ایران کارگر > اخبار > اخبار کارگری > تعطیلی کوره‌ها و بیکاری کارگران کوره‌پزخانه بر اثر رکود ساخت و ساز

تعطیلی کوره‌ها و بیکاری کارگران کوره‌پزخانه بر اثر رکود ساخت و ساز

بیکاری
ایران – کارگری

تعطیلی کوره‌ها و بیکاری کارگران کوره‌پزخانه بر اثر رکود ساخت و ساز  

‌ روز شنبه ۴ فروردین ماه، یک فعال صنفی کارگران کوره پزخانه‌ها در باره معضل بیکاری و تعطیلی کوره ها می‌گوید: “به دلیل رکود حکم بر فضای ساخت و ساز کوره‌های آجرپزی تعطیل و کارگران بیکار شده‌اند”.

«جعفر معصومی اصل» عضو انجمن صنفی کارگران کوره‌‌پزخانه‌های قرچک ورامین در گفتگو با خبرنگاران گفت، با بیان این مطلب که در حال حاضر فقط یک سوم کوره‌های آجرپزی ورامین فعال هستند، گفت: “رکود ساخت و ساز در سالهای اخیر، به تعطیلی کوره‌ها و بیکاری کارگران انجامیده است”.

او اضافه کرد: «نرخ بیکاری کارگران ساختمان و درنتیجه بیکاری کارگران کوره‌پزخانه‌ها بالاست و این مساله مشکلات بسیاری ایجاد کرده است. تعدادی از کارگران بیکار شده، بیمه بیکاری دریافت میکنند ولی تعداد زیادی از آنها با فقدان حمایت‌های اجتماعی و فرصت‌های شغلی مواجهند بنابر این به مشاغل کاذب و غیررسمی روی می‌آورند.»

معصومی اصل با بین اینکه ما خواستار ساماندهی بیمه کارگران شاغل در «کوره‌پزخانه» هستیم، در ادامه گفت: «در شرایط کنونی به دلیل نامعلوم بودن وضعیت پرداخت حق بیمه‌ها، بازنشستگی برای بیشتر کارگران کوره‌پزخانه‌ به رویا تبدیل شده‌است. »

به گفته وی، کارگران کوره‌پزخانه‌ها به صورت فصلی کار می‌کنند اما در بیشتر کارگاه‌ها آجرپزی حتی به اندازه ماه‌های فصل کاری نیز برای این کارگران حق بیمه پرداخت نمی‌شود و این وضعیت در حالی است که کارگران مورد نظر همیشه بین ۶ تا ۷ ماه از سال را به مشاغل دیگر اختصاص داده‌اند.

وی با بیان اینکه کارگران کوره‌پزخانه در بهترین حالت ممکن، ۴ ماه از سال توسط کارفرما بیمه می‌شوند، افزود: «این وضعیت در حالی است که آجرپزی جزء مشاغل سخت و زیان‌آور محسوب می‌شود اما به دلیل شرایط فصلی حرفه آجرپزی و بدحسابی کارفرمایان این شغل امکان بازنشستگی پیش از موعد برای کارگران این حرفه وجود ندارد. »

به کانال تلگرام ایران کارگر بپیوندید    https://t.me/IranKargar96

مطالب مرتبط

كامنت گذارى

Comment