ایران کارگر > اخبار > اخبار اجتماعی > تعیین زمان دادگاه نازنین زاغری برای رسیدگی به اتهام «تبلیغ علیه نظام»

تعیین زمان دادگاه نازنین زاغری برای رسیدگی به اتهام «تبلیغ علیه نظام»

نازنین زاغری محاکمه
ایران – اجتماعی

تعیین زمان دادگاه نازنین زاغری برای رسیدگی به اتهام «تبلیغ علیه نظام»

روز پنجشنبه ۲ آذر ۱۳۹۶ ریچارد رتکلیف همسر نازنین زاغری  اعلام کرد که این شهروند دو تابعیتی زندانی در ایران در ماه جاری به اتهام «تبلیغ علیه نظام» محاکمه می‌گردد.
او به خبرگزاری رویترز گفت: «به همسرم گفته شده که روز ۱۰ دسامبر (برابر با ۱۹ آذر) باید در دادگاه حاضر شود.»

نازنین زاغری رتکلیف، کارمند بنیاد تامسون رویترز توسط مراجع قضایی ایران به جرم توطئه برای سرنگونی حکومت جمهوری اسلامی به پنج سال زندان محکوم شده است. او این اتهام را رد کرده است.

اما در این میان اظهار نظر بوریس جانسون وزیر خارجه بریتانیا در ماه گذشته دستاویزی برای مقامات ایران شد که اتهامات نازنین زاعری را وارد بدانند. بوریس جانسون گفته بود گفت که خانم زاغری به خاطر آموزش خبرنگاری در ایران بازداشت شده.

این مسئله اعتراض بنیاد تامسون رویترز را به دنبال داشت که قبلا عنوان کرده بود نازنین زاغری در مرخصی بوده است. بنیاد تامسون رویترز که یک موسسه خیریه و کاملا مستقل از خبرگزاری رویترز است همچنین تاکید کرد که نازنین زاغری هیچ وقت آموزش روزنامه‌نگاری ندیده که حال بخواهد روزنامه‌نگاری تدریس کند.

در پی این رخداد، وزیر خارجه بریتانیا از اظهار نظر خود عذرخواهی کرد. وی در عین حال خاطرنشان ساخت که چنین اظهارنظری اساسا نمی‌تواند مبنای اتهام به او قرار بگیرد.
آقای جانسون گفته که در سفری به ایران تمام تلاش خود را برای آزادی نازنین زاغری به‌کار می‌گیرد.

قابل ذکر اینکه اخیراً کانال خبری تلویزیون ایران در یک برنامه مدعی شده است او «حقوق‌بگیر بی بی سی» است.

اتهامات جدید برای نازنین زاغری

در پی حکم اولیه، همسر خانم زاغری، ریچارد رتکلیف،‌ در مهر سال جاری اعلام کرد که او به جرایم جدیدی متهم شده است که مجازات آنها می‌تواند ۱۶ سال حبس به محکومیت او بیفزاید.

در همین خصوص عباس جعفری دولت‌آبادی، دادستان عمومی و انقلاب تهران، روز ۲۵ مهر اتهام‌های جدید خانم زاغری را به صورت جزئی بیان و او را «مسئول آموزش خبرنگاری آن‌لاین بی‌بی‌سی فارسی» معرفی کرد و گفت که وی «با هدف جذب و آموزش افرادی برای فعالیت تبلیغی علیه ایران» فعالیت می‌کرده ‌است.

به گفته این مقام قضایی، «چگونگی استفاده از ای‌میل مستعار، پس‌وردهای پیچیده و طولانی، ذخیره‌سازی پس‌وردها و استفاده از نرم‌افزارهای رمزنگاری مطالب و اطلاعات، از جمله مواردی است که در این آموزش‌ها لحاظ می‌شده ‌است».

نازنین زاغری که بهار سال ۲۰۱۶ برای دیدار خانواده‌اش، به ایران سفر کرده بود، هنگام خروج از کشور در فرودگاه تهران بازداشت و پس از ماه‌ها حبس بدون محاکمه، سرانجام در دادگاه به پنج سال زندان محکوم شد.

موضوع قابل توجه اینکه به تازگی رسانه‌های چاپ لندن گزارش دادند که دولت انگلیس قصد دارد در قبال آزادی نازنین زاغری، بدهی قدیمی خود به ایران به مبلغ ۴۰۰ میلیون پوند را بازپرداخت کند. ظاهرأ این بدهی مربوط به یک معامله اسلحه مربوط به قبل از انقلاب ۱۳۵۷ می‌باشد.  علیرغم اینکه ایران و بریتانیا ارتباط بین این دو موضوع را رد کرده‌اند اما تجربه سالهای اخیر نشان داده است که یکی از روش‌های معمول دولت جمهوری اسلامی برای آزادی زندانیان خارجی یا دوتابعیتی درخواست و گرفتن مبالغ هنگفتی است که بطور معمول هم طرف حسابها مجبور به پرداخت آن می‌شوند.

به کانال تلگرام ایران کارگر بپیوندید    https://t.me/IranKargar96

مطالب مرتبط

كامنت گذارى

Comment