ایران کارگر > اخبار > اخبار کارگری > تعطیلی مجتمع پتروشیمی آبادان بر اثر شوری آب و بحران آب آشامیدنی مردم

تعطیلی مجتمع پتروشیمی آبادان بر اثر شوری آب و بحران آب آشامیدنی مردم

آبادان
ایران ـ کارگری

تعطیلی مجتمع پتروشیمی آبادان بر اثر شوری آب و بحران آب آشامیدنی مردم

از شوری آب لوله‌کشی شهر آبادان یک ماه می‌گذرد و اکنون دیگر حتی برای استفاده‌های بهداشتی نیز مناسب نیست. مردم آبادان در اعتراض به این وضعیت در مقابل سازمان آب و فاضلاب تجمع کردند.

فعالیت‌های مجتمع پتروشیمی آبادان به دلیل بالا بودن شوری آب آبادان، متوقف شده است. از طرفی تلویزیون بلادی عراق اعلام کرده است که آب کارون به بصره منتقل خواهد شد!

مسئول روابط عمومی مجتمع پتروشیمی آبادان گفته است که به دلیل شوری بیش از حد آب آبادان، تمام لوله‌‌های مجتمع دچار مشکل شده و به این ترتیب مجتمع تعطیل شد. لازم به ذکر است که این مجتمع پتروشیمی، بجز در دوران جنگ ایران و عراق، هیچگاه نبوده است.

آب آشامیدنی در آبادان حدود یک ماه است که به شدت شور و غیرقابل آشامیدن است، وضعیت به گونه‌ای است که آب سهمیه‌بندی و توصیه شده تا مردم از منبع آب برای ذخیره‌سازی آب مورد نیازشان استفاده کنند. این موضوع باعث اعتراض گسترده و خشم مردم این شهر شده و مردم در مقابل اداره آب و فاضلاب آبادان تجمع کردند. صف‌های طولانی برای خرید آب آشامیدنی در آبادان تشکیل شده و سهم فروش آب به مردم فقط ۲۰ لیتر است.

یکی از نمایندگان مجلس نیز وضعیت رود کارون را اسفناک توصیف کرده و گفته که برخی نفاط حتی فاضلاب وارد این رودخانه‌ی مهم جنوب ایران می‌شود. او آب آشامیدنی استان خوزستان را غیربهداشتی اعلام کرده و گفته که حتی در برخی نقاط استان آب لوله‌کشی، برای شستشوی لباس و ظروف هم استفاده نمی‌شود! وی از فقدان سند جامع مدیریت آب هم انتقاد کرده و بی‌برنامگی در جانمایی خیلی از صنایع، کارخانجات و تاسیسات را علت کم آبی‌ها خوانده است.

علت شوری آب آبادان کاهش دبی (حجم آب جابجاشده) رودخانه کارون و غلبه آب شور دریا و گسترش به سوی شهرها اعلام شده، در حالی‌ که پخش یک فیلم تلویزیونی از شبکه بلادی عراق در فضای مجازی از انتقال آب کارون به بصره خبر می‌دهد. در این فیلم آمده که انتقال این آب به دلیل سدسازی‌های ترکیه و کم شدن آب دجله و فرات، انجام خواهد شد!

به کانال تلگرام ایران کارگر بپیوندید    https://t.me/IranKargar96

مطالب مرتبط

كامنت گذارى

Comment