ایران کارگر > اخبار > اخبار اقتصادی > تقلب وسو‌ء استفاده در قرارداد مناقصه شرکت نفت و گاز پارس

تقلب وسو‌ء استفاده در قرارداد مناقصه شرکت نفت و گاز پارس

ایران – اقتصادی

تقلب و سو‌ء استفاده در قرارداد مناقصه شرکت نفت و گاز پارس

در نفت و گاز پارس چه می گذرد؟!

اتفاقی عجیب در شرکت نفت و گاز پارس

شرکت نفت و گاز پارس بیش از ۳ سال است که با اتلاف وقت فراوان در حال برگزاری مناقصات پی‌درپی و بدون نتیجه جهت اجاره یک بارج مسکونی است و اخیراً اقدام به برگزاری مناقصه محدود از پنج شرکت کرد که سه شرکت به نام‌های دلتا المحیطات، نور البحر و رال آف شور به دلیل نداشتن مشخصات فنی بارج مسکونی موردنیاز کارفرما، اقدام به انصراف از  مناقصه محدود کردند و فقط دو شرکت به نام‌های فاتح صنعت کیمیا و وایت سی در لیست مناقصه محدود باقی ماندند.

تقلب وسو‌ء استفاده درقرارداد مناقصه شرکت نفت وگاز پارس

نکته اساسی این است که هر دو شرکت مذکور نسبت به معرفی یک بارج حفاری به نام Esv guardian اقدام کردند که در کشور چین قرار دارد.

تخلف آشکار در مناقصه فوق این است که اولاٌ بارج معرفی‌شده بارج مسکونی نیست و ثانیاً مشخصات فنی بارج نامبرده با مشخصات فنی موردنیاز کارفرما مطابقت ندارد و به لحاظ قانونی می‌بایستی کمیته فنی و بازرگانی شرکت نفت و گاز پارس نسبت به رد فنی (Reject) کردن بارج چینی فوق‌الذکر اقدام به عمل آورد ولی کمیته مذکور مبادرت به نقص آشکار قوانین مناقصات عمومی کرده است و بارجی را که عدم مغایرت آن کاملاً واضح و مشهود بوده را تائید و تصویب کرده است.

متأسفانه با تبانی دو شرکت مذکور و تخلف آشکار کمیته فنی و بازرگانی، یک بارج چینی که به‌طور ۱۰۰ درصد با مشخصات فنی اسناد مناقصه مغایرت دارد را به مبلغ ۶۴ میلیون یورو به شرکت نفت و گاز پارس قالب کرده‌اند که موارد نقص صریح قانون مطابق اسناد و مدارک دریافتی کاملاً مشهود است.

تقلب وسو‌ء استفاده درقرارداد مناقصه شرکت نفت وگاز پارس

در نقص موارد قانونی می‌توان به چند مورد ذیل اشاره کرد:

درخواست قانونی کارفرما فقط یک بارج مسکونی پایه‌دار است ولیکن بارج معرفی شده از سوی پیمانکاران یک دکل حفاری تبدیل وضعیت یافته است.

مطابق صورت‌جلسه کمیته بررسی برآورد مناقصات، درخواست قانونی کارفرما یک بارج مسکونی با ظرفیت اسکان ۲۰۰ نفر کارکنان کارفرما است درصورتی‌که بارج معرفی شده دارای ظرفیت اسکان فقط ۱۲۰ نفر است.

 

 

تقلب وسو‌ء استفاده درقرارداد مناقصه شرکت نفت وگاز پارس

این قرارداد فقط نمونه کوچکی از دزدی و چپاول گسترده و نهادینه شده در تمام وزارت‌خانه ها و شرکت‌ها و ارگانهای‌ نظام جمهوری اسلامی است. دزدی و چپاول فاجعه بار همه منابع ثروت کشور که منجر به فقر دامن‌گستر میلیونها کارگر زحمتکش و مزدبگیر در کشور شده است.

به کانال تلگرام ایران کارگر بپیوندید    https://t.me/IranKargar96

مطالب مرتبط

كامنت گذارى

Comment