ایران کارگر > اخبار > اخبار اجتماعی > تعویق جلسه دادگاه سهیل عربی ؛ لغو اعزام به مرکز درمانی

تعویق جلسه دادگاه سهیل عربی ؛ لغو اعزام به مرکز درمانی

سهیل عربی
ایران – اجتماعی

تعویق جلسه دادگاه سهیل عربی ؛ لغو اعزام به مرکز درمانی

آقای سهیل عربی زندانی عقیدتی محبوس در زندان اوین از بابت پرونده ای که در دوران زندان بر علیه او و همسر سابقش باز شده است به دادگاه فراخوانده شد.

اعزام این زندانی به دلیل خودداری وی از پوشیدن لباس زندان و استفاده از دستبد و پابند لغو شد هر چند علیرغم حضور وکیل در دادگاه به خاطر عدم حضور قاضی شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب این جلسه به تاریخ ۱۲ اسفندماه سال جاری موکول شد.
همزمان با جلسه دادگاه اجازه اعزام سهیل عربی نیز از سوی زندان صادر شد با اینحال این اعزام نیز به دلیل خودداری وی از پوشیدن لباس زندان و پابند لغو شد.

به گزارش یک منبع آگاه در خصوص روند حقوقی آقای عربی: ” قرار بود سهیل عربی از بابت پرونده جدید که در داخل زندان برای وی و همسر سابق به اتهامات تبلیغ علیه نظام و توهین به مقدسات مفتوح شده بود محاکمه شود، صبح امروز سهیل بخاطر خودداری از پوشیدن لباس زندان به دادگاه اعزام نشد. “
همین منبع افزود: محکومین مواد مخدر نیز می‌توانند تنها با دستبند در دادگاه شرکت کنند گفت: “اصرار داشتند که سهیل باید با دست‌بند و پای‌بند حضور داشته باشد که این کار با مقاومت وی روبه رو شد”.
وی در ادامه گفت: ” جلسه دادگاه بدلیل عدم حضور قاضی در شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب برگزار نشد و جلسه بعدی دادگاه به تاریخ ۱۲ اسفندماه سال جاری موکول شد. “

یک منبع نزدیک به آقای سهیل عربی در خصوص وضعیت این زندانی گفت: ”این زندانی برای معالجه چشم درخواست داده بود که اعزام وی به بیمارستان همزمان با جلسه دادگاه پذیرفته شد با اینحال بدلیل خودداری سهیل از پوشیدن لباس زندان و دست بند و پای‌بند به بیمارستان نیز اعزام نشد. “

به اعتقاد آقای سهیل عربی، به دلیل ماهیت سیاسی پرونده او قانونا میتواند بر اساس قوانین جرم سیاسی با لباس شخصی در دادگاه حاضر شود.

لازم به اشاره است، سهیل عربی، عکاسی که اکنون ۳۲ ساله است، در شانزدهم آبان ماه ۱۳۹۲ به دلیل مطالب انتقادی که در صفحه فیسبوک خود منتشر کرده بود، توسط ماموران قرارگاه ثارالله سپاه پاسداران بازداشت شد. او در شعبه۷۶ دادگاه کیفری استان تهران به ریاست قاضی سیامک مدیرخراسانی به دلیل نوشته‎هایش در فیسبوک به اتهام  سب النبی (توهین به پیامبر) به اعدام محکوم شد.

پس از اعتراض وکیل سهیل عربی به حکم اعدام صادر شده توسط شعبه ۷۶ دادگاه گیفری تهران و ارجاع آن به شعبۀ ۳۶ دیوان عالی کشور، این شعبه در اقدامی غیرقانونی و کم سابقه اتهام «افساد فی الارض» را هم به پرونده اضافه و حکم اعدام این زندانی را تایید کرد.

طبق آنچه در متن حکم آمده است، سهیل عربی به دلیل «تعدد صفحات فیسبوک» به افساد فی الارض نیز محکوم شد، اما با تلاش وکلا و خانواده سهیل عربی، درخواست اعاده دادرسی سهیل عربی از سوی دیوان عالی کشور پذیرفته شد و این بار شعبه ۳۴ دیوان عالی کشور حکم اعدام را لغو کرد و پرونده را برای رسیدگی مجدد به یکی از دادگاه‌های بدوی فرستاد.

این دادگاه در رسیدگی مجدد اتهام سب النبی (دشنام به پیامبر) را حذف کرد و سهیل عربی را به هفت سال و نیم زندان و دو سال تحقیقات مذهبی (برای اثبات پشیمانی) و دو سال ممنوع الخروجی پس از آزادی محکوم کرد.
سهیل عربی از ۱۶ آبان ماه ۱۳۹۲ در بازداشت و زندان به سر می‎برد و تمام این مدت از مرخصی محروم بوده است.

علاوه بر حکمی که شعبه ۷۶ دادگاه کیفری تهران برای او به اتهام سب النبی صادر کرده است، سهیل عربی در اردیبهشت ماه ۱۳۹۳ به اتهام توهین به رییس وقت دانشگاه علامه طباطبایی، آیت‌الله احمد جنتی و غلامعلی حدادعادل از طریق نوشته هایش در فیسبوک در شعبه ۱۰ دادگاه ویژۀ کارکنان دولت به ۵۰۰ هزار تومان جریمه نقدی و ۳۰ ضربه شلاق محکوم شد. او همچنین در شهریور ۱۳۹۳ به اتهام توهین به علی خامنه ای، رهبرجمهوری اسلامی و تبلیغ علیه نظام در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب به ریاست قاضی ابوالقاسم صلواتی به ۳ سال حبس محکوم شد که این حکم نیز به فاصله کوتاهی در شعبه ۵۴ دادگاه تجدیدنظر تایید شد. علیرغم پیگیری وکلا و خانواده، این پرونده ها هنوز با هم ادغام و تجمیع نشده اند.

باید یادآوری کنیم در حالی که وی در حال تحمل چهارمین سال از دوره محکومیت خود به سر می برد مورخ ۹ مردادماه از بازداشت همسر سابقش، نسترن نعیمی باخبر شد.

همسر سهیل عربی خانم نسترین نعیمی، به اتهام تبلیغ عیه نظام بازداشت شده بود، آقای عربی نیز در این پرونده مفتوح در شعبه سوم بازپرسی دادسرای مقدسی متهم است.

به کانال تلگرام ایران کارگر بپیوندید    https://t.me/IranKargar96

مطالب مرتبط

كامنت گذارى

Comment