ایران کارگر > اخبار > اخبار کودکان کار > تلاش خشونت آمیز و بازداشت وحشیانه برای پاک کردن صورت مسأله کودکان کار خیابانها

تلاش خشونت آمیز و بازداشت وحشیانه برای پاک کردن صورت مسأله کودکان کار خیابانها

کودکان کار

ایران – کودکان کار

تلاش خشونت آمیز برای پاک کردن صورت مسأله کودکان کار خیابانها

بسیج ماشین های گشت و  بازداشت وحشیانه و قهرآمیز کودکان کار خیابانی تلاش از پیش شکست خورده دولت برای پاک کردن صورت مسأله کودکان کار از چهره پایتخت

طاهره پژوهش نایب رییس انجمن حمایت از کودکان ضمن انتقاد از  اجرای طرح «جذب و ساماندهی کودکان کار و خیابان»  توسط سازمان بهزیستی گفت: این طرح نه تنها طرح حمایتی از این کودکان نیست، بلکه پاک کردن صورت مساله است و طرح شکست خورده‌ای است که نتیجه‎‌ای از آن حاصل نخواهد شد.

طرح «جذب و ساماندهی کودکان کار و خیابان» با جمع‌آوری و بازداشت کودکان کار از ۱۵ شهریور ماه توسط سازمان بهزیستی کشور و با همکاری فرمانداری تهران و … در پایتخت آغاز شده است.

کودکان کار

این طرح، به نوعی پاک کردن ظاهری صورت مساله در رابطه با کودکان کار است. کودکان بی‌پناهی که تعداد زیادی از آن‌ها نیز خارجی هستند. جمع‌آوری کودکان کار، با شرط ساماندهی مناسب و برخورداری از امکانات زندگی، می‌تواند امیدوار کننده باشد، اما بازداشت این کودکان به وسیله ماشین‌های گشت،  عاملی برای کودک آزاری و ازار روحی این کودکان است که موجب فرار آن‌ها از دست مامورین شده و در بسیاری از مواقع به گم شدن و یا بروز اتفاقات ناگوار برا ی آن‌ها می‎گردد.

برخوردهای قهری و ضدانسانی با کودکـان کار و در واقع روش حذفی در مقابل آن‌ها، جز القای حس بی پناهی و جدایی بیشتر از جامعه، نتیجه دیگری نخواهد داشت و به جای حل موضوع، کودک را بیشتر از گذشته به سمت محیط‌های آلوده و خطرآفرین سوق می‌دهد.

کودکان کار بزرگترین نگرانی اجتماعی

 

کودکان کار

کودکان کار، از جمله بزرگترین نگرانی‌های اجتماعی در سطح کشور است که مثل تمام مشکلات اجتماعی دیگر نتیجه ناکارآمدی دولتهای پی‌در‌پی و به غارت رفتن تمام منابع ثروت کشور بجای برنامه ریزی و سرمایه‌گذاریهای درست اقتصادی اجتماعی است. . باید اذعان داشت، جمع‌آوری این کودکـان به این شکل، باندهای سوء استفاده از این کودکـان را حریص تر می کند. چراکه باندها با از دست دادن هر یک کودکـان کار که نیروی انسانی آن‌ها محسوب می‌شود، در پی به‌کارگیری کودک دیگری برمی‌آیند.

تصمیم نسنجیده و کاملأ اشتباه «سازمان بهزیستی»، به عنوان نهادی که نقش حمایت‌گر باید داشته باشد، موردانتقاد بسیاری از فعالان حوزه کودکـان و مددکاران اجتماعی واقع شده است. جمع آوری کودکـان بی‌پناه از سطح خیابانها با روشی خشونت آمیز  نه تنها این موضوع را حل نمی‌کند، بلکه در افزایش آسیب‌ها نیز تاثیرگذار است.

نایب رییس حمایت از انجمن کودکـان طاهره پژوهش، ، درباره طرح قهری بهزیستی گفت: ما در جلسه بهزیستی و مرکز یاسر حضور داشتیم و با فرماندار نیز دیدار کردیم. بارها این نکته را یادآوری کردیم که این کودکـان کار، عمدتتا خانواده دارند و موردی نیستند که بهزیستی بتواند آن‌ها را جمع‌آوری کند و  در جایی دور از خانواده نگهداری کند و یا آموزش مهارت زندگی به این کودکـان بدهد.

او ادامه داد: حتی در مواردی که پیش از این وجود داشته، در مواقعی که حتی مادر معتاد بوده، بچه باز هم در کنار مادر، از شرایط عاطفی و روحی مناسب‌تری برخوردار بوده‌. چون جدا کردن کودک خصوصا از مادرش، یک خلا بزرگ عاطفی را به‌وجود می‌آورد و زمانی که این کودک از دامن خانواده یا مادرش جدا می‌شود، بخش عاطفه این کودک دچار اختلال می گردد.

کودکان کار ناشی از مناسبات اقتصادی و فقر

 

کودکان کار

پژوهش درخصوص اجرای این طرح در گذشته گفت: این طرح، پیش از این هم اجرایی شد. اما باید دید که آیا بهزیستی تجارب گذشته را بررسی کرده؟ از 16 هزار پرونده‌ای که وجود دارد، چند پرونده تکراری بوده؟ از بین کودکانی که در جریان این طرح بازدداشت شدند، در حال حاضر چند کودک تحت حمایت هستند و از سرنوشت آن‌ها اطلاعات در دست داریم؟  این مشکلات ناشی از مناسبات اقتصادی و فقر و البته فقر فرهنگی در جامعه و در میان خانواده های آن ها است.

این صحبتهای یک مقام مسئول در امور کودکـان در چارچوب همین نظام است. وی با صراحت اعلام میکند که این مشکلات ناشی از مناسبات اقتصادی و فقر است. همان مناسبات اقتصادی که به موجب آن تمام مقامات و آقازاده های آنان و تمام فامیل و عقبه آنها انحصار قاچاق تمام کالاها و ثروتهای میلیاردی دارند. همان مناسبات اقتصادی که به موجب آن تمام منابع ثروت ایران خرج بشار اسد و مزدورانش، حسن نصرالله و حزب‌الله، یمن و حوثی‌ها و عراق و حشدالشعبی می‌شود و در مقابل،  فقر و ناداری و حقوقهای معوقه ، اعتیاد و بیکاری ، کولبری و بی خانمانی، کودکـان کار و خیابانی و . . . و تمام آسیب‌های اجتماعی ناشی از فقر گسترده،  سهم ملت ایران می‌شود.

وقتی کارخانه‌ها تعطیل و کارگاه‌های کوچک بسته ‌می‌شوند، تولید کودک کار شکل می‌گیرد

 

کودکان کار

طاهره پژوهش نایب رییس انجمن حمایت از کودکـان اضافه کرد: بعضی‌ها بیان می‌کنند که از این کودکـان سوء استفاده می‎‌شود و باندهایی وجود دارد که سرکرده باند، از کودکان بهره‌کشی می‌کند. اما سوال اینجا است که چرا سرمنشا رودرمان نمی‌کنید. چرا به دنبار رییس این باندها نمی‌روید و  آن‌ها را دستگیر نمی‌کنید؟ راه برخورد با این کودکان، ساماندهی و اولویت بندی برای آن‌ها است و بازگرداندن آن‌ها به چرخه تحصیل.

پژوهش در خصوص تولید کودک کار توسط جامعه گفت: وقتی کارخانه‌ها تعطیل و کارگاه‌های کوچک بسته ‌می‌شوند، تولید کودک کار شکل می‌گیرد. زمانی‌که به خانواده این کودکـان و شرایط زیستی آن‌ها بی توجهی می‌شود، کوک کار بازتولید می‌شود.

او افزود: این کودکان درگیر مشکل و آسیب هستند، زمانی که بازداشت اتفاق می‌افتد، این کودکان می‌ترسند و این‌ها نمونه ای از کودک آزاری است.

 به کانال تلگرام ایران کارگر بپیوندید    https://t.me/IranKargar96

مطالب مرتبط

كامنت گذارى

Comment