ایران کارگر > اخبار > دستفروشان و کولبران > تعقیب و گریز نیروی انتظامی و سقوط از ارتفاع و جان باختن یک کولبر

تعقیب و گریز نیروی انتظامی و سقوط از ارتفاع و جان باختن یک کولبر

تعقیب کولبران
ایران – کولبران

 تعقیب و گریز نیروی انتظامی و سقوط از ارتفاع و جان باختن یک کولبر

درپی تعقیب و گریز نیروهای انتظامی یک کولبر زحمتکش اهل مهاباد در ارتفاعات سردشت از ارتفاع سقوط و جان خود را از دست داد.
بنابر گزارشات رسیده، نیمه شب بیست و هشتم دی‌ماه، یک کولبر زحمتکش به نام “شورش عمری” اهل مهاباد در کوهستان‌های سردشت درپی تعقیب و گریز نیروی انتظامی دچار حادثه سقوط از ارتفاع شده و جان خود را از دست داده است.
یک منبع آگاه در این رابطه گفت، این کولبر زحمتکش به ‌همراه گروهی از کولبران در کمین نیروی انتظامی افتاده‌ و درپی تعقیب این نیروها دچار این حادثه شده است.
همین منبع در ادامه گفت، جسد این کولبر زحمتکش به سردخانه پزشکی قانونی سردشت منتقل و تاکنون به خانواده‌اش تحویل داده نشده است.
یادآوری می‌شود که نبود کار و منبع درآمد، نابرابری در اشتغال و استخدام و وجود نگاه امنیتی به مسائل کردستان و کُردها و نیز به تاراج رفتن منابع زیرزمینی و ذخایر آن سبب گردیده است تا بخش اعظمی از نیروی کار آنها به سوی قاچاق و امرار معاش از این راه، سوق داده شود.
بخشی از این نیروی کار ناچار به کولبری می‌باشند که یکی از سخت‌ترین شیوه‌های امرار معاش هم از لحاظ فیزیکی و هم از لحاظ روحی و روانی می‌باشد که این هزینه گزاف جسمی و روانی برای نیروی کار جوان تحصیلکرده بسی گزافتر از دیگران است.
بار این کولبران، اجناس و اقلام متعلق به تاجرین شهرهای بزرگ ایران است که خارج از قوانین گمرکی جابجا می‌گردد. طبق بند ١ مادە ٢ اجناس قاچاق، اگر بهای اجناس واردە کمتر از یک میلیون تومان باشد، جرم محسوب نمی‌شود و در بیشتر اوقات، بهای اجناس واردە از سوی کاسبکاران کمتر از این قیمت بودە است.

نیروهای نظامی به ویژه نیروهای انتظامی به بهانه “مبارزه با قاچاق کالا” بدون علامت دادن و در نظر گرفتن شرط‌های تیراندازی، کولبران مرزی را هدف تیراندازی قرار می‌دهند.

 به کانال تلگرام ایران کارگر بپیوندید    https://t.me/IranKargar96

مطالب مرتبط

كامنت گذارى

Comment