از جکهای بین شهرها گرفتە تا توهین به شخصیت‌های  معروف دیگر اقوام و ملل‌ها؛ ترک‌ها را به جان کردها و کردها را به جان اعراب و لر‌ها را به جان کردها انداخته‌اند؛ بدترین اهانت‌ها را به رشتی‌ها و قزوینی‌ها نسبت داده‌اند و بلوچ‌ها را همواره بی‌هویت خوانده‌اند. با چنین اهدافی تفرقه راه انداخته و خود حکومت می‌کنند.

من به عنوان یک شاعر کرد ایلامی (ملکشاهی) این حرکت را محکوم می‌کنم و امیدوارم لااقل دیگر در قالب فرهنگ‌وادب شاهد چنین نژادپرستی‌هایی نباشیم. در هر ملتی خوب و بد وجود دارد‌؛ اما مگر میشود رفتار و کردار عده ای را به ملت، فرهنگ و هویت آن دیار نسبت داد. کاش آدمها بجای توهین به مردمان ، زبان و آداب و رسوم دیگران، کمی به فکر فرهنگ و هویت خودشان باشند.

به کانال تلگرام ایران کارگر بپیوندید    https://t.me/IranKargar96

مطالب مرتبط

كامنت گذارى

Comment