ایران کارگر > اخبار > اخبار کارگری > تشدید اعتراضات کارگران نیشکر هفت‌تپه ؛ امروز شنبه ۱۰ شهریور ۱۳۹۷

تشدید اعتراضات کارگران نیشکر هفت‌تپه ؛ امروز شنبه ۱۰ شهریور ۱۳۹۷

تشدید اعتراضات کارگران نیشکر هفت‌تپه
ایران – کارگری

تشدید اعتراضات کارگران نیشکر هفت‌تپه ؛ امروز شنبه ۱۰ شهریور ۱۳۹۷

از تشدید اعتراضات کارگران نیشکر هفت‌تپه در شرایطی خبردار می‌شویم که طی چند روز گذشته و همزمان با آغاز اجتماع اعتراضی کارگران نیشکر، هنوز هیچ مقام دولتی، پیگیر مطالبات آنها نبوده است.

کارگران معترض که تعداد آنها تا ۷۰۰ نفر برآورد شده است، در بخش‌های مختلف صنعتی و کشاورزی مجتمع نیشکر هفت‌تپه مشغول کارند و تقریبا از دو هفته پیش اعتراض صنفی خود را نسبت به تاخیر در پرداخت شدن مطالبات مزدی خود  از سر گرفته‌اند. اعتراضی که تا امروز شنبه ۱۰ شهریور ۱۳۹۷ ادامه یافته است.

روز گذشته جمعه ۹ شهریور ۱۳۹۷ کارفرما با همراهی معاون اقتصادی استانداری خوزستان و چند نفر از کارگران به منظور خاتمه دادن اعتراض دو هفته‌ای کارگران، صورتجلسه‌ای را تنظیم می‌کنند که مفاد این صورتجلسه و نیز نمایندگانی از کارگران که در جلسه حضور داشتند، مورد تایید معترضان قرار نمی‌گیرد.

در پی این رویداد کارگران خشمگین شده  با همراهی دیگر کارگرانی که پرداخت مطالبان مزدی‌شان همچنان با بی‌توجهی کارفرما روبرو شده است، امروز شنبه؛ اعتراض صنفی خود را از سر گرفته‌اند. به گفته کارگران زحمتکش و محروم؛ تشدید اعتراضات کارگران نیشکر هفت‌تپه در حالی ادامه دارد که طی چند روز و همزمان با آغاز اجتماع صنفی کارگران مجتمع نیشکر هفت‌تپه ، هنوز هیچ مقام دولتی به‌صورت جدی پیگیر مطالبات آنها نبوده است.

کارگران معترض مجتمع نیشکر هفت‌تپه با بیان اینکه کارگران خواستار دریافت مطالبات معوقه خود هستند، افزودند: اگر دست‌کم سه ماه مطالبات مزدی عقب‌افتاده آنها پرداخت شود، ممکن است کمی وضعیت معیشتی آنها بهتر شود.

لازم به ذکر است که بیش از ۱۵۰۰ نفر از کارگران روزمزدی با همراهی همکاران خود در این دوره از اعتراضات می‌گویند هنوز کارفرما به وعده‌هایی که در حضور مسئولان برای عقد قرارداد دائم به آنها داده‌‌ بود، عمل نکرده است. دلیل دیگر اعتراض کارگران مجتمع هفت‌تپه، مربوط به قوت گرفتن شائبه تقسیم اراضی و املاک کشاورزی و صنعتی ازسوی شرکای این مجتمع است که موجب تشدید نگرانی کارگران شده است. حذف مزایای عرفی از دیگر دلایل اعتراض این دوره کارگران هفت‌تپه است.

کارگران تاکید می‌کنند: «بیش از ۲ سال است که مالکیت مجتمع نیشکر هفت‌تپه پرداخت برخی مزایای عرفی و قانونی کارگران را همانند سبد کالای ماه رمضان و حق لباس کار، لوازم تحریر مدرسه و غیره .. را متوقف کرده است.»

به کانال تلگرام ایران کارگر بپیوندید    https://t.me/IranKargar96

مطالب مرتبط

كامنت گذارى

Comment