ایران کارگر > اخبار > اخبار کارگری > تعطیلی کارخانه رهیار گسترنوین و بیکاری کارگران

تعطیلی کارخانه رهیار گسترنوین و بیکاری کارگران

تعطیلی کارخانه رهیار گسترنوین

ایران – کارگری

تعطیلی کارخانه رهیار گسترنوین و بیکاری کارگران

کارگران کارخانه رهیار گسترنوین بیکار شدند

بنابه گزارش یک منبع خبری در کارخانه «رهیار گسترنوین» اخبار حاکی از تعطیلی موقت فعالیت این واحد تولیدی و بیکاری حدود ۳۵ کارگر این کارخانه می باشد.

به نظر می رسد که کارخانه «رهیار گسترنوین» که در زمینه تولید انواع قیر، ایزوگام و هیدرو کربنات در شهرک صنعتی حیدریه شهرستان تاکستان فعالیت دارد، از اردیبهشت ماه امسال موقتا فعالیت تولیدی خود را متوقف کرده و تمامی ۳۵ کارگر آن به جز سه نگهبان، تا پایان مرداد ماه به مرور بیکار شده‌اند.

در گزارشی یکی از کارگران رهیار گسترنوین در تشریح جزئیات مشکلات خود و همکارانش می گوید: در زمان اشتغال‌مان در کارخانه؛ کارفرما بدون عقد قرارداد از ما کار می‌خواست.

او اضافه می کند، کارگران موقت این کارخانه پس از شش ماه تا شش سال کار همچنان حداقل حقوق را دریافت می‌کردند که آنهم بین سه تا شش ماه (براساس سابقه کار) به تاخیر افتاده است.

آنها می‌گویند عیدی سال ۹۵ به همراه سنوات و سایر مزایای شغلی خود را از کارفرما طلبکارند.

بنابه اظهارات این کارگر، قرارداد مکتوبی بین وی و کارفرما وجود نداشته و او به‌رغم انجام کار سخت؛ ماهانه حدود ۹۰۰هزار تومان حقوق دریافت می‌کردند.

سیدمجید موسوی (رئیس اداره تعاون کار و رفاه اجتماعی شهرستان تاکستان) با تایید خبر متوقف شدن فعالیت این واحد تولیدی از اردیبهشت ماه سال جاری گفت: واحد تولیدی رهیار گسترنوین به دلیل مشکلات مالی و زیست محیطی فعالیت تولیدی خود را متوقف کرده است.

رئیس اداره تعاون کار و رفاه اجتماعی با بیان اینکه کارفرمای این واحد  مدعی‌ است مطالباتی حدودا ۷۰۰ تا ۸۰۰ میلیونی از اداره مالیات بابت ارزش افزوده صادرات هیدورکربن طلب دارد،

او افزود: کارفرمای این کارخانه از یکسو بدنبال وصول مطالبات خود هست و ازسوی دیگر امکان ورود ماده هیدروکربنات به استان را به دلیل مشکلات زیست محیطی ندارد.

رئیس اداره کار شهرستان تاکستان در خصوص پیگیری وضعیت مطالبات کارگران این واحد گفت: حدود ۱۸ نفر از کارگران این واحد تولیدی شکایت خود را در اداره کار مطرح کرده‌اند.

به گفته وی، درحال حاضر آرای نهایی ۷ نفر از کارگران به نفع آنها صادر شده و برای مابقی کارگران نیز به زودی حکم صادر می‌شود.

او در خاتمه گفت: اگر کارفرما بعد از صدور رای نسبت به پرداخت مطالبات معوقه کارگران بی‌توجهی نشان دهد براساس قانون اقدام به توقیف اموال وی به نفع کارگران خواهیم کرد.

به کانال تلگرام ایران کارگر بپیوندید    https://t.me/IranKargar96

مطالب مرتبط

كامنت گذارى

Comment