ایران کارگر > اخبار > اخبار کارگری > تعطیلی کارخانه‌ها یکی پس از دیگری، بیکاری و متلاشی شدن زندگی کارگران

تعطیلی کارخانه‌ها یکی پس از دیگری، بیکاری و متلاشی شدن زندگی کارگران

تعطیلی کارخانه‌ها
ایران – کارگری

تعطیلی کارخانه‌ها یکی پس از دیگری، بیکاری و متلاشی شدن زندگی کارگران

این روزها خبرهای پی‌در‌پی تعطیلی کارخانه‌ها بسبب قاچاق و واردات بی‌رویه کالا و روند صعودی قیمت ارز و در یک کلام اقتصاد ورشکسته، موجب بیکار شدن هزاران کارگران زحمتکش میهن‌مان شده و زندگی مشقت‌باری را بر کارگران و خانواده‌هایشان تحمیل کرده است که دل هر ایرانی شریف و آزاده‌ای را شنیدن آن به درد می‌آورد. توجه خوانندگان عزیز ایران کارگر را به ماجرای غم‌انگیز بیکاری یکی از همین کارگران زحمتکش از کارخانه آذریت مرند جلب می‌کنیم.

اواخر شهریور ماه سال ۹۲ خبرهای ممنوعیت استفاده از آزبست به کارخانه‌هایی که ادامه حیاتشان با آزبست گره خورد بود، رسید اما دیگر آذریت به سم آزبست خو کرده بود و چیزی جایگزینش نبود. آنها که توانستند خط تولیدشان را تغییر دهند، کارخانه را سرپا نگه داشتند اما هر ۱۳ کارخانه‌ای که در آذربایجان فعال بود، ذره ذره کارگرانش را تعدیل کرد تا دست آخر تعطیل شدند. هیچ چیز برای جایگزینیِ تامین خطوط تولیدشان انتخاب نشد تا آذریت تعطیل شد و کارگرانش به بیمه بیکاری معرفی شدند. تعطیلی کارخانه‌ها مترادف با بیکاری کارگران و متلاشی شدن زندگی‌شان است.

«حسین»‌ یکی از همان کارگران معرفی شده به بیمه بیکاری است که با ۱۴سال سابقه کار توانسته تا دو سال بیمه بیکاری دریافت کند. او می‌گوید: «برخی از آن کارخانه‌ها برای خط ورق جایگزین پیدا کردند اما در کارخانه آذریت گفتند که صرف نمی‌کند و کار خوابید.»

تن دادن به مهاجرت یا ادامه بیکاری

حسین و خانواده‌اش از اهالی مرند هستند. به گفته‌ی حسین؛ شهرشان آنقدر کوچک است که حتی برای جوانانش هم دیگر کار نیست. برای ادامه زندگی و پیدا کردن کار باید تن به مهاجرت می‌دادند اما مهاجرت برای مردی با ۵۰ سال سن که حالا بیکار شده، دیگر راحت نیست. او می‌گوید: «شما جوانید و با همه جا راحت خو می‌کنید. ما که داریم پا به سن می‌گذاریم، برایمان جابجایی و یک شهر دیگر رفتن، راحت نیست. امروز وقت ثبات است.»

حسین همان سال به همراه ۵۴ کارگر دیگر به بیمه بیکاری معرفی شدند. تا امروز تنها ۴ نفرشان کار پیدا کرده‌اند و ۵۱ نفر هنوز بیکارند. حسین می‌گوید: «ما مجبور به تسویه شدیم. کار نبود. خط‌ها خوابیده بود. قبل از ما ۵۵ نفر، هر سال یکسری از کارگران را تعدیل می‌کردند. می‌گفتند مواد اولیه جدید نداریم و خطوط خوابیده است. بارها جمع شدیم و اعتراض کردیم که با همین حداقل نیرو هم خط تولید می‌تواند کار کند اما کسی حرف ما را نشنید و آخر در کارخانه را بستند.»

حسین از روزهای قبل از تعطیلی کارخانه می‌گوید: «خبرنگارها خبر تعطیلی کارخانه‌ها را راحت می‌زنند اما جان کارگر به کارخانه بسته است. خانه‌اش کارخانه است. انگار هر خط تولید، بچه‌اش باشد. تمام جانش را می‌کند که از بین نرود. اگر یک خط خوابید او جان می‌کند تا خط بعدی زنده بماند. آن زمان که شرکت می‌خواست با یک طرح احیا، خطوط را دوباره راه بیندازد، سهام‌دار اصلی نه راضی به فروش سهامش می‌شد و نه با آن شرکت برای احیای کارخانه همراه می‌شد. ما هم که کاری ازمان برنمی‌آمد. همه چشم امیدمان به باز شدن دوباره‌ی کارخانه بود.

تمام حرف و خواسته‌ حسین باز شدن دوباره‌ی کارخانه است. او می‌گوید: «فقط همین یک کارخانه که تعطیل نشده است. به کجا بروم با یک سر عائله؟ کجا را دارم که بروم؟ با ۵۰ سال سن دست زن و بچه‌ام را بگیرم و به کجا ببرم که بتوانم زندگی کنم؟» حسین در ادامه می‌افزاید، از شرکت کرمانیت آمده بودند که فرمول تولید کارخانه را تغییر دهند اما سهامداران نپذیرفته‌اند. حسین می‌گوید: «الان کارخانه شده انبار ورق‌های کارخانه کرمانیت»

حسین به دلیل اینکه بیش از ده سال سابقه کار دارد، تا مهر ماه امسال بیمه بیکاری می‌گیرد. او می‌گوید: «خیلی از همکارانم به خاطر اینکه زیر ده سال کار سابقه کار داشتند، یک‌سال پیش بیمه‌ی بیکاریشان تمام شده است. با این سابقه کم هم مشمول بازنشستگی نمی‌شوند. نه من و نه بقیه همکارانم شامل بازنشستگی نمی‌شویم، کار هم نداریم. هرچند با یک میلیون و دویست هم نمی‌شد زندگی کرد و یک خانواده را اداره کرد.»

حسین در خاتمه می‌گوید «این ماه، ماه آخری‌ست که بیمه بیکاری می‌گیرم و بعد از آن دیگر نمی‌دانم چه می‌شود. باید همان سه چهار سال پیش، مثل همکارانم بعد از تعطیلی کارخانه تن به مهاجرت می‌دادم اما کندن از مرند برای من و خانواده‌ام سخت بود. به همین راحتی‌ها هم نیست که یک آن، شب بخوابی وصبح بیدار شوی و دیگر بروی که رفته باشی. آن‌هم رفتنی برای همیشه.»

بیشتر بخوانید: بیکاری در آینه اقتصاد جمهوری اسلامی؛ از اثرات تحریم خارجی تا اشکالات ساختار داخلی

 به کانال تلگرام ایران کارگر بپیوندید    https://t.me/IranKargar96

مطالب مرتبط

كامنت گذارى

Comment